آخرین خبرها
تعداد بازدید : 6,014

چه طور پله پله كسي را شيفته و عاشق كنيم؟

شاید بتوانیم از عشق به عنوان قدیمی ترین مفهوم بشری یاد کنیم و حتی ممکن است گاهی در حیوانات نیز رفتارهایی ببینیم که بشود آنها را عشق تلقی کرد.

عشق از آن واژه هایی است که ابهامات زیادی دارد و تعاریف بسیاری از آن کرده اند. یکی از مباحثی که با عشق مطرح می شود، بحث دوست داشتن است و برخی این دو را یکی می دانند، ولی به نظر می رسد که عشق چیزی فراتر و بیشتر از دوست داشتن باشد، چرا که ما خیلی ها را دوست داریم اما عاشق آنها نیستیم و خیلی ها هم هستند که نسبت به آنها کشش داریم ولی لزوما آنها را دوست نداریم و وقتی نیستند برای ما مهم نیست. به همین دلایل می توانیم بگوییم بین دوست داشتن و عشق تفاوت وجود دارد.

اصغر فروع الدین عدل، دکترای روان شناسی و خانواده درمانگر در این باره می گوید: عشق؛ احساس یا هیجان مثبتی است که اگر انسان تجربه اش کرده باشد، آن را دوست دارد. انسان ها هم از عاشق شدن و هم از معشوق بودن لذت می برند، چرا که هیجان عشق خوشایند است. برخی عشق را یک پدیده ناسالم می دانند و فکر می کنند این مقوله فرا رفتن یا خارج شدن از هنجارهاست، اما باید گفت که هم عشق سالم وجود دارد و هم عشق ناسالم. انسان ها دوست ندارند تنها باشند و این حس انسان را از تنهایی می رهاند، چرا که تنهایی احساس ناامنی به ما می دهد، ولی با کسی بودن و حتی فکر با کسی بودن به ما آرامش می دهد. نیاز به صمیمیت و ارضای نیاز های عاطفی ما را به سمت ارتباط با افراد می کشاند.عدل می افزاید:

بخش روانی انسان از تفکر و هیجان و رفتار تشکیل شده است و در عشق این سه با هم به شکل پیچیده ای ترکیب شده اند و کار می کنند. هم جنبه های شناختی و فکری و هم جنبه های هیجانی و هم ابعاد رفتاری عشق بشدت این سه حوزه را درگیر می کند و زندگی ما را تحت تاثیر قرار می دهد.

ما وقتی می توانیم عاشق شویم که با احساس های خودشیفتگی و خودفریفتگی مان کنار بیاییم و بر آنها غلبه کنیم تا بتوانیم به کسی فکر کنیم و او را وارد زندگی خود کنیم. اگر می خواهیم عشق سالم داشته باشیم باید بتوانیم تنها هم زندگی کنیم. انسانی که می تواند تنها زندگی کند و با تنهایی خود کنار بیاید، بهتر می تواند در روابط خود با عشق وارد شود و اگر کسی تنهایی برایش یک فاجعه باشد، ممکن است در رابطه عاشقانه ای ناسالم وارد شود.

دکتر عدل، عشق را قابلیت درونی اهدای بخشی از وجود خود به افراد یا حتی به عقاید و آرمان ها به جای خودخواهی و حفظ همه چیز برای خود می داند. در این تعریف عشق فراتر از انسان ها رفته و ممکن است انسان عاشق یک آرمان یا عقیده باشد.

● جنبه های جذابیت

وقتی صحبت از عشق و دوست داشتن می شود یعنی دو نفر به طرف هم جذب می شوند. جذب افراد به هم دارای جنبه هایی است که هر چه در انسان ها بیشتر باشد احتمال جذب شدن آنها به هم بیشتر خواهد بود.
▪ عدل این جنبه ها را این گونه می شمرد:

۱) جذابیت جسمانی: دو فرد باید برای هم جذابیت ظاهری داشته باشند که این جذابیت لزوما زیبایی نیست، ممکن است فردی که زیبا نیست به دل فردی بنشیند و به اصطلاح دلنشین باشد. انسان ها به افرادی که برایشان جذابیت جسمانی دارند بدون این که اطلاعات دیگری از آنها داشته باشند، ویژگی های مثبت تری را نسبت می دهند و بیشتر به سمت آنها جذب می شوند.

