آخرین خبرها
تعداد بازدید : 5,748

در گوشي هايي براي متاهلين

نکات طلایی
آقایان بدانند : «وقتی مرد به همسرش اجازه بدهد درباره احساساتش حرف بزند و بدون واکنش منفی به این صحبت ها گوش دهد، زن نه تنها حق شناسی می کند، بلکه بیشتر به مرد جذب می شود.»

بانوان بدانند : «هر چه مرد بیشتر احساس کند که زنش قدر او را می داند و او را موجود لایق و توانمندی بشناسد، راحت تر می تواند به صحبت های او گوش بدهد و خواسته هایش را برآورده سازد.»

_ «اجازه دهید همسرتان بداند که همیشه می تواند همه حرف هایش را به شما بزند. قضاوت نکنید؛ فقط گوش بدهید هیچ یک از ما تا در جایگاه فردی قرار نگرفته ایم حق نداریم در باره ی او قضاوت کنیم.»

_ «ضرب المثلی از دوران باستان باقی مانده که خداوند به ما دو گوش و تنها یک دهان داده است و این بدان معناست که از ما انتظار می رود دو برابر آنچه که حرف می زنیم، گوش بدهیم؛ در غیر این صورت دو دهان می داد و یک گوش.»

یک ترفند
اگر فضای گفتگو، فضای شیرینی باشد، هم گوینده و هم شنونده راغب به ادامه ی آن می شوند. اما چنانچه امکان و مجال یک گفتگوی دلنشین را به جلسه ی نقد و محاکمه تبدیل کردیم، نباید انتظار ادامه ی آن را داشته باشیم. هر انسانی دوست دارد با کسی به گفتگو بنشیند که بیشتر از خوشی های زندگی و خوبی های مخاطب خود بگوید. «گفتگو یک فرآیند است؛ اگر خوب آغاز شود و خوب به پایان برسد و در میان آن ابراز عشق و دوستی هم گنجانده شود، می تواند استمرار پیدا کند و تکرار شود.»

اگر تذکراتی هم داریم، باید در لابلای تعریف و تمجیدها بگنجانیم و اشاره وار متذکّر شویم. «برای نمونه ترفند اظهار عقیده و بیان احساس در برابر همسر این است که از گفتن «من» به جای «تو» استفاده کنید؛ مثلاً می توانیم به جای استفاده از این جمله: «چرا یادت می رود وقتی می خواهی دیر بیایی، به من تلفن بزنی؟» از این جمله استفاده کنید: «وقتی که دیر می کنی و از تو خبری ندارم. واقعاً نگران می شوم.»

« با کلام شیرین می شود به صید دل ها رفت. با کلام خود مهر بورزید سخن زیبا بگویید که کلام زیبا دلنشین است. کلام، ظرف معناست؛ پس مقصود خود را در هر ظرفی نریزید.»

سخن شیرین، علاوه بر محتوای نیکو، از لحن دلنشین، الفاظ و عبارات زیبا و چینش مناسب لغات نیز برخوردار است. ظرف کلام به اندازه ی خود کلام اهمیت دارد. برای دستیابی به چنین مهارتی، علاوه بر توجه بر محتوای کلام افراد، می توانیم به الفاظ و عبارات زیبایی که به کار می برند نیز توجه کنیم؛ تا ما نیز با مدد از این الفاظ و عبارات، سخن خود را شیواتر سازیم. «در کلام، باید هم زیبایی سخن و هم غنای محتوا را در نظر داشت.

حواستان به زمان مناسب باشد!
اگر بخواهیم گفتگوی ما نتیجه بخش باشد، باید در زمانی مناسب خواسته ها، نیازها و یا احساسات خود را بیان کنیم؛ یعنی زمانی که مخاطب آمادگی شنیدن را داشته باشد؛ در غیر این صورت گفتگو مخرب و بی فایده است. مثلاً هنگامی که مرد خسته از کار روزانه به منزل باز می گردد، و یا هنگامی که خانم از شیطنت بچه ها کلافه است و غذا روی اجاق گاز در حال سوختن، زمان مناسبی برای بحث و گفتگوی با وی نیست.

