آخرین خبرها
تعداد بازدید : 1,428

هشدار! اين رژيم‌های غذايی مرگبار هستند

به گزارش پارس به نقل از سیب سبز، اين روزها رژيم هاي غذايي كاهش وزن رواج زيادي پيدا كرده اند. اين رژيم هاي غذايي انواع مختلفي دارند و معمولاً با هم تفاوت زيادي دارند اما شما قرار نيست به هر قيمتي وزن كم كنيد. خيلي از اين رژيم ها در برابر كاهش وزن صدماتي هم به بدن شما وارد مي كنند. كاهش وزن براي سلامتي بيشتر انجام مي شود بنابراين رژيم غذايي بايد به گونه اي باشد كه سلامت شما را قبل از هر چيز تامين كند. قبل از اينكه يك رژيم غذايي را شروع كنيد لازم است چيزهايي درباره اشتباهات رايج مردم براي كاهش وزن بدانيد تا بتوانيد روش هاي خطرناك را تشخيص دهيد.


اشتباه اول: خام گياهخواري
تعادل شرط سلامت هر رژيم غذايي است

خام گياهخواري روشي از تغذيه است كه در آن تمام كالري هاي دريافتي از غذاهاي خام و فرآوري نشده به دست مي آيد. خام گياهخواران معتقدند دماي بالاي ۵۰ درجه سانتي گراد آنزيم ها و مواد مغذي بسياري از خوراكي ها را نابود مي كند و در رژيم هاي خام گياهخواري خوردن گوشت و لبنيات ممنوع است. در حالي كه اكثر متخصصان رژيم درماني معتقدند خوردن مقدار كافي ميوه، سبزي و دانه هاي مفيد كه لزوماً به صورت خام مصرف مي شود براي سلامت كافي است و بعضي از مواد خوراكي در صورت پخته شدن خواص تغذيه اي بهتري از خود بروز مي دهند.

رژيم خام گياهخواري شامل ميوه ها، سبزي ها، دانه ها و حبوبات جوانه زده است. اين مواد خوراكي عالي هستند. مي توان با آنها چند غذاي خوشمزه درست كرد و بهتر است تمام افراد آنها را در برنامه غذايي خود بگنجانند اما با پيروي از اين رژيم غذايي مقداري از مواد غذايي پيچيده كه بسيار مفيد هستند به بدن شما نخواهد رسيد و مخصوصاً بانوان در دراز مدت نياز به مصرف مكمل هاي غذايي خواهند داشت. علاوه بر اين، پيروي از اين رژيم ها براي شما وقت گير خواهد بود. شما ناچاريد هميشه غذاي مخصوص خود را از خانه همراه ببريد و در غير اين صورت گرسنه خواهيد ماند. پزشكان تغذيه توصيه مي كنند به جاي پيروي از خام گياهخواري مواد غذايي مضر را از برنامه روزانه خود حذف كنيد و سهم بيشتري به ميوه ها و سبزي ها در برنامه غذايي خود اختصاص بدهيد ولي سعي كنيد تمام گروه هاي غذايي را در برنامه غذايي خود داشته باشيد.

اشتباه دوم: استفاده از رژيم HCG
به بدن تان رحم كنيد

اين رژيم اولين بار در سال ۱۹۵۰ توسط يك پزشك انگليسي پيشنهاد شد. در اين رژيم به فرد تنها روزي ۵۰۰ تا ۸۰۰ كيلو كالري مواد غذايي مي دهند و همزمان به او هورمون HCG (هورمون بارداري گنادوتروپين) تزريق مي كنند تا وزنش كاهش پيدا كند. كساني كه اين رژيم را مي گيرند دچار افسرگي، سردردهاي شديد و لخته شدن خون مي شوند و به همين دليل سازمان FDA ايالات متحده استفاده از اين رژيم ها را ممنوع كرد، البته با وجود تمام خطرات تزريق اين هورمون، كماكان از اين رژيم استفاده مي شود و طرفداران خودش را دارد.

شما بايد در مورد تمام رژيم هايي كه زير ۱۰۰۰ كيلوكالري در روز به بدن انرژي مي رسانند شك كنيد. اين رژيم ها براي سلامتي بسيار خطرناك هستند و باعث از دست دادن آب بدن، چربي و تحليل رفتن ماهيچه ها مي شوند و در نهايت متابوليسم بدن را هم كاهش مي دهند. شما در صورت پيروي از اين رژيم ها براي فعاليت هاي روزانه خود انرژي كافي نخواهيد داشت. علاوه بر اينكه طبق يك قانون تجربه شده در رژيم هاي غذايي، وزني كه سريع از دست مي رود، سريع هم جايگزين مي شود.

