آخرین خبرها
تعداد بازدید : 1,725

طرح سناتورها برای بی اثر کردن وتوی تحریم ایران توسط اوباما

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، مشاوران سنای آمریکا می گویند «هری رید» رهبر اکثریت دموکرات سنا تلاش می کند لایحه تحریم های مشروط علیه ایران را تا ماه آینده میلادی به رأی بگذارد. اجرای این تحریم ها به شکست توافق ژنو منوط خواهد بود. این تلاش ها در حالی صورت می گیرد که سخنگوی کاخ سفید دیروز کنگره را به وتوی تحریم های احتمالی تهدید کرد.

مشاوران و نمایندگان سنای آمریکا می گویند رید قصد دارد این طرح تحریم ها را بر اساس اصل 14 مطرح کند. این اصل به او اجازه می دهد روند عادی ارائه طرح را که باید از طریق کمیته ها باشد، دور زده و طرح را مستقیما به رأی بگذارد.

این اقدام رید می تواند زمینه ساز رویارویی 25 سناتور دموکرات و جمهوری خواه حامی افزایش تحریم ها و دولت «باراک اوباما» و حامیان وی در کنگره از جمله سران 10 کمیته سنا، باشد.

این طرح که روز پنج شنبه از آن رونمایی شده، میزان صادرات نفت ایران را کاهش داده و جریمه هایی را برای دیگر صنایع ایران در نظر می گیرد، البته تنها در صورتی که تهران مفاد توافق هسته ای ژنو را که ماه گذشته به دست آمد، نقض کند.

این طرح به دولت آمریکا یک سال زمان می دهد تا مسیر دیپلماتیک را بیازماید و به همین دلیل حامیان آن می گویند ناقض توافق ژنو نیست.

سناتورهای حامی این طرح در واکنش به اظهارات «جی کارنی» سخنگوی کاخ سفید که کنگره را به وتوی تحریم ها تهدید کرده، گفته اند طرح را طوری به تصویب می رسانند که قابل وتو نباشد.

بر اساس قوانین آمریکا، در صورتی که 2 سوم سناتورها (67 نفر) به طرحی رأی مثبت دهند، دولت امکان وتوی آن را ندارد.

سناتور «لیندزی گراهام» با تائید این موضوع، به «فاکس نیوز» گفته است: اگر رئیس جمهور می خواهد این طرح را وتو کند، ما وتوی او را بی اثر خواهیم کرد.
اخبار سیاست خارجی – فارس

مجله اینترنتی آسمانیها90

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

یک نظر

  1. حالا که این طرحو سناتور ” هری رید “دنبالشو گرفته خیالی نیست.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*