۲) مجاورت: انسان هایی که در یک منطقه زندگی می کنند، احتمال این که به هم علاقه مند شوند بیشتر است. اشتراک در محل زندگی، محل تحصیل، محل کار با تعداد دیدارها و برخوردها و امکان علاقه مند شدن رابطه مستقیم دارند. البته امروز با وجود اینترنت و… این جنبه تحت تاثیر قرار گرفته است اما با این حال باز هم از جنبه های جذابیت محسوب می شود.

۳) شباهت: هرچه انسان ها از لحاظ جسمی، عاطفی، اخلاقی، عقیدتی، هوشی، فرهنگی و… شباهت های زیادی به هم داشته باشند به احتمال بیشتری جذب همدیگر خواهند شد.
جنبه های دیگری نیز نظیر باکفایتی، باهوشی، جایگاه اجتماعی و تحصیلات بالا، طی کردن اوقات خوش با هم، داشتن مهارت های شنیدن، محبوبیت و دلنشینی و گاهی متفاوت بودن هم می تواند در جذابیت تاثیر داشته باشد.
● چند نکته راجع به عشق
 
عشق ویژگی هایی دارد که در همه مشترک است و به قول دکتر عدل این ویژگی ها عبارتند از:

۱) دلبستگی و نیاز به یکدیگر (زندگی بدون او برایم سخت است).

۲) اهمیت داشتن (حاضرم هر کاری برایش انجام دهم).

۳) ایجاد تحمل برای خطاهای یکدیگر (با این که از کارش ناراحت شدم اما چون عاشقش هستم او را می بخشم).

۴) اعتماد و امنیت به طوری که می تواند رازهایش را برای او بگوید (من هر حرفی را به او می گویم و در کنارش احساس امنیت می کنم).

به گفته این روان شناس، اینها ویژگی هایی است که وقتی عاشق می شویم در ما ایجاد می شود. اما به غیر از این ویژگی ها عاشق شدن در ما احساس های مثبت و منفی نیز ایجاد می کند که می توان احساس های مثبت را مانند شادی و شور و نشاط که معمولا در اوایل عاشق شدن اتفاق می افتد، تجربه کرد و احساس های منفی نیز مثل دلتنگی و بی قراری و عدم تمرکز بر کار و درس و… گاهی نیز احساس های دوسوگرا و متناقض مثل عشق و نفرت که بیشتر در زن ها پیش می آید اتفاق می افتند.

عدل می گوید: معمولا افراد عشقشان را به این اشکال به هم ابراز می کنند؛ ابراز محبت، تبادل پاداش ها و کارهایی که برای هم می کنند، حمایت های عاطفی و اخلاقی و صبر و تحمل در قبال کارهای ناخوشایند طرف مقابل. با این حال با توجه به معانی و تعابیری که ما از عشق داریم، می توانیم با این خطرات نیز مواجه شویم که شامل هوس، درگیر شدن با فرد نامتناسب، ندیدن عیوب، ماجراجویی، تبدیل کردن رابطه به یک درام و ادامه دادن رابطه به رغم بدرفتاری های طرف مقابل می شود.

 عشق های ناسالم

دکتر عدل اظهار می کند که بیشتر عشق ها ناسالم است. به دلیل این که بیشتر آدم ها گره ها و کمبودهایی در درون خود دارند که باعث افتادن آنها در روابط ناسالم می شود.

در عشق های ناسالم ابراز عشق یا نیاز فرد نسبت به رابطه بسیار شدید است. عشق های زودهنگام و شدت یافته معمولا مشکل ایجاد می کنند.

فردی که فکر می کند اگر معشوق کسی نشود، بسیار بدبخت و بیچاره است معمولا گرفتار عشق های ناسالم می شود.

فردی که به طرف مقابلش حکم می کند که تو باید فقط عاشق من باشی و نمی توانی حتی به اشیا یا فعالیت های خود عشق بورزی نیز عشقی ناسالم را تجربه خواهد کرد.

عدل همچنین ادامه می دهد: عشق بی قید و شرط به طوری که (هر کاری کردم باید مرا دوست داشته باشی)، عکس العمل های تند در مواقعی که با عدم عشق متقابل روبه رو می شویم، سیری ناپذیری در انتخاب عاشق و معشوق به طوری که فرد به یک نفر اکتفا نکند، ناتوانی در عشق ورزیدن به طوری که فرد به رغم داشتن عشق نتواند آن را به شکل مناسب ابراز کند، ترس از پذیرفته نشدن و این تفکر که من ارزش عشق را ندارم، ترس از وابستگی، اجبار در عشق متقابل به این صورت که (چون من عاشق توام پس تو نیز باید عاشق من باشی)، جلب ترحم و دلسوزی در رابطه مثلا با مریض جلوه دادن خود، توسل به تهدید در اجبار فرد به ایجاد رابطه مثل تهدید به خودکشی و… خواسته من به خواسته های تو و دیگران ارجحیت دارد (باید همیشه مرا در اولویت قرار دهی) و من همیشه مهم ترین فرد در زندگی تو هستم همه اینها از مصادیق عشق های ناسالم است.

