آخرین خبرها
تعداد بازدید : 3,072

گزارش 100 روزه دولت در مصاحبه زنده تلویزیونی روحانی

ویژه برنامه گزارش 100 روزه فعالیت دولت حسن روحانی رئیس جمهور از ساعت 21 و 30 دقیقه سه شنبه شب از شبکه یک آغاز شد.

مهمترین مطالب مطرح شده در این برنامه به این شرح است:

– پخش کلیپ شامل تصاویر مختلف از برنامه های روحانی از دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکنون .

– آغاز گفتگوی ویژه با رئیس جمهور

– در این مصاحبه تلویزیونی زنده سه مجری حضور دارند و سؤوالاتی را در حوزه های مختلف مطرح می کنند.

مهمترین سخنان رئیس جمهور در این مصاحبه:

اولین مشکل، نبود کالاهای اساسی

– نخستین روزهای بعد از انتخابات ، اولین مشکل ، مشکل شرایط کالاهای اساسی در کشور بود . من فکر می کردم  که  حداقل  انبارهای کشورهای از کالاهای اساسی  برای سه چهار ماه کافی باشد  ولی اینگونه نبود. این گزارش قبل از مراسم تحلیف به دستم رسید و آن حاکی از  کمبود کالاهای اساسی در کشور از جمله مشکل  کمبود گندم بود. همچنین در ان روزها  گزارشی بدستم رسید که فقط در یکی از استانهای کشور در سیلوها  برای 3 روز  مصرف مردم گندم موجود است.

خزانه خالی

– مسئله دوم بعد از شروع کار دولت در مرداد ماه اتفاق افتاد که من تعبیر خزانه خالی را در سخنرانی خود بکار بردم. 210 هزار میلیارد تومان سالانه باید در خزانه موجودی داشته باشیم به عبارتی ماهیانه 17 هزار و 500 میلیارد تومان باید دولت درآمد داشته باشد تا بتواند سالانه 210 هزار میلیارد تومان ذخیره کند.

– در مردادماه امسال و بخصوص 12 مرداد که من کار خود را شروع کردم موجودی خزانه دولت 1280 میلیارد تومان بود. در پایان مرداد ماه باید حقوق کارمندان را پرداخت می کردیم. حقوق کارمندان 7500 میلیارد تومان بود و از این مبلغ تنها 2870 میلیارد تومان بیشتر در خزانه موجود نبود یعنی بیش از 4060 میلیارد تومان باید از بانکها قرض می گرفتیم که تنها فقط بتوانیم حقوق کارمندان را پرداخت کنیم. فقط در مردادماه دولت برای پرداخت حقوق کارمندان 4060 میلیارد تومان بدهکار شد.

تورم  و بدهی

– در ماه های قبل، هر ماه نسبت به ماه قبل از آن، شاهد افزایش 2.2 درصدی تورم بودیم اما بعد از مرداد ماه تا کنون، این افزایش به 1.2  کاهش یافت.

– در تورم نقطه به نقطه شهریور ماه گذشته 43 درصد بود که این رقم در مهر ماه گذشته به 36 درصد رسید.

– مهمترین عامل افزایش تورم در سالهای اخیر رشد بی حساب نقدینگی است.

– تلاش می کنیم تا پایان سال آینده تورم به 25 درصد برسد.

– سعی می کنیم تورم تا پایان سال به 35 درصد برسد.

–  در 8 سال گذشته مجموع 600 میلیارد دلار بابت فروش نفت و گاز درآمد داشت. دولت 8 سال گذشته ، پول دارترین دولت بود و متاسفانه بدهکارترین دولت بود.

– 74 هزار میلیارد تومان بدهی دولت به سیستم بانکی
بدهی دولت به صندوق های بازنشستگی 60 هزار میلیارد تومان
بدهی دولت به پیمانکاران و بخش خصوصی 55 هزار میلیارد تومان
کل بدهی دولت بیش از 200 هزار میلیارد تومان است.

– در 8 سال گذشته 211 هزار میلیارد تومان  تعهدات دولت در سفرهای استانی بوده است که تنها 32 درصد انجام شده است و 68 درصد برای دولت بعدی باقی مانده است. همچنین 30 درصد تسهیلات وعده داده شده عملی شده و 70 درصد باقی مانده است. یعنی 16 سال طول می کشد تا تمامی تعهدات و تسهیلات

– 400 هزار میلیارد تومان تعهد دولت قبل برای دولت جدید در بخش عمرانی است.

