آخرین خبرها
تعداد بازدید : 1,516

دور دوم مذاکرات «عراقچی و اشمید» در ژنو

پس از مذاکرات پنجشنبه شب به وقت تهران میان نمایندگان ایران و 1+5، این دومین دور مذاکرات است که دو طرف گفت وگوهای فنی و فشرده خود را در بامداد جمعه به وقت تهران از سر گرفته اند.

پیش از برگزاری مذاکرات دوجانبه عراقچی و اشمید، معاون وزیر خارجه ایران نشست دوجانبه ای با «وندی شرمن» مدیرکل سیاسی وزارت خارجه آمریکا و نماینده این کشور در مذاکرات 1+5 داشت.

شرمن، پس از نشست دوجانبه با عراقچی و نیز نشست سه جانبه با حضور نماینده اتحادیه اروپا، شهر ژنو را به مقصد مسکو ترک کرد. وی در حال رفتن به روسیه، توقف کوتاهی در ژنو داشت و در دو نشست یادشده شرکت کرد.

ریاست هیات کارشناسی ایران با نماینده گروه 1+5 را عراقچی برعهده دارد. «حمید بعیدی نژاد» مدیرکل امور سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه و نیز کارشناسانی از این وزارتخانه، سازمان انرژی اتمی و همچنین کارشناسان امور بانکی و نفتی او را همراهی می کنند.

خانم «هلگا اشمید» ریاست هیات 1+5 را برعهده دارد و کارشناسان امور تحریم ها و هسته ای نیز وی را همراهی می کنند.

ایران و گروه 1+5 بعد از سال ها مذاکره، سوم آذرماه امسال به توافق اولیه دست یافتند که براساس آن دو طرف باید اقدامات اعتمادساز را در مدت 6 ماه انجام دهند. برای تعیین ساز و کار اجرای این توافق نامه تاکنون سه دور مذاکرات کارشناسی میان ایران و 1+5 برگزار شده است.

کارشناسان در آخرین نشست خود در ژنو، 20 ژانویه (30 دی ماه) را برای اجرای گام های متوازن دو طرف پیشنهاد کردند. کارشناسان ایران و 1+5 بعد از سه دور مذاکرات طولانی و فشرده، مقرر کردند درباره دو، سه مورد باقیمانده از جمله تاریخ اجرای توافق نامه، در سطح مدیران سیاسی تصمیم گیری شود.

اخبار سیاست خارجی – ایرنا

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

یک نظر

  1. اقای عراقچی درود بر شرف تو واقایان ظریف وخصوصا روحانی که راه و روش خدمتگزاری به وطن را به اقای جلیلی واحمدی نزاد وهمدستانشان که ظرف 8سال تنها ره اوردشان تحریم های همه جانبه ملت و بردن مملکت بسوی انزوا وباج دادن به کشورهای میکرسکپی بود عملا اموختید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*