آخرین خبرها
تعداد بازدید : 3,564

فرق یک مداح و نماینده مجلس! تفاوت حدادیان و کوچک زاده!

چند کودک خردسال را فرض کنید که کنار یکدیگر نشسته اند و مشغول بازی هستند، اگر فردی از بیرون بیاید و متعرض یکی از این دایره خودی ها شود، بلافاصله کودکان دیگر به طور غریزی در برابر او موضع گرفته و به واکنش می پردازد. این ناشی از خصلت ذاتی همپذیری اجتماعی در میان آحاد مردم فارغ از نژاد و ملیت و مذهب آنان است.

یک تیم فوتبال را در نظر بگیرید وقتی یکی از بازیکنان حریف بر روی بازیکن خودی براق می شود، حتی با علم اینکه او متخلف است بازیکنان همدسته به دفاع از بازیکن خودی پرداخته و در برابر مهاجمین به موضع گیری پرداخته و دور او حلقه می زنند تا یار خودی را نجات دهند.

این ها نمونه های اندکی بود که در سطوح مختلف و متکثر به انواع و اقسام رخ می دهد و قابل تعمیم به سطوح بسیاری است. ما به عنوان یک ودیعه خدادی نسبت به اطرافیان و همنسلان و همکاران خود تعصب و علاقه داریم و از حقوق آنان در برابر عنصر بیرونی محافظت می کنیم.

این هویت جمعی که ما را فارغ از علقه ها و علاقه و رویکردها و طرز نگرش های مختلف مان گردهم می آورد و عامل دوام و بقای نهادهای اجتماعی یا گروه هاست، خمیر مایه ذاتی و فطری دارد که اگر این نباشد بسیاری از اجتماعات فرو می ریزد.

در همین زمینه امروز دو واکنش مختلف را شاهد بودیم که بد ندیدیم چند سطری پیرامون آن بنگاریم.

واکنش هایی که از سوی سعید حدادیان و مهدی کوچک زاده رقم خورد دو فردی که می توان در زمینه رویکردهای سیاسی قرابت و همنظری میان آنان جست اما در رفتار گزینی های فردی لااقل در موضوعی که مورد اشاره قرار می گیرد، همپوشانی میان این دو نیست.

محمود کریمی یکی از مداحان بنام تهرانی است که چند سالی هست در این صنف مشغول بوده و نام و آوازه ای برای خود دارد. او چند روز پیش طی یک فعل و انفعال مجادله ای، هفت تیر بیرون می کشد و پنج گلوله را به ماشین فردی که با او در منازعه بوده شلیک می کند. او دارای مجوز حمل سلاح بوده اما همگان چه بگویند و چه معترف نباشند می دانند این عمل پسندیده و همخوان با قوانین و الزامات اخلاقی و عرفی و حقوقی نیست.

در برخی از رسانه ها و همچنین در شبکه های اجتماعی واکنش های مختلفی نسبت به این ماجرا انجام شده و اعتراضات گسترده ای به عمل آمد. منتقدین خواستار برخورد قانونی با این اتفاق شدند و البته عده ای نیز تند و زیاد رفتند اما واکنش یکی از همصنفان وی در نوع خود جالب توجه بود.

او با درج نوشتاری در رسانه ها به دفاع از همصنف خود پرداخت و تا بدانجا پیش رفت که کریمی را به مثابه حضرت موسی تشبیه کرد و دفاع جانانه ای از همکار خود در برابر اعتراضات به عمل آورد. حرف ما این نیست که اقدام وی درست است و چرا وی نسبت به این مقوله واکنش نشان داده است.

حرف اینجاست که وقتی وی می بیند یک همکار و همصنف اش مورد انتقاد قرار گرفته بر خود وظیفه می داند که به میدان آمده و علیرغم اینکه عرف عمومی چه بپسندیم و چه نپسندیم این اقدام را نادرست می داند از وی بدفاع  بپردازد. دفاعی که می تواند برای حدادیان هم هزینه بر باشد اما او بدرست یا به غلط پشت همصنف خود را در تلاطم ها خالی نمی کند.

در این سو نیز چندی است که نطق یک نماینده مجلس یعنی فرزند شهید استاد مرتضی مطهری، که نگرشی متفاوت با قاطبه مجلس دارد و صراحت بیان و صلابت کلام دارد، برایوی دردسرساز شده و دادستانی را به اعلام جرم علیه وی واداشته است.

اینکه مطهری درست می گوید یا نه، اینکه دادستانی مختار و مجاز به طرح جرم بوده یا نه، اینکه سرنوشت این فعل و انفعالات به کجا می انجامد، بحث این مقال نیست.

نکته آنجاست که همصنف وی، همقطار وی (فارغ از تعارض دیدگاه بعضا 180 درجه ای) همکار وی، در حالیکه او مورد بازخواست یک طیف بیرونی است در اقدامی فاقد هر گونه همزیستی مسالمت آمیز به جای آنکه لااقل در وجه شکلی و نه ماهیتی( اینکه وی اگر متخلف است به جرم وی رسیدگی می شود) به جای آنکه بدفاع از همقطار خود بپردازد به او حمله کرده و تازه به دادستانی معترض می شود که چرا وی را بازداشت نکرده اند تا تادیب شده و سر جایش بنشیند!!