– در 8 سال گذشته نقدیندگی در کشور 7 برابر شد. بخشی از این نقدینگی مربوط به بدهی دولت به سیستم بانکی است.

رکود تورمی

–  این شرایطی بود که از لحاظ اقتصادی کشور را تحویل گرفتیم، شرایط کشور رکود تورمی بود، ما در سال‌هایی بودیم که رکود داشتیم، تولید رشد کافی نداشتیم مثلا در سال 65 رشد منفی 9 بوده ولی در عین حال همان سال که رشد منفی بوده، تورم ما 23 درصد بوده است.  وی افزود: یک سال هم تورم بالا داشتیم مثلا در سال 74 حدود 49 درصد تورم داشتیم اما در عین حال رشد هم 3 درصد بوده است اما اینکه تورم بالای 40 درصد و رشد هم منفی (رکود) ‌باشد، در سال 91 اتفاق افتاد، در سال 91 منفی 5 و 8 دهم رشد داشتیم و تورم هم در زمانی که تحویل گرفتیم بالای 40 درصد بود.

 رشد اقتصادی

–   رشد اقتصادی کشور در سال 91 را 5،8 – درصد بود. این بدان معناست که اقتصاد کشور شش درصد کوچک و سفره مردم نیز حداقل شش درصد خالی شد. تلاش می کنیم تا پایان سال این رشد منفی به صفر و در صورت امکان به درصدی مثبت برسد. تلاش ما در سال آینده نیز بردن رشد اقتصادی به 3+ درصد است اگرچه باید طبق قانون برنامه سالانه به 8 درصد برسد که برای رسیدن به این عدد اقدامات زیادی باید انجام بگیرد که خواهد شد.

یارانه ها

– دولت برای پرداخت یارانه ها ماهانه باید 3500 میلیارد تومان بپردازد.

– دولت برای اقشار کم درآمد تا پایان سال دو بسته کالایی ارائه می شود.

– دولت تصمیم گرفت برای دانش آموزان از کلاس اول تا نهم ، از ماه جاری، شیر رایگان توزیع می کند.

– شیوه و دهک بندی پرداخت یارانه ها در سال آینده تغییر می کند. مرحله دوم یارانه ها سال آینده اجرایی می شود.

–  در حالی که در پایان مرداد و شهریور تورم نقطه به نقطه ما 43 درصد بود، در پایان مهر ماه تورم 36 درصد شده و این خبر بسیار خوشی است که از 43 به حدود 36 در تورم نقطه به نقطه رسیدیم، بنابراین رشد و صعود تورم را تلاش کردیم مهار کنیم و در این مدت مهار کردیم.

– مجموع درآمدهای نفتی و ارزی کشور در طول دولت گذشته به 750 میلیارد دلار رسید این در حالیست که همان دولت بدهکارترین دولت بود و به ما ارث رسید.

– بدهی دولت قبل به نظام بانکی در زمانی که مردادماه دولت یازدهم مستقر شد 74 هزار میلیارد تومان بود.

– سال 84 نقدینگی 68 هزار میلیارد تومان بود و در پایان دولت قبل این رقم به حدود 470 هزار میلیارد تومان  رسید که تقریبا هفت برابر شد. بخشی از این  نقدینگی  به بدهی دولت به نظام بانکی برمی گردد .

– دولت برای پرداخت یارانه و ادامه آن ماهانه نیاز به 3500 میلیارد تومان پول دارد که بر اساس قانون این مبلغ باید از طریق افزایش قیمت حامل های انرژی تأمین شود که افزایش حامل های انرژی تنها نصف این مبلغ را تأمین می کند. ما برای تأمین مابقی باید از منابع بودجه ای استفاده کنیم که در این صورت هر ماه کسری برای پرداخت یارانه داریم.