این روان شناس، ریشه عشق های ناسالم را در بچگی و روابط ما با والدینمان می داند و اضافه می کند: وقتی نیاز های ما در رابطه با والدین بخوبی ارضا نشود و محبت کافی ندیده باشیم، به طور ناخودآگاه عشق به والدین را در بیرون جستجو می کنیم و می خواهیم کمبودها و معایبی که در روابط با والدینمان داشته ایم، در روابط عاشقانه خود جبران کنیم. رابطه بین ما و والدینمان دلبستگی است. دلبستگی یک اتفاق است که بین کودک و مراقب مستقیمش که معمولا مادر است، می افتد. این دلبستگی می تواند به اشکال مختلف باشد و نسبت به شکل آن در ما مشکلاتی ایجاد کند یا باعث رشد ما شود.

● عدل انواع دلبستگی را این گونه توضیح می دهد:

▪ دلبستگی ایمن: وقتی ما با والدین خود دلبستگی ایمن پیدا می کنیم که محبت و مراقبت و صمیمیت و اعتماد بین ما برقرار است و والدین تمام نیاز های عاطفی کودک خود را ارضا می کنند (البته این روند در سنین مختلف متفاوت است و تقریبا تا ۲ سالگی به تمام نیاز ها باید پاسخ مثبت داد و بعد از آن شکل پاسخ به نیاز ها متفاوت می شود) در این حالت ما در بزرگسالی به طور مناسبی وارد روابط می شویم، چرا که با والدین خود مشکلی در زمینه دلبستگی نداریم.

▪ دلبستگی دوری جو: اما اگر والدین پر توقع، بی اعتنا و عیب جو داشته باشیم در روابط خود نیز دچار شک و تردید به محبت و احساس افراد می شویم، چرا که همواره به احساس والدین خود نیز نسبت به خودمان مشکوک بوده ایم.

▪ دلبستگی مقاوم: اگر والدین غیرقابل پیش بینی و غیرمنصف باشند، احساس های شدید که در پس آن حسادت و ترس و خشم است در بزرگسالی حاصل می شود.

هرگونه مشکلی در روابط ما با والدینمان در دوران بچگی روی روابط ما در بزرگسالی تاثیر می گذارد. اگر کسی در ارتباط عاشقانه اش دچار مشکل است، باید ارتباطش را با والدینش در کودکی و بزرگسالی بررسی کند و مشکلات را حل کند، حتی گاهی نیاز به روان درمانی و بررسی گره های روحی در خردسالی لازم می شود که باید از یک متخصص کمک گرفت.
● باورهای غلط و عشق های بی سرانجام

دکتر عدل می گوید: بسیاری از افراد درباره عشق اشتباه فکر می کنند و باورهای غلطی در مورد آن دارند که باعث بروز مشکل در روابط آنها می شود که برخی آنها عبارتند از:

۱) عشق حقیقی بر همه چیز فائق می آید. (عشق که باشد همه چیز مهیاست و هر اختلافی را می توان حل کرد).

۲) عشق در نگاه اول. (من با اولین نگاه عاشق او شدم).

۳) عشق فقط یک بار. (فقط یک فرد وجود دارد که نیمه گمشده من است و اگر رابطه ام با معشوقم به هم بخورد دیگر کسی نیست که بتوانم با او ارتباط برقرار کنم).

۴) معشوق مسوول برآورده کردن همه نیازهاست. (معشوق من باید تمام نیازهای من را بر طرف کند و باید جای همه کس را برایم در زندگی پر کند، به طوری که من دیگر نیازی به دوست و خانواده و… نداشته باشم).

۵) جاذبه جنسی همان عشق است.

این روان شناس می گوید: برخی عشق ها بی سر انجامند مثل عشق نابرابر و یکطرفه. عاشق توانایی های بالقوه شدن (فردی که با هوش است ولی بیکار)، عشق به عنوان نجات طرف مقابل (عاشق افراد ناتوان شدن برای کمک به آنها مثل یک فرد معتاد)، عشق به عنوان معلم و شاگردی (یادگیری یک طرفه از یک فرد)، عشق به دلایل بیرونی (تحت فشارهای اجتماعی و خانوادگی)، عشق با حداقل تفاهم (بدون هیچ چیز مشترک)، انتخاب براساس کمبودهای روابط قبلی (مقایسه با رابطه های قبلی)، عشق بدون دسترسی به معشوق (عاشق کسی شدن که در کشور دیگری زندگی می کند)، این عشق ها به احتمال زیاد به سرانجام نمی رسند و افراد را دچار مشکلات متعددی در روابط و زندگی می کنند.

