آخرین خبرها
تعداد بازدید : 1,539

مشکل مشترک احمدی‌نژاد و روحانی با مجلس

به گزارش سرویس گیشه جام نیوز؛

احضار مکرر وزیران به مجلس طبق ماده 208 آیین نامه داخلی مجلس مساله ای بود که محمود احمدی نژاد بارها به آن اعتراض کرده است. وزیران دولت روحانی از جمله ظریف در همین سه ماه بارها به مجلس احضار شده اند اما هنوز گلایه ای از طرف دولت شنیده نشده است.
مهر نوشت: اواسط دولت دهم، محمود احمدی نژاد در جریان یکی از سخنرانی هایش گفته بود که با این همه احضار وزیران به مجلس برای پاسخگویی، وقتی برای کار کردن وزیران باقی نمی ماند (نقل به مضمون) و این ماجرا یکی به یکی ازاختلاف های دولت و مجلس تبدیل شده بود. او 13 آبان 90 در جریان استیضاح شمس الدین حسینی وزیر اقتصادش هم کنایه ای به مجلس زد که با پاسخ طنز علی لاریجانی مواجه شد.

 

احمدی‌نژاد در حین سخنرانی خود برای این که تلویحا بگوید تعامل وزرا با مجلس بسیار زیاد است، خطاب به نمایندگان گفت که «الحمدلله در هفته حدود نیمی از وزرای کابینه در مجلس حضور دارند و در اختیار شما هستند» و  علی لاریجانی رئیس مجلس نیز با کنایه‌ای به رئیس‌جمهور همراه با لبخند، پاسخ داد که «آقای رئیس‌جمهور احتمالاً به شما اطلاعات غلط دادند، وزرا جای دیگری می‌روند».

 

احمدی نژاد آبان ماه سال 90 از مجلس گلایه کرده و به کنایه گفته بود الحمدلله در هفته حدود نیمی از وزرای کابینه در مجلس حضور دارند
طبق ماده 208 آیین نامه داخلی مجلس در کلیه مواردى که نماینده یا نمایندگان مطابق اصل هشتاد و هشتم (88) قانون اساسى، از رئیس جمهور یا وزیر درباره یکى از وظایف آنان حق سؤال دارند، مى‏توانند درخصوص موضوع موردنظر به رئیس‌جمهور و وزیر مسؤول کتباً تذکر دهند.

 

و بند 2 ماده 209 مجلس خاطرنشان می سازد که کمیسیون موظف است حداکثر ظرف پانزده‌روز پس از وصول سؤال، جلسه‌ای با حضور وزیر و سؤال‌کننده تشکیل دهد و با استماع نظرات سؤال‌کننده و وزیر و بررسی‌های لازم، به موضوع رسیدگی کند.
حالا در مدتی نزدیک به سه ماه پس از استقرار دولت روحانی، احضار و سوال های زیاد نمایندگان مجلس از وزیران دولت، همان مساله ای را پیش آورده است که سابق  بر این بین دولت احمدی نژاد و مجلس هشتم و نهم حاکم بود. با این وجود دولت گلایه ای از مجلس نداشته و وزیران دولت هم فرصت کار کردن را دارند. محمد جواد ظریف وزیر خارجه دولت روحانی، بیشترین رفت و آمد را در سه ماه گذشته به مجلس داشته است.  وی نخستین بار، نهم مهر ماه به کمیسیون امنیت ملی مجلس رفت تا ستاوردهای سفر رییس جمهوری به سازمان ملل را برای نمایندگان تشریح کند .

 

از آن تاریخ به بعد به طور متوسط ظریف هفته های متوالی میهمان کمیسیون امنیت ملی مجلس بود و «مذاکرات هسته ای» محور اصلی گفت و گوهای رییس دستگاه دیپلماسی با نمایندگان ملت بوده است. انعکاس اظهارات تحریف شده ظریف با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در یکی از روزنامه ها موجب شد تا عارضه کمردرد به سراغ وی بیاید.

 

ظریف در سه ماه گذشته نزدیک به 10 بار به مجلس رفته است
مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران پیش از عزیمت به مذاکرات «ژنو 3» از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دعوت کرد تا این بار او میزبان نمایندگان مجلس باشد. وی پس از انجام توافق ژنو بازهم به صحن علنی مجلس رفت.

 

ظریف این هفته هم برای ارایه گزارش درباره سفرش به کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس به کمیسیون امنیت ملی می رود.
علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه دولت به همین مساله اشاره کرد و گفته است از هزار ساعت کاری که در دولت جدید انجام داده ام، 300 ساعت به منظور پاسخ به سئوالات نمایندگان مجلس و حضور در کمیسیون‌ها سپری شده و 250 ساعت نیز در دولت سپری کرده ام، مابقی را نیز تلاش کرده ام تا به مشکلات بخش های زیرمجموعه خود بپردازم. این در شرایطی است که به هیچ عنوان اعتقادی به بنگاه داری ندارم و این موضع نباید وقت کاری بنده را به خود اختصاص دهد.
ششم آذرماه حجت الاسلام مجید انصاری معاون پارلمانی دولت گفته بود که  بنده احتمالاً هفته آینده گزارش آماری از میزان حضور وزرا و معاونان پارلمانی آنها و جلساتی که در طول این مدت سه ماه با نمایندگان و کمیسیون‌های مجلس و جلسات علنی و ملاقات‌هایی که به صورت جمعی یا فردی با نمایندگان داشتم ارائه خواهم کرد و فکر می‌کنم کارنامه درخشانی از این که هست هم دولت تدبیر و امید داشته علی‌رغم ماه‌های آغازین کار به این که فرصت کمتر بود اما وزرا به صورت جدی در مجلس حضور داشتند.

مجله اینترنتی آسمانیها90

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

یک نظر

  1. ظریف فقط برای گزارش به مجلس میرفت چون هیچکدام ازنمایندگان مجلسو همراه خودش نمی برد اونارم باید میفهمیدن که ظریف چی داره میکنه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*