– ما امسال از طرح هایی که برای یارانه ها پیش بینی شده بود صرف نظر کردیم . برای اینکه بدانیم چه قشرهایی از مردم نیاز به یارانه ندارند باید به زندگی خصوصی مردم رجوع می کردیم، به نظر ما رجوع به زندگی خصوصی مردم و مطلع شدن از حساب های بانکی آنها ممکن است برای یک موضوع خاص در کوتاه مدت مفید باشد ولی در بلندمدت موجب زیان کشور خواهد شد.به این نتیجه رسیدیم که اگر بخواهیم یارانه ها را از قشرهای پردرآمد بگیریم  باید از حساب بانکی آنها مطلع شویم و تعداد املاک مردم را در نظر بگیریم  که این دخالت در زندگی خصوصی افراد خواهد شد و شاید این کار در کوتاه مدت مفید باشد اما به این نتیجه رسیدیم که حتما در بلند مدت به ضرر کشور است .
مسکن مهر

– مسکن مهر برای افراد کم درآمد جامعه  طراحی شد و هیچ کس نمی تواند  منکر  ساخت مسکن برای مردم شود اما اینکه این مسکن چگونه ، کجا و با چه شرایطی ساخته شود مهم است .باید دید که منابع این مسکن از کجا تامین می شود؛ اگر پول این مسکن از جیب  تک تک مردم تامین شود مسلم است که  نقدینگی افزایش می یابد  .

– برای مسکن مهر 43 هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض  و به بانک مسکن داده شد و از روز اولی که پول خلق شد تا حالا 100 هزار میلیارد تومان بوده و از این میزان 43 هزار میلیارد تومان متعلق به مسکن مهر است .

واردات گندم

–  امسال ناچار شدیم که 7 و 2 دهم میلیون تن گندم وارد کنیم، امیدوارم سال آینده وضع ما در تمام محصولات کشاورزی بهتر شود.

– البته نمی خواهم بگویم همه مشکلات ما مربوط به تحریم است ؛ عمده مشکلات به بی تدبیری مربوط می شود چرا که در شرایطی که دولت ، تحریم ها را کاغذ پاره می خواند وابستگی اش را به خارج از طریق واردات بیشتر می کرد.

– سالهای قبل از 84 ، واردات گندم ایران 38 میلیارد بود که هم اکنون به 75 میلیارد رسید. از سال 79 تا 83 سالانه خرید گندم ما از کشاورز داخلی یک میلیون تن اضافه و خرید از خارج یک میلیون تن کمتر شد تا اینکه در سال 83 با خرید 11 میلیون تن گندم از کشاورزان داخلی در عرصه گندم خودکفا شدیم.

– از سال 84 به بعد هر سال خرید گندم داخلی یک میلیون تن کمتر شد و خرید گندم از خارج سالانه یک میلیون تن افزایش یافت تا جایی که امسال باید 7.2 میلیون تن گندم وارد کنیم.

هسته ای

– روحانی در پاسخ به سؤال مجری برنامه که پرسید: آیا شما با دیوید کامرون تماس گرفتید یا این تماس از طرف انگلیسی ها بود  گفت: ما برای اجلاس ژنو به هر پنج کشور پیغام داده بودیم که می خواهیم با آنها مذاکره کنیم و آنها به ما تلفن کردند و پیغام از سوی ما بود.

-از تفرقه ، هیزم کشی و فوت کردن در شعله های آتش ، تنها اختلافات بدست می آید و با دست به دست هم دادن می توانیم به انسجامی برسیم که بر بام پیشرفت منطقه و دنیا دست یابیم.

– وقتی مفاد توافقنامه ژنو اجرایی شود هیچ تحریم جدیدی انجام نخواهد شد. این یعنی مهار و محدود کردن تحریم، خیلی ها تلاش می کردند که ایران منزوی باشد، امروز دشمنان ما منزوی هستند و ایران در صحنه بیشتر فعال است.

– غنی سازی در ایران متوقف نخواهد شد، این موضوع خط قرمز و حق روشن ماست، برخی ها خوششان نیاید، ان پی تی را بخواهند تفسیر کنند، روشن است که براساس ان پی تی، حق ما بر مبنای این است که هر کشوری برای توسعه فعالیت های خود حق آزادی عمل دارد و غنی سازی هم یکی از آنهاست.

– رئیس جمهور در ادامه با تاکید مجدد بر تداوم غنی سازی و این که بهره گیری از انرژی صلح آمیز نیز بدون غنی سازی امکان پذیر نیست گفت: سوخت اتمی ، غنی سازی لازم دارد و در ادامه اقدامات دیگری از جمله قرص سوخت تولید و میله های زیرکونیوم را درست کنیم.

