آخرین خبرها
تعداد بازدید : 2,235

هورمون پایدار کننده ازدواج کشف شد

همشهری آنلاین: یافته‌های دانشمندان آلمانی و چینی حاکی از آن است که اوکسی‌توسین که هورمون عشق بین مادر و فرزند خوانده می‌شود، هورمون پیوند بین زن و شوهر نیز هست

به گزارش مهر، دکتر “رنه هورلمان” پزشک ارشد بخش روانشناسی و روان درمانی مرکز پزشکی دانشگاه بون، گروهی از دانشمندان دانشگاه بون و دانشگاه روهر بوخوم در آلمان و دانشگاه چنگدو در چین، تاثیرات هورمون اوکسیتوسین را در زوجین بررسی کردند.

هورلمان می‌گوید: مدت‌های طولانی دانشمندان تلاش کرده‌اند تا نیروهای ناشناخته‌ای را که موجب بروز عشق وفادارانه بین زوجین می‌شود کشف کنند.

وی افزود: یک نقش مهم در پیوند بین زن و شوهرها، ناشی از ترشح هورمون اوکسیتوسین در مغز است.

پژوهشگران در این بررسی تصاویری از همسر و همکاران زن را به مردان نشان دادند. آنها نخست یک دوز اوکسیتوسین در قالب اسپری بینی به این مردان داده و سپس در یک روز دیگر به آنها دارو نما دادند. دانشمندان فعالیت مغزی این داوطلبان را با کمک اسکن توموگرافی مشاهده کردند.

وقتی مردان به جای دارونما، اوکسیتوسین، دریافت و به عکس همسرشان نگاه می‌کردند، سیستم پاداش در مغزشان بسیار فعال بود و همسر خود را بسیار جذاب‌تر از زنان دیگر می‌دیدند.

در یک سری آزمایش دیگر، محققان بررسی کردند که آیا اوکسی‌توسین فعال سازی سیستم پاداش را فقط وقتی که مرد به تصویر همسرش می‌نگرد ارتقا می‌دهد یا خیر و آیا تاثیر مشابهی وجود دارد وقتی که این مرد به تصویر دوستان و آشنایان و همکاران زن که سابقه آشنایی طولانی با آنها وجود دارد.

این پژوهشگران اعلام کردند: فعال سازی سیستم پاداش با تماشای تصویر همسر با کمک اوکسیتوسین تاثیر بسیار انتخابی داشت ما این تاثیر را با تصاویر دوستان و آشنایان قدیمی تشخیص ندادیم.

بر اساس این یافته‌ها دانشمندان می‌گویند آشنایی‌های ساده کافی نیست برای تحریک تاثیر پیوند، زن و مرد باید زوج عاشق باشند.

این مطالعه دریافته است اوکسی‌توسین سیستم پاداش را در مغز فعال می‌کند از این رو پیوند بین همسران را حفظ کرده و وضعیت همسر داری را ارتقا می‌دهد.

این سازوکار زیستی در یک رابطه همسری بسیار شبیه مواد مخدر است. آنهایی که عاشق هستند و آنهایی که مواد مخدر مصرف می‌کنند به شدت مشتاق تحریک سیستم پاداش در مغز خود هستند. همین امر می‌تواند توضیح دهد چرا افراد پس از شکست‌های عاطفی دچار افسردگی می‌شوند. محققان می‌گویند افسردگی در این افراد ناشی از توقف ترشح اوکسی‌توسین است و عدم تحریک سیستم پاداش در مغز آنهاست.

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۷ نظر

 1. عجب!!!!کاش این هورمونو گیر بیاریم ،عجب چیز خوبیه

  وخوبیش هم به اینه که فقط در مورد همسر جواب میده نه همکار ودوست وآشنای قدیمی

  • باران جان همیشه خوشکلی دردسربوده وکاریش نمیشه کرد…کاری از بنده خدا ساخته نیست فقط خدا باید خودش کاری کنه

   • آره والا راس ميگيد،خدا خودش كمكمون كنه

    كاش حداقل يه شوهر زشت داشتيم كه اينقد دنبال اين هورمونو اون هورمون نمي گشتيم كه نگهش داريم

 2. هههههههههههههههههههه

 3. این هورمون از مغز ترشح میشه . زن وشوهر باید قلب و فکرشون رو از عشق غیر همدیگه پاک کنند وگر نه یه بشکه هم که

  اکسی توسین بخورن باز چشم و دلشون دنبال یه خشکل تر میگرده!

 4. اي بابا دانشمندا چرا اينقدر دير اين هورمون كشف كردند .حالا ك گذاشتن من سي سال و رد كنيم بعد يادشون افتاده همچين هورمون هست ..حالا چ يبخوريم ك اين هورمون ترشح بشه ؟

 5. این هورمونو کجا میفروشن منم میخام

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*