با قند و عسل کلامتان را شیرین کنید
شیوه ی تفکر و نوع نگرش و بینش ما نسبت به زندگی، همسر و اطرافیان، تأثیر زیادی بر نحوه ی گفتگوی ما دارد. معمولاً افراد مثبت اندیش، سخنان زیباتری برای گفتن دارند و افراد را بیشتر مجذوب کلام خود می کنند. از سوی دیگر داشتن اطلاعات کافی در مورد موضوع مورد بحث نیز به جذابیت و ادامه ی آن کمک می کند. گاه حرفی پیش می آید که ما در خصوص آن نظری نداریم. مطالعه باعث خواهد شد که اطلاعات ما افزون شود و در نتیجه حرف هایی برای گفتن داشته باشیم. غالباً فرد اهل مطالعه، سخن های تازه ای دارد که مخاطبین را بر سر ذوق می آورد وقتی می خواهید سخن بگویید، حتماً به علایق و سلایق مخاطب خود نیز توجه داشته باشید.
همسر

امنیّت عاطفی
وقتی هر یک از همسران به خصوص زن احساس امنیت عاطفی داشته باشد، می تواند با طیب خاطر احساساتش را بدون بحث و مشاجره بیان نماید. اما زمانی که زن و شوهر از اشتباهات جزئی یکدیگر نمی گذرند و تمام خطاهای ریز و درشت یکدیگر را به رخ هم می کشند، این امنیت آسیب جدی می بینند.

حسرت می‌خورید‌ها…
یادمان باشد قرار نیست که همواره در کنار یکدیگر باشیم و با آرامش گفتگو کنیم؛ بلکه ممکن است هر آن، در پی پیشامدی، در حسرت چنین لحظاتی بمانیم. اگر فرصت ها را غنیمت بشماریم، لحظه لحظه ی مصاحبت با اهل خانه برایمان دلنشین می شود.

اگر انسان ها می دانستند مدتی را که با هم به سر می برند. محدود است، محبتشان نسبت به یکدیگر نامحدود می شد. لذا یکی از مواردی که به ارتباط های ما کیفیت می دهد، یاد «مرگ» است.

 

منبع : tebyan.net

مجله اینترنتی آسمانیها90

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۱۰ نظر

 1. وقتی یه مرد به همسرش میگه دوستت دارم این حرف از صدتا کادو براش بهتره و خیلی موثره.

  • امیرحسین خیلی از این حرفت خوشم اومد ایکاش همه مردا مثل تو فکر میکردند.

   • خواهش میکنم شمیم خانوم نه بابا من اصلا از زندگی متاهلی چیز زیادی نمیدونم این حرفو خانوم دکتر پروانه فراهانی مشاور زناشویی به من زد.

    • امیرحسین اینجوری پیش بری تا ازدواج کنی یه دایره المعارف زندگی زناشویی میشی واسه خودت….ولی خوشم میاد اطلاعات داری

 2. یواش گفتم دوست دارم ، واسه اینه که نشنیدی

  بلد نیستم که بد باشم ، نگو اینو نفهمیدی

  بزار باشم کنار تو ، کنار عطر این احساس

  بزار حبس ابد باشم ، تو عشقی که برام رویاست

  بزار با گریه اینبارم ، بگم خیلی دوست دارم

  اگه بازم پشیمونی ، به روت اصلا نمیارم

  دلم میگیره هر روزی که میبینم تو دلگیری

  دارم میمیرم از وقتی سراغم رو نمیگیری

  نگاهم رو از تو دزدیدم ، با این چشمای غمبارم

  نمیخواستم بدونی که چقدر چشماتو دوست دارم

  ولی با گریه اینبارم میگم خیلی دوست دارم

  اگه بازم پشیمونی ، به روت اصلا نمیارم ……

 3. آخی چه با احساس

 4. مطلب خوبى بود ممنون اسمانى

 5. با قند و عسل موافقم ولی بعضی وقتها نمیصرفه گرون تموم میشه.

 6. چه فایده از این همه مطالب وقتی عملی درکار نباشه.دوستت دارم خشک و خالی یه بار خوبه 2 بار خوبه دفعه سوم میشه حرف چرت.یه کادویی یه بوسه ای یه چیزی حداقل تنگش بزار خیرشو ببینی

 7. مریم خانم شعری که نوشتی همه راز دل منه کاش می فهمید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*