– هدفمان این است که تحریم ها را بشکنیم و از سر مردم برداریم، فرصت لازم را در صحنه بین المللی ایجاد کنیم . همان که از اول به تعامل سازنده تعبیر کردیم با جهان، ما با دنیا تعامل سازنده خواهیم داشت، قدم به قدم پیش می رویم تا جایی که به توافق کامل با 5+1 برسیم؛ البته راه طولانی است اما این راه را طی خواهیم کرد.
سیاست

– یکی از نکات مثبتی که از آغاز این دولت تاکنون حس می کنم به وجود آمدن یک آرامش است نه فقط در سکه ، دلار و مسکن، بلکه در جامعه، دانشگاه، بازار و مدارس و ورزش ،همه احساس آرامش می کنند.

– دولت  در چارچوب قانون اساسی  به وظایف خود عمل می کند البته  رئیس  جمهور  مسئول اجرای  تک تک  اصول قانون اساسی است و من پای همه وعده های خود ایستاده ام .

– اینکه می گوییم  با دنیا  تعامل سازنده داشته باشیم  قبل از آن باید این تعامل به صورت سازنده در کشور بین خودمان  برقرار باشد.

– آیا رفتار رسانه ها با دولت فعلی با دولت های قبلی در ماه های اول یکسان است؟ رفتار رسانه ملی با ما مانند رفتار صدا و سیما با دولت های پیشین در ماه های آخر است یعنی خیلی راحت انتقاد می کنند و اصلاً برای ما ناپسند نیست زیرا حق رسانه ملی و سایر رسانه هاست.

– همه باید آستانه تحملمان را بالا ببریم و یکدیگر را تحمل کنیم، باید بدانیم با تحمل بیشتر نفع بیشتر عاید مردم می شود.

توافق هسته ای ژنو

-روحانی در پاسخ به سؤال مجری برنامه مبنی بر اینکه آیا در سند منتشر شده از توافق ژنو همه جزییات مذاکرات ذکر شده است؟ افزود: سند مورد توافق ما همان است اما ممکن است ضمیمه ای هم برای اجرا وجود داشته باشد. مثلاً توافق این است که چند بانک در دنیا بتوانند فعالیت های بانکی ما را حمایت کنند و همچنین در مورد نحوه تعامل این بانکها موضوعاتی مطرح شده است.

– بر اساس این مذاکرات حقوق هسته ای ایران طبق ان پی تی محفوظ ماند؛ ایران می تواند فعالیت غنی سازی داشته باشد؛ در مرحله آخر همه تحریم ها برداشته می شود؛ کشورهای دیگر در مراحل نهایی با ایران همکاری هسته ای خواهند داشت و ایران پس از توافق نهایی همانند کشورهایی خواهد بود که ان پی تی را امضا کرده اند.

– قول ما به مردم این بود که در کنار چرخش سانتریفیوژها زندگی مردم  و اقتصاد هم بچرخد که امروز  به این نکته رسیدیم  .

فرهنگ

– ما باید به صاحبان فرهنگ اعتماد کنیم  ، صاحبان فرهنگ کشور فرهیختگان و بزرگان ما هستند  بعضی ها  در بعضی مقاطع به آنها خیلی  بی اعتمادی کردند به نویسندگان  و فیلمسازانمان  اعتماد کنیم. در همین 100 روز بسیاری از کتاب هایی که ممنوع شده بود  آزاد و چاپ  شد ، بسیاری از نویسندگان ممنوع القلم شده بودند که آنها را به صریح القلم  تبدیل کردیم یعنی بروند  قلم بزنند و هر چه دلشان می خواهد بنویسند البته در چارچوب قانون  بنویسند  البته خود اینها  اهل این کشورند  وطن دوستند و علاقه مند به این کشور هستند.

-باید در امور فرهنگی قانون شفاف وجود داشته باشد. ما مقررات دست و پا گیر را در بخش فرهنگ و اقتصاد روان سازی می کنیم. باید فضای امنیتی را از فرهنگ قدم به قدم کم کرد.

–  هیچ فیلتری بهتر از افکار عمومی مردم نیست. زمانی که فیلم خوبی ساخته نمی شود و مردم از دیدن آن استقبال نمی کنند و به آن بی اعتنایی می کنند، فیلمساز یاد می گیرد که برای مردم چگونه فیلمی بسازد. باید در امور فرهنگی قانون شفاف وجود داشته باشد و مداخله دولت به حداقل برسد.

