آخرین خبرها
تعداد بازدید : 1,921

گلایه‌های ظریف در فیسبوک

مجمد جواد ظریف، با انتشار گزارشی در صفحه فیس‌بوک خود به اتفاقات هفته گذشته و سفرهای خود به کشورهای حاشیه خلیج فارس پرداخت.

اما نکته‌ای که در آخرین گزارش فیس‌بوکی وزیر خارجه کشورمان بیش از هر چیز جلب توجه می‌کرد، گلایه‌های ظریف از برخی جناح‌های داخلی بود که به گفته رئیس دستگاه دیپلماسی سخنان او را تحریف کرده بودند.

متن کامل آخرین گزارش وزیر خارجه کشور در فیس‌بوک به شرج زیر است:

متأسفانه نتوانستم برای مراسم نلسون ماندلا به آفریقای جنوبی سفر کنم. لازم بود صبح چهارشنبه برای مذاکرات مهمی با وزیر امورخارجه روسیه که فردا شب وارد تهران می شود در ایران باشم. این هفته میزبان رییس جمهور افغانستان، معاون سیاسی امنیتی نخست وزیر چین و وزیر امور خارجه روسیه هستیم. سفر دو مقام بلندپایه چین و روسیه برای پیگیری تفاهم های دکتر روحانی با روسای جمهور چین و روسیه در اجلاس شهریورماه سازمان همکاری شانگهای بیشکک صورت می گیرد که از اهمیت قابل توجهی برای سیاست خارجی و توسعه اقتصادی و رفاه عمومی برخوردار هستند. همچنین در این سفرها برای دور بعدی مذاکرات ایران و 1+5 هماهنگی های لازم انجام می شود تا بتوانیم با بهترین شکل منافع کشور را در این مذاکرات دشوار به پیش ببریم.

سفر هفته گذشته به چهار کشور منطقه هم بازتاب مثبت وسیعی در سطح جهانی داشت و عموما از این سفر به عنوان ابتکار عمل هوشمندانه ایران یاد کرده اند. متأسفانه گروهی در داخل کشور با تحریف سخنان بنده، که تکرار موضع بیست و چند ساله کشور بود، تلاش کرده اند با هزینه کردن از منافع ملی و نسبت دادن مواضع مغایر با تمامیت ارضی کشور به وزیر امورخارجه تلاش کنند از یک سفر موفق نیز ایراد گرفته و منافع و دیدگاه های جناحی خود را به هرقیمتی به پیش ببرند.

همه باید بدانند که تمامیت ارضی ایران قابل مذاکره و معامله نیست و حتی تصور مذاکره بر سر خاک ایران و یا هرگونه القای شبهه در این زمینه اقدامی نابخشودنی است.

آنقدر در این هفته جاروجنجال زیاد بود که فرصت نشد از حضور پرشور دانشجویان عزیز دانشگاه تهران از طیف ها و دیدگاه های سیاسی مختلف در برنامه سخنرانی هفته قبل سپاسگزاری نمایم و از محبت ها و بزرگواری های آنها که به هیچ وجه خود را شایسته آن نمی دانم تشکر کنم. البته بازهم جای تأسف است که اقلیت کوچکی برای پیشبرد دیدگاه های سیاسی خود، پاسخ من به سوالات یکی از دانشجویان را تحریف کردند و یک هفته است تمام ناراحتی خود از حمایت پرشور مردم از دولت تدبیر و امید را با توهین و ناسزا و تهمت و افترا به این خدمتگزار کوچک جبران می کنند.

 

جالب تر اینکه تعدادی از نمایندگان محترم مجلس در تذکر دیروز خود به بنده فرموده اند که من از فرهنگ شهادت و مقاومت مردم به عنوان بزرگترین عامل بازدارندگی کشور بیگانه ام و قدرت را صرفا در دیپلماسی می دانم.

 

اگر به جای تهمت و افترا و تکیه بر خبرهای ناقص و جهت دار، به اظهارات بنده که هم از طریق نوار سخنرانی و هم از طریق بیانیه وزارت امورخارجه قابل دسترسی است، مراجعه می فرمودند به راحتی می دیدند که بنده هم دقیقا بر نقش مردم و مقاومت دلیرانه ایشان به عنوان مهمترین و ارزنده ترین مؤلفه قدرت و توان دفاعی کشور تأکید کرده ام.

 

البته ممکن است دوستانی که در جلسه حضور نداشتند نتوانسته باشند ابراز احساسات شدید دانشجویان نسبت به این عرایض بنده که نمایانگر خودباوری و غرور ملی همه ما ایرانیان بود را لمس کنند و به همین دلیل به جای همصدایی با مردم و دانشجویان در حمایت از این موضع مشترک، به وارونه جلوه دادن واقعیات و خرده گیری از بنده بپردازند.

