Saturday , 1 November 2014 / شنبه , ۱۰ آبان ۱۳۹۳
آخرین خبرها
تعداد بازدید : 911

آغاز رایزنی‌ها برای تعیین دستمزد سال ۹۳/ حقوق کارگران چند درصد افزایش می‌یابد؟+ جدول دستمزد کارگران در ۱۰ سال گذشته

دبیرکل خانه کارگر می گوید مقداری از مطالبات کارگران در سال ۹۲ باقی مانده و پیش از آنکه وارد بحث افزایش حقوق در سال ۹۳ شویم باید تکلیف این مطالبات مشخص شود.

به گزارش نامه نیوز، در شرایطی که به ماه های پایانی سال ۹۲ نزدیک می شویم باز هم موضوع میزان افزایش دستمزد به یکی از بحث های داغ اقتصاد کشور تبدیل شده و از هم اکنون گمانه زنی ها برای افزایش دستمزد کارگران در سال ۹۳ آغاز شده است.

این در شرایطی است که به زودی شورای عالی کار جلسات مقدماتی مذاکره برای تعیین حداقل دستمزد سال آینده حدود ۱۲ میلیون کارگر و مشمول قانون کار را با مشارکت نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت آغاز خواهد کرد و طبق ماده ۴۱ قانون کار، شورای عالی کار که از نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت تشکیل می شود مرجع تصمیم گیرنده درباره افزایش میزان حداقل دستمزد سالیانه مشمولان قانون کار کشور که نیمی از کل شاغلان کشور را تشکیل می دهند، است.

بر اساس قانون، ریاست این شورا با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و هر یک از گروه های کارگری، کارفرمایی و دولت دارای ۳ رای در این شورا هستند. در صورتی که گروه ها نتوانند در قالب گفت و گو و مذاکره به تفاهمی درباره رقم افزایش دستمزد سالیانه دست یابند کار به رای گیری خواهد کشید و اکثریت نظرات ملاک عمل کارفرمایان در سال جدید درباره پرداخت دستمزد کارگران خواهد بود.

در همین رابطه علی ربیعی در زمینه اقدامات وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برای تعیین حداقل دستمزد سال ۹۳ کارگران، گفته است در این زمینه راه سختی در پیش است و من دستور آغاز مطالعات در این زمینه را داده ام و از هفته های آینده مذاکره با نمایندگان کارگران و کارفرمایان آغاز می شود.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی همچنین درباره تعیین الگوهای مختلف برای دستمزد ۹۳ گفته است یک نگاه در تعیین مزد به تورم است اما نمی خواهیم به یک جیب کارگر چیزی اضافه کنیم و از جیب دیگر وی برداریم بنابراین می خواهیم تورم را کاهش دهیم تا قدرت خرید آنها افزایش یابد.

این در شرایطی است که برخی مقامات کارگری معتقدند هرچند دولت وعده هایی برای کاهش نرخ تورم در ماه های آینده را داده است، اما با وضعیت معیشتی نامناسب کارگران و افزایش هزینه های آنان، نمی توان انتظار داشت حداقل دستمزد سال آینده کمتر از میزان تعیین شده در سال جاری باشد و دست کم حداقل دستمزد ۲۵ درصد دیگر نیز افزایش می یابد و در اینصورت می توان انتظار داشت حداقل دستمزد سال آینده کارگران و مشمولان قانون کار در سال ۹۳ از رقم ۶۰۹ هزار تومان کمتر نباشد و در صورتی که به رقم ۴۸۷ هزار و ۱۲۵ تومانی امسال، ۱۲۲ هزارتومان معادل ۲۵ درصد افزوده شود؛ حداقل مزد مشمولان قانون کار از ۶۰۰ هزارتومان خواهد گذشت.

در همین رابطه علیرضا محجوب دبیرکل خانه کارگر و رئیس فراکسیون کارگری مجلس در گفت و گو با «نامه نیوز» گفته است مقداری از مطالبات کارگران در سال ۹۲ باقی مانده است و پیش از آنکه وارد بحث افزایش حقوق کارگران در سال ۹۳ شویم باید تکلیف این مطالبات مشخص شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلام تاکید کرد: با نزدیک شدن به فصل تعیین حقوق کارگران در سال آینده نمایندگان کارگران جلسات خود را برگزار خواهند کرد و پیشنهادات در آن جلسات مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی همچنین درباره میزان افزایش حقوق کارگران بر اساس نرخ تورم گفت: این موضوع نیز به عنوان یک پیشنهاد می تواند مورد بررسی قرار بگیرد اما تا کنون پیشنهادی به صورت قطعی مورد بررسی قرار نگرفته است.

همچنین اولیا علی بیگی رئیس هیئت مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور گفته است هدف شورای عالی کار از افزایش سالیانه دستمزدها حفظ قدرت خرید کارگران و تقویت معیشت آنان است و به دلیل اینکه نرخ تورم در هر سال افزایش می یابد و درآمد کارگران کفاف هزینه ها را نمی کند، شورای عالی کار مجبور می شود حداقل دستمزد را افزایش دهد.

وی معتقد است اگر دولت بتواند به صورت واقعی تورم افسارگسیخته را مهار کند و اجازه افزایش نرخ تورم را ندهد، دیگر نیازی نیست هر ساله برای جبران افت قدرت خرید کارگران بر سر افزایش دستمزدها چانه زنی کرد اما در صورت ادامه روند فعلی و اینکه نرخ تورم بالا برود و از آنطرف ما با کارفرمایان برای افزایش دوباره دستمزدها مذاکره کنیم هیچ گشایشی در زندگی کارگران اتفاق نخواهد افتاد. بنابراین نتیجه چنین رویه ای افزایش قدرت خرید کارگران نخواهد بود.

هم اکنون در شرایطی که با دستور وزیر کار موضوع تعیین دستمزد کارگران در سال ۹۳ کلید خورده است باید دید نهایتا مسئولان چه تصمیمی برای حقوق کارگران در سال آینده خواهند گرفت.

در جدول زیر حداقل دستمزد کارگران در ۱۰ سال گذشته آمده است:

سال

حداقل دستمزد(تومان)

افزایش نسبت به سال قبل(درصد)

۱۳۸۳

۱۰۶۶۰۲

۲۳

۱۳۸۴

۱۲۲۵۹۲

۱۴

۱۳۸۵

۱۵۰۰۰۰

۱۸

۱۳۸۶

۱۸۳۰۰۰

۲۲

۱۳۸۷

۲۱۹۶۰۰

۱۷

۱۳۸۸

۲۶۳۵۲۰

۱۷

۱۳۸۹

۳۰۳۰۰۰

۱۳

۱۳۹۰

۳۳۰۳۰۰

۹

۱۳۹۱

۳۸۹۷۰۰

۱۸

۱۳۹۲

۴۸۷۱۲۵

۲۵

 آسمانیها۹۰

۳ نظر

  1. واقعا که خوبه خودتون قبول دارید که از یه جیب میزارید و از جیب دیگه برمیدارید …۶۰۰ هزار تومممممممممممممممن خیلیه بابا،آخ آخ راستی یاد ۴۵ هزار تومننننن یارانه نبودم خوب شد یادم افتاد هه

  2. یعنی هرچی حقوق میگیره باید اجاره خونه بده و مابقی هم خرج آب و برق و گاز و… کنه!!!
    واقعا که

  3. این گرانیها واین حقوقها ی ناچیز همیشه باید شرمنده زن وبچه باشیم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>