– باید به انجمن های صنفی فرهنگی اعتماد کرد، باید همدیگر را تحمل و فضای مناسبی برای امور فرهنگی ایجاد کنیم.

– نخستین قدم آشتی با اهل فرهنگ بود و در قدم بعدی کمک و حمایت دولت از اهل فرهنگ است  و خانه سینما که هیچ،  هر خانه دیگری را که بخواهند  باز می شود چرا که  کلید دست مردم است.

– دنبال آزادی مسئولانه در جامعه هستیم

– احساس من این است که مذاهب، ادیان و اقوام مختلف احساس آزادی بیشتری می کنندکه این احساس هم از لحاظ روانی دیده می شود و هم دولت واقعا مصمم است و این امر یکی از اهداف بزرگ حقوق شهروندی است.

– هر کس تبعه این کشور است، چه در داخل و چه در خارج حقوق شهروندی دارد و  هر ایرانی باید احساس کند که زیر یک چتر واحد، هویت ایرانی و فرهنگ بلند آن قرار دارد و به آن افتخار کند.
عصر ایران

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۱۶ نظر

 1. امیدوارم موفق باشی اقای روحانی.

 2. خدا لعنتت کنه احمدی نژاد بیشرف.ضرری که تو به این مملکت و مردم زدی حالا حالاها قابل جبران نیست.خدا ازسرتقصیرات تو وامثال تو نگذره که فقط به فکر منافع خودت بودی و به کرسی نشوندن حرف ها و فکرای بی پایه و اساست.گندکاریات طی مدت مثلا مدیریتت کم نبود که بعد از اونم دست از مال مردم خوری برنداشتی 14 میلیارد از خزانه و بیت المال برداشتی دانشگاه بزنی که عمت بره توش درس بخونه؟اینقدر گرونی و تورمه که مردم نون شب ندارن بخورن قیمتا روزانه ست ثبات معنی ی نداره.مرده شورتو ببرن با این ریاست جمهوریت

 3. اگه تندروها بزارن دولت تدبير واميد برنامه هاى خوبى داره.
  حيف اون 8سالى كه هيچى جز بدهى وتورم و تحريم وهزارتا مشكل ديگه واسمون نداشت
  ازهمه بدتر ديپلماسى ضعيف دولت قبلى بود
  اميدوارم دولت جديد تومسير درستى كه قرار گرفته پيشرفت كنه وموفق باشه.

 4. واقعا سخنرانى خوبى بود واسه رو کم کنى بعضيا که ادعا ميکردن بهترين دولت رو دارن موفق باشى اقاى روحانى

 5. من که از سخنرانی شفاف وبدونه دروغ تورمی حال کردم
  اما بازم باید استقامت کنیم تا این گند زدن احمدی نژادها کمتر بشه
  اگه این جناهای بی شعور بزارن تا آقای روحانی برنامه هاشو پیاده کنه
  تشکر تشکر دکتر روحانی

 6. حکایت ::::::::::

  قدیما…یه دهاتی بود….که مردمش از دم بی سواد بودن….. تو این دهات یه دونه ملا بود که با سواد هم بود…..

  یه روزی از همون روزها….. یه طلبه جوون و بی تجربه هم به اون دهات فرستاده میشه….

  ملا که قدیمی شهر بود و پیر محله….از دیدن طلبه جوون یه نمور لجش درمیاد… تصمیم میگیره که حال اون طلبه بی تجربه رو بگیره….

  یه روز وسط میدون و جلو چشم ملتی که بیسواد هم بودن….رو به طلبه میکنه و میگه :::::::::::::

  _ سواد داری ؟؟؟

  _طلبه بی خبر از همه جا میگه :::: آره ، ملومه که دارم!

  _ ملا بش یه کاغذ میده و میگه :::: رو این کاغذ بنویس ” مار ” و به مردم نشود بده !

  _طلبه هم بی خبر از ماجرا رو کاغذ مینویسه ” مار ” و نشون دهاتی ها میده !

  بدش ملا بلا فاصله رو یه کاغذ ” شکل ” مار رو میکشه و به مردم نشون میده…دهاتی ها هم که بی سواد بودن…. میگن خوب ملومه که ملا با سواده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  نتیجه اخلاقی :::::

  ملا فقط زبون مردمشو بلد بود و از اون طریق تونست این همه سال تو اون ده دووم بیاره….
  به عبارتی اون پیرمرد یک “سیاست ورز” به معنای واقعی کلمه بود………

  حکایت مردم ما و این رئیس جمهورم شده عین حکایت ملا و دهاتی های بی سواد…..
  جناب ” کلید ساز ” خوب زبون ملت رو بلدند…..و برخی از مردم هم خوب جذب سخنانشون میشن !