وقتی به عشق فکر می کنیم همیشه داستان های زیبا و افسانه های عاشقانه به یادمان می آید، اما باید به یاد داشته باشیم که عشق در زندگی واقعی با عشق در فیلم ها و داستان ها متفاوت است و ممکن است گاهی زندگی ما را بسیار لذت بخش یا بسیار زجرآور کند، پس کمی آهسته تر و محتاط تر در مسیر پر خطر عشق گام برداریم.

ارسالي كاربران

مجله اینترنتی آسمانیها90

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۲۷ نظر

 1. خيلي جالب بود ولي نمي دونم چرا عشق بعد از ازدواجً در اكثر موارد تبديل به ابزاري دست يكي از طرفين مقابل مي شه براي اينكه حرف و اعمالش خودش و خانواده اش رو به كرسي بشونه تفاهم كمرنگ مي شه خب عشق هم كمرنگ تر مي شه ويكي از طرفين به عشق خارج از حيطه زندگي پناه مي بره

 2. روز اول- باید اول تو چشماش خیره بشی و یک نیمچه لبخند بزنی و بروی

  روز دوم-ایندفعه لبخند نزن ولی تو چشماش نگاه کن از کنارش رد شو و اروم یه تنه کوچیک بهش بزن

  روز سوم-برو جلو کمی صدایت را کلفت تر کن و بگو خانم محترم من از شخصیت شما خوشم امده میشه پنجشنبه با ننم بیام خواستگاری

  • امیر حسین سه روزه میخوای سر سفره عقد بشینی داداشم ؟روز اول نگاههای بلند ولی بی توجه و روز بعد نگاههای کوتاه و با توجه را فراموش نکن. بعد هی تغییر فاز بده گیجش کن. آخرش خودش میاد یقتو میگیره میگه از جون من چی میخوای ؟ بعدش بگو خانم اشتباه گرفتی من با شما کاری ندارم وقتی دیدی حسابی ازت نا امید شد سورپرایزش کن و پروژه روز سوم را اجرا کن.

 3. کاش معشوق ز عاشق طلب جان میکرد
  …………………………………………………..تاکه هر بی سروپایی نشود یار کسی..!


  واقعا موارد همیناست….لایک داری اسمونی

 4. ای بابا سه میلیون بار دوست دارم ، عاشقتم شنیدم کو؟؟ به هر کی میگی دوست دارم میپیچه به بازی به هر کی کم محلی میکنی مثل لوستر آویزونه .. اونیم که الآن با همیم که یک سال گذشته ولی از ترس نه من میگم دوست دارم نه اون = روزمرگی

  • یادمان باشد ازامروزجفایی نکنیم
   گرکه درخویش شکستیم صدایی نکنیم
   جای پرداخت به خودبردگران اندیشیم
   شکوه ازغیرخطاهست خطایی نکنیم
   وبه هنگام عبادت سرسجاده ی عشق
   جزبرای دل محبوب دعایی نکنیم

   یادمان باشد اگر خاطرمان تنهاماند
   طلب عشق زهربی سروپایی نکنیم

   گله هرگزنبود شیوه ی دلسوختگان
   با غم خویش بسازیم وشفایی نکنیم
   یادمان باشداگرشاخه گلی راچیدیم
   وقت پرپرشدنش سازونوایی نکنیم
   پرپروانه شکستن هنرانسان نیست
   گرشکستیم به غفلت من ومایی نکنیم
   مهربانی صفت بارزعشاق خداست
   یادمان باشد ازینکار ابایی نکنیم

 5. به اطلاع دوستان گرامی میرسونم :
  ما صنف مجردها پس از سالها جست و جو و نیافتن نیمه گمشده خود به این نتیجه رسیدیم که ما نیمه میمه نداریم، خداوند ما رو کامل آفریده.