همانطور که بارها گفته ام امروز بیش از هر زمان دیگر به همدلی نیاز داریم و نباید دعواهای جناحی را وارد حوزه سیاست خارجی و امنیت ملی کنیم. فردا هم که علیرغم مشغله فراوان کاری برای چندمین بار برای پاسخ به سوالات نمایندگان محترم به مجلس خواهم رفت به یاری خدا بر همین نکته تاکید خواهم کرد.

 

البته اکثریت نمایندگان ارجمند ملت بزرگ ایران از تلاش های خدمتگزاران این مردم و فرزندان این انقلاب (به تعبیر رهبر فرزانه) حمایت می کنند و امیدواریم اقلیت پرجنب و جوش مجلس نیز خود را با آحاد ملت هماهنگ سازند و در این وظیفه مشترک و تاریخی ملی یار و مددکار ما باشند. بنده و همکارانم به کار سخت و سنگینی مأمور شده ایم. نیاز به کمک و دعای خیر همه مردم داریم. انتقاد را هم با جان و دل می پذیریم ولی تخریب مواضع طرف خودی و تقویت دیدگاه ها و مواضع طرف مقابل را با هیچ منطق عقلی و ملی و دینی قابل توجیه نمی دانیم.

نوشتن این سطور بسیار سخت بود و زمانبر. شاید هم نتوانسته باشم آن گونه که شایسته است مطالب را منتقل کنم. اگر کاستی در ادای مطلب دیدید به بزرگواری خود ببخشید. تا نوبتی دیگر و دیداری دوباره خدانگهدار شما و همه دلسوزان ایران عزیز باد.
اخبار سیاسی – عصرایران

مجله اینترنتی آسمانیها90

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۹ نظر

 1. جواد تنها- جواد بی کس-جواد افسرده-ولی جدی میگم خسته نباشی.

 2. شعر من گلایه از زمان نیست
  یا گلایه از روزگار نابلد
  شعر من از درد بی دردان وحشی است
  شعر من اندوه رقت بار سوز و سردی ها
  گله از آدمکان خاموش
  غم نان و غم آزادی است
  در سرزمینی که سیاه مایه اش گران بهاتر است از سفید مایه اش
  در سرزمینی که پهلوانانش فرزندان خود را بر زمین می کوبند …
  در سرزمینی که خرافات از دیوارها و گفتار مردمانش بالا می رود
  در سرزمینی که گوسفندانش بر لب تیغ خودخواهی جان خود را استفراغ می کنند …
  در سرزمینی که مردمانش سفیدی را دوست دارند اما سیاهی را عادت کرده اند
  در سرزمینی که عده ایی ماهی فروشند و عده ایی قلاب فروش
  عده ایی چوب فروشند و عده ایی تبر فروش
  عده ایی تاریک فروشند و عده ایی تاریخ فروش
  عده ایی جوانه فروشند و عده ایی داس فروش
  فقر هموطن را از یاد می برد … دوست را نیز
  فقر برادر را از یاد می برد … پدر و مادر را نیز
  آنگاه
  عده ایی عاشقانه فروش می شوند و عده ایی عشق فروش
  عده ایی خود فروش می شوند و عده ایی آدم فروش
  عده ایی زهر فروش می شوند و عده ایی دشنه فروش
  عده ایی کفن فروش می شوند و عده ایی گور فروش
  و این سرزمین در آغاز قرن فضا
  شیرخوارگان خود را رهسپار چوبه ی دار میکند …
  سرزمینی غریب و آشنا تر از هر آشنائی …

  • شعر زمان حال ما …………مرسی ناز نازی

   • به پای شعرهای قشنگ شما که نمیرسه .
    میگم : این آرژانتین خیلی قویه . اگه میشه ظریف رو بفرستیم باشون مذاکره کنه بذارن جلو آرژانتین ، والیبالمون رو بفرستیم 1

    • ظریف فعلا کمر دردداره..نظرت چیه احمدی نژاد رو بفرستیم که باسه سوت مخ همشون رومیزنه…کادر داوری هم میخره..با کل فیفا

     • نه بابا احمدی نژاد اونجا بره که گند میزنه به همه چی و از همون اول حذفمون میکنن. ظریف با ویلچر بره چه اشکال داره؟

 3. هشت سال کشور رو به باد فنا دادن الانم نميذارن دولت جديد کارشو انجام بده

 4. آقای ظریف عزیز خسته نباشی این آقایون را ولشون کن اینان حالشون اصلا خوب نیست شما به کار خودتون برسید.ما قدر کارتون را می دونیم .مردم که راضی اند و مهم هم همینه .دمت گرم.

 5. آقای ظریف خسته نباشی امان از این جماعت وراج و حراف

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*