  • صبا جان این حکایت مربوط به دولت قبله..بنظرم دیر آپدیت میشی.. ورژن اینجور جریانا فقط به احمدی نژاد میخوره
   حالا وسط روز شمامیگی شبه چکارکنیم صبا هستی دیگه…حریفت هم نمیشیم.

   اگه حرفم روقبول نداری نظرات رو به نظرسنجی بزار

   • دوستان عزیز…..قصد توهینی در کار نبود……نه به ملت و نه رئیس جمهور….

    اتفاقا من از دکتر تعریف کردم…..دکتر اگر یه سیاست ورز نبود رای نمیاور……( قابل توجه آرمان خان…..حکایت فقط مخصوص جناب “کلید ساز” بود و بس….نه دکتر قبلی )

    از باران عزیز ممنونم که حرفشو بدون توهین زد….یه دونه ای

    اما امیر خان….

    ما از اولش هم طرفدار روحانیت بودیم و هستیم و خواهیم بود….

    اما شما دیگه از ملا دم نزنید لطفا…

    ملا های مورد علاقه شما مارک خاصی دارن….جناب روحانی!!!جناب خاتمی!!!!جناب منتظری!!!!جناب “….”….بیخیال!

    فقط نمیدونم چرا زبون همه سر آیت الله جنتی درازه…..آهان…چرا حواسم پرت شده ؟؟؟؟ ایشون که از اون مارک خاص برخوردار نیستن….بله…علت همینه !!!!!!!

    • دختر خوب شما قابل احترامی من هم قصدم به شما توهین نبود ولی درکنار کتابهایی ک مطالعه میکنی سعی کن چند تا کتاب تاریخی هم بخونی بد نیست شاید یه مقدار نظرت عوض شد دختر خوب خیلی یه طرفه نظر میدی آدم نباید روی صحبتش پافشاری کنه یا طوری صحبت کنه ک اگه یه زمانی صحبتش درس از آب درنیومد بتونه ازش دفاع کنه با اینکه حس میکنم خودتو هدایت شده میدونیو بقیه احتمالا از راه بدر .بهرحال هممون میدونیم ک سیاست پدر و مادر نداره چشم بسته خودتو گرفتار این بازی نکن.

     • همه اینجا قابل احترامن…حتی شما…..

      اتفاقا من چون تاریخو خوندم اطمینانم نسبت به دانستهام زیاده …. شما چی خوندید که فکر میکنید من اشتباه میکنم..

      تازمانیکه باطل بودن چیزی برام ثابت نشه…روش محکم می ایستم …. اما اگر زمانی باطل بودن چیزی برام ثابت شه، انقدر شهامت دارم که برگردم و برم سراغ حق!!!!!!!!

      من تا هدایت خیلی کار دارم اما بقیه هم اگه سعی نکنن کج رفتن هاشونو راست کنن …خب طبیعتا از راه به در میشن…الان اول راهن و امیدی هنوز هست…حتی شما هم گروهی محترم!!!

  • چرا به مردم توهین میکنی صبا خانم ،یعنی مردم بی سوادن وهیچی نمی دونن ؟ بهتر نیست به نظر همدیگه احترام بزاریم

   هر کسی حق اینو داره که نظرشو بگه اینطور نیست؟

   در ضمن عزیز من چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است ،مسائلی که اینجا گفته شده چیزی نیست که مردم نسبت بهشون بی اطلاع باشن

 7. صبا خانم دهاتی همون احمدی نزاده که با کاپشن هزار تومنی میره سازمان ملل بعدم یادش میره زیپ شلوارشو بکشه بالا.انگلیسی هم در حد بچه سوم دبستانی بلد نبود.

 8. صبا خانم حالا ملاها بد شدند شماها ك هر چي دارين از اين ملاهاست.

 9. اینو خوب اومدی امیر.میخامت بدددد

 10. در مثل مناقشه نیست……….بیسوادی مردم روستای حکایت صبا به مردم ایران نسبت داده نمیشه.
  .
  .
  .
  آگاهی از زبان مردم از ویژگی های لازم یه رئیس جمهوره.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*