  سلامتی همه مجردهای تنها، شعر زیر تقدیم بهشون :

  چه عاشقانه است این روز های ابری…
  چه عاشقانه است قدم زدن زیر باران غم تنهایی…
  چه عاشقانه است شکفتن گل های اقاقیا…
  چه عاشقانه است قدم زدن در سرزمین عشق…
  و من
  چه عاشقانه زیستن را دوست دارم…
  عاشقانه لالایی گفتن را دوست دارم…
  عاشقانه سرودن را دوست دارم…
  عاشقانه نوشتن را دوست دارم…
  عاشقانه اشک ریختن را…
  عاشقانه خندیدن را دوست دارم…
  دفتر عاشقانه ی من پر از کلمات زیبا در نثار
  بهترین و عاشقانه ترین کسانم…
  و من
  عاشقانه می گِریَم…
  عاشقانه می خندم…
  عاشقانه می نویسم…
  و در سکوت تنهایی عاشقانه می میرم…

 6. **********************************************

  000 خدایا هر کس به خانمانی دارد مهربانی

  000 من مهربان ندارم نامهربان من کو ؟

  000 ای مردمان بگویید آرام جان من کو ؟

  000 راحت فضای هر کس محنت رسان من کو ؟

  000 نامش همی نیارد بردن به پیش هر کس

  000 گه گه به ناز گویم سرو روان من کو ؟

  000 خدایا هر کس به خانمانی ,,, دارد مهربانی

  000 من مهربان ندارم نامهربان من کو ؟

  000 در بوستان شادی هر کس گلی بچیند

  000 آن گل نشکنندش در بوستان من کو ؟

  000 سرو روان من کو ؟

  000 خدایا جانان من سفر کرد با او برفت جانم

  000 باز آمدم از ایشان پیداست آنِ من کو ؟

  000 نامش همی نیارد بردن به پیش هر کس

  000 گه گه به ناز گویم سرو روان من کو ؟

  000 ای مردمان بگویید آرام جان من کو ؟

  000 راحت فضای هر کس محنت رسان من کو ؟

  000 در بوستان شادی هر کس گلی بچیند

  000 آن گل که نشکنندش در بوستان من کو ؟

  000 سرو روان من کو ؟

  000 جانان من سفر کرد با او برفت جانم

  000 باز آمدم از اینشان پیداست آنِ من کو ؟

  000 سرو روان من کو ؟
  000 سرو روان من کو ؟ ؟ ؟

  *************************************************
  ……………… 50: 10 صبح

  ……….. اگر اشک امون بده میخوابم !

  • نمونه ای بخدا..!

  • در گوش من شعرای قشنگی میگی.اورین اورین.ولی انقدر غمگین نباش.

   • در گوش من اگه بخوای زیاد غصه بخوری جز افتادگی هیچی نداره.بیخیال باش منم یه زمانی غصه خور بودم ولی یکی بهم گفت خودتو بزن به بیخیالی بهتره.شاد باش اندی گوش کن
    البته ببخشیدا قصد فضولی و نصیحت نداشتم چون تو هم یکی از دوستای من تو سایتی خواستم باهات درد دل کنم.

    • امیر حسین جان من مثل خودت سالهاست به شدت داریوش گوش میکنم .

     به امید بازگشتش به ایران ……………….

     • در گوش من تو معلومه خیلی احساساتی هستی داریوش حرف نداره منم گوش میدم داریوش بعضی از اهنگاش مثل چشم من یاور همیشه مومن فریاد زیراب اینا کاملا غمگین و مرگه

      به امید بازگشت داریوش و اندی به ایران

  • امير حسين اين كامنتت منو آتيش زد شماها چى ميدونيد؟؟!!

  • نميتونم توضيح بدم برات امير حسين اما همين قدر بدون در گوش من هيچ حقى نداره حالش بده اما تقصير خودشه نه طرف مقابلش.

   • باشه یلدا من دخالتی نمیکنم من همیشه کامنتهای در گوش من رو میدیدم چون یه کم افسرده اس من خواستم برادرانه باهاش صحبت کنم چون خواهر و برادری ندارم دوست داشتم درد دل کنم.من حتی جنسیت در گوش منو نمیدونم.البته به من هم ربطی نداره.

 7. در گوش من شعرت قشنگ بود وقتى غمگينى فکر کن کسانى هم هستن که از توغمگين ترن حداقلش اينه که يه کم اروم ميشى

 8. دوستان عزیز.اگه ممکن وقتی مطلبی رو مینوسید.مرجع اون مطلب هم بنویسید تا با تهیه و خوندن کامل اون کتاب.به اطلاعات همه اضافه بشه. ممنون

 9. 000000000 دلی که اندوه دارد ,,, نیاز به شانه دارد , نه نصیحت …………..

  00000000 ممنون از دوستان آسمانی .

  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  …… آسمانتان آبی .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*