اشتباه سوم: رژيم هاي از بين برنده سموم
گول شايعات را نخوريد

رژيم هاي سم زدا مدت هاست كه جاي خود را بين مردم باز كرده اند و طرفداران زيادي دارند. افرادي كه اين رژيم ها را مي گيرند براي سم زدايي از بدن خود خوراكي هايي مثل ليموترش، عصاره افرا و فلفل را براي چندين روز متوالي مصرف مي كنند. بعضي ها حتي آب نمك مصرف مي كنند در حالي كه هيچ مطالعه اي وجود ندارد كه نشان دهد بدن شما به خوردن چنين خوراكي هايي براي پاك كردن ارگان هاي خود نيازمند است. با يك تغذيه سالم بدن به طور طبيعي خود را پاكسازي مي كند علاوه بر اين مواد خوراكي كه در اين رژيم ها به بدن مي رسد بين ۶۰۰ تا ۱۳۰۰ كيلو كالري در روز به بدن انرژي مي رسانند و در صورت پيروي از آنها باز هم به مشكلات استفاده از رژيم هاي بسيار كم كالري مبتلا خواهيد شد. شما در صورت استفاده از اين رژيم ها دچار كمبود پروتئين، كلسيم، آهن و روي مي شود، به هيچ وجه نبايد بيشتر از يك يا ۲ روز از اين برنامه هاي غذايي پيروي كنيد. اين گونه رژيم ها به خاطر خاصيت اسيدي بسيار از مواد خود، به معده هم آسيب مي رسانند و خطر ابتلا به زخم معده را بالا مي برند.

اشتباه چهارم: سيگار كشيدن و استفاده از مواد مخدر
از چاله به چاه نيفتيد

به تازگي مخصوصاً بين خانم ها سيگار كشيدن براي كاهش وزن به يك اصل كلي تبديل شده است. خيلي از خانم ها فكر مي كنند سيگار مي تواند جلوي اشتهاي آنها را بگيرد. هر چند كه اين اصل درست است و نيكوتين موجود در سيگار مي تواند تا حدي جلوي اشتها را بگيرد اما اين موضوع در برابر خطرات ناشي از مصرف سيگار ريسك بزرگي به حساب مي آيد. سيگار مي تواند علاوه بر تخريب و زرد كردن دندان ها تا حد زيادي روي زيبايي پوست هم تاثير بگذارد. سيگار پوست را تيره و افتاده مي كند و چهره شما را پيرتر از چيزي كه هستيد نشان مي دهد. علاوه بر آن هم از خطراتي مثل بالا بردن ريسك سرطان، بيماري هاي قلبي و تنفسي نيز آگاه هستند. موارد ديگري هم درباره مصرف مواد مخدري مثل شيشه براي كاهش وزن ديده شده است. اگر توقع شما از كاهش وزن، زيبايي و سلامت بيشتر است، استفاده از آنها هم منتفي مي شود. يك انسان لاغر معتاد به هيچ وجه دوست داشتني نيست!

اشتباه پنجم: قرص هاي لاغري
ميانبري بي سرانجام

قرص هاي لاغري موجود در بازار معمولاً به ۳ شكل عمل مي كنند. در مرحله اول جذب چربي را در روده مختل مي كنند كه به اين وسيله باعث مي شوند بسياري از ويتامين هاي محلول در چربي به بدن نرسد و بدن با پيري پوست و كمبود ويتامين مواجه شود. اين قرص ها از اين طريق مي توانند به روده هم آسيب برسانند. روش دوم بالا بردن متابوليسم بدن است. اين كار كه معمولاً با ايجاد پركاري كاذب تيروئيد انجام مي شود باعث مي شود متابوليسم طبيعي بدن كند شده و بازگشت آن به حالت اول ممكن نباشد. در اين صورت يا شما بايد هميشه قرص مصرف كنيد يا با كند شدن متابوليسم بدن احساس خستگي مي كنيد و كنترل وزن در آينده برايتان دشوار خواهد بود. بعضي از اين قرص ها هم به شما حس پري كاذب مي دهند و اشتها را از بين مي برند. اين روش هم علاوه بر آسيب رساندن به دستگاه گوارش باعث ضعف عمومي بدن شما خواهد شد بنابراين بهتر است به جاي مصرف اين قرص ها و روش هاي غير علمي و برگشت پذير به فكر راه بهتري براي كاهش وزن خود باشيد.

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۲ نظر

  1. اسمانی کی گفته گیاهخواری خوب نیست من خودم ورزشکارم خاصیتی که گیاه داره گوشت نداره.الان اندی رو ببین سی ساله گیاه خواره 55 سالشه ولی انگار 40 سالست.گیاه حرف نداره.

  2. Be nazar man giah khobe vali ziad khordan an be mede zarar miresone

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*