براستی این چه منش و روشی است و چه تناسبی با اصولگرایی مورد ادعایی دارد؟ این سکنات و وجنات چه تناسبی با سیره بزرگان ما دارد؟ بگذریم از اینکه وی فرزند شهید مطهری است که یکی از پایه گذاران نظامی است که اکنون آقای کوچک زاده نماینده مجلس آن است؛ آیا این دو نماینده تهران نیستند

 

و موکلانی ندارند که وظیفه حراست از منتخبین شان بر عهده کسانی است که اکنون در پارلمان به نمایندگی از آنان حاضرند؟ مطهری مجرم و خاطی! آیا دستگاه قضایی پیگیر ماجرا نیست و آیا لازم است که آقای کوچک زاده به میدان آمده و احساس وظیفه کند که بگوید چرا وی را بازداشت نکردید؟
اخبار سیاسی – خرداد نیوز

مجله اینترنتی آسمانیها90

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۱۱ نظر

 1. اگه دیدی کسی داره راه رو اشتباه میره و طرفداریشو کردی دشمنش هستی نه دوستش
  فرزند شهید مطهری بودن هم دلیل بر درست بودن آدم نیست

 2. علی مطهری نماینده عادل وباشهامتیه که حرفش همیشه حقه.اولا بعنوان نماینده ملت ودرخانه ملت دفاعش از یک هموطن بیدفاع قابل تقدیره دوما یه نماینده مجلس مصونیت پارلمانی از تعقیب قضایی از باب گفته ها وعملکردش درچارچوب انجام وظایفش داره پس کوچک زاده همچنان کوچیکه این اظهارنظرمفته.

  جناب کریمی در اوج غرور وخودخواهی دست به این کار زده وعملش هیچ تناسبی با دفاع مشروع ازخودش نداره و واقعا باید خلع سلاح ومجازات بشه..حالا اگه یه ادم ناشناس اسلحه خالی ازش بگیرن بجرم محاربه اعدام یا زندانیش میکنن

  • به به آقای وکیل الرعایا! حرفت لایک داره.
   میگن از این بعد موقع رانندگی جلیقه ضد گلوله بپوشید نکنه خدای نکرده تصادف کنید…. شاید مداحی در کمین باشد.
   مطمئن باش اون مداح مصونیتش از مطهری بیشتره و محاکمه نمیشه چون اصلی تر از مطهریه .

   • نازنین جان ازبابت جمله اولت مرسی
    جمله دومت جدید وجالب بود.
    ودرمورد سومی کاملا درست و پرواضحه.چون مشخصه که قدرت غرورکاذب میاره ومیخواسته قدرتشو اینجابه رخ یه زوج عادی برسونه ونکته دردناکش اینجاس که اینا همونایی هستن که ادعامیکنن توهشت سال جنگ تحمیلی جلو اتش سنگین دشمن جانانه از مردم ومملکتشون دفاع میکردن تاحافظ خاک وناموسشون باشن.ولی درعمل می بینیم جای دیگه ای شهامتشون رو نشون میدن تا در یک صحنه عادی تصادف خودرو کم نیورده باشن

 3. برن زیرگل همه مداحان کثیفه دروغ گو که هدفشون فقط پاچه خواریه شخص خاصیه

 4. -حالا تو اتوبان همت تابلو زدند ك 🙁 اين اتوبان مداح دارد )

  -يه جا ديگه هم تابلو راهنمايي رانندگي زدن (خطر::به مداح نزديك ميشويد)

 5. با متن بالا کاملا مخالفم.
  انسان باید در مواضع خود همیشه طرف حقیقت را بگیرد، چه به نفع همکارش تمام شود و چه به ضررش. به عبارت دیگر باید محور در سخنان و اعمال ما “حق” باشد، نه “همکار بودن”.

 6. اقای نماینده شما ها که ادعا میکنید ازادی بیان محترم ونباید به صرف ابراز عقیده وبیان کسی را مورد تعقیب و تعرض قرار داد پس چرا بر خلاف حتی ائئن نامه داخلی مجلس که مصوب خودتونه خیز برداشته اید تا صدای مطهری وهمفکران او را خفه کنید شما که تاب تحمل صدای مخالفی را که خود وپدرش از خواص نظامندرا ندارید چگونه از ازادی بیان موکلین خودتان حتی در چهارچوب ضوابط مورد تائئدخود وهمفکرانتان میخواهید دفاع کنید لطفا دیگر شعار ندهید گوشمان از این شعارها وادعا های تو خالی پر پر است

  • میدونید قدیما چطوری نام خانوادگی رو انتخاب می کردند، معمولا یک تشابهی وجود داشته .
   احتمالاً لقب “کوچک زاده” هم به نسبت شخصیت، شعور ، فکر و رشد فکریش انتخاب شده….

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*