آخرین خبرها
تعداد بازدید : 2,313

در متن توافق ایران و 5+1 چه آمده است؟ ترجمه غیررسمی

متن چهارصفحه‌ای توافق یا برنامه کاری بین ایران و 5+1 در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است. این متن با آن چه که از سوی رسانه‌های غربی و یا بعضا داخلی در مورد توافق منتشر شده است، تفاوت‌هایی دارد. تا زمانی که ترجمه رسمی و حقوقی متن از سوی وزارت خارجه منتشر شود، ترجمه غیررسمی آن را در تایناک بخوانید

به گزارش «تابناک»، متن رسمی برنامه اقدام مشترک چهار صفحه و به زبان انگلیسی است و شامل مقدمه و اقدامات طرفین است. در این متن آمده است:

مقدمه

هدف این مذاکرات رسیدن به راه‌حل جامع برای توافق مشترک بلندمدتی است که تضمین می‌دهد که برنامه هسته‌ای ایران صرفا صلح آمیز خواهد بود. ایران مجددا تاکید می‌کند که تحت هیچ شرایطی ساخت سلاح هسته‌ای را تعقیب و یا عملی نمی‌کند. این راه حل جامع، بر اساس این اقدامات موقت شکل خواهد گرفت و به گام نهایی در یک دوره زمانی و حل نگرانی‌ها منجر خواهد شد. این راه حل نهایی ایران را قادر خواهد ساخت که به طور کامل از حقوق خود در مورد انرژی هسته‌ای تحت مواد مرتبط از معاهده ان‌پی‌تی و نیز تعهدات خود بر اساس آن بهره‌مند شود. این راه حل جامع شامل برنامه غنی‌سازی تعریف شده از سوی دو طرف خواهد بود که محدودیت‌های عملی و اقدامات شفاف‌سازی را در بر می‌گیرد که ماهیت صلح‌آمیز برنامه را تضمین کند. این راه حل جامع یک مجموعه واحد است و تا زمانی که بر سر همه آن توافق نشود، به معنای توافق نیست. این راه حل جامع شامل فرایند متقابل و گام به گام است و به برداشته شدن همه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل و همچنین تحریم‌های چندجانبه و ملی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران می‌انجامد.

گام‌هایی اضافه بین این اقدامات ابتدایی و گام نهایی وجود خواهد داشت که از جمله شامل اجرایی کردن قظعنامه‌های سازمان ملل با نگاه به برآورده شدن راضی‌کننده ملاحظات شورای امنیت در باره این موضوع می‌شود. 3+3 و ایران مسئول به سر انجام رساندن و اجرایی کردن اقدامات کوتاه مدت و راه حل جامع بر اساس حسن نیت هستند. کمیسیون مشترکی از جانب 3+3 و ایران تشکیل خواهد شد تا بر اجرای اقدامات کوتاه مدت نظارت کند و موضوعاتی را که ممکن است پیش آید، حل کند. کمیسیون مشترک با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری خواهد کرد تا حل موضوعات گذشته و حال را که سبب نگرانی شده است، تسهیل کند.

 

 

اجزای گام نخست

گام نخست دارای محدودیت زمانی برای دوره‌ای به اندازه شش ماه است و با توافق طرفین قابل تمدید است و طی آن همه طرف‌ها برای حفظ فضای سازنده برای مذاکراتی با حسن نیت اقدام خواهند کرد.

ایران گام‌های داوطلبانه زیر را بر خواهد داشت:

· از اورانیوم 20 درصد موجود خود، نیمی را برای تولید سوخت راکتور تحقیقاتی تهران اکسید خواهد کرد و نیم دیگر را به UF6 با غنای کمتر از 5 درصد تبدیل خواهد کرد.

· ایران اعلام می‌کند که برای مدت شش ماه اورانیوم با غنای بیش از 5 درصد تولید نخواهد کرد.

· ایران اعلام می‌کند که فعالیت‌های خود را نظنز، فردو و اراک هیچ گسترشی نخواهد داد.

· وقتی که خط تبدیل UF6 غنی شده تا 5 درصد آماده باشد، ایران تصمیم دارد که UF6 جدید خود را در دوره شش ماهه به اکسید UF6 تبدیل خواهد کرد. برنامه عملیاتی مجتمع تبدیل به آژانس اعلام شده است.

· تاسیسات جدیدی برای غنی‌سازی وجود ندارد.

· ایران به ترتیبات پادمانی خود در مورد تحقیق و توسعه ادامه خواهد داد که این شامل ترتیبات موجود در مورد تحقیق و توسعه است که برای ذخیره‌سازی اورانیوم غنی شده طراحی نشده است.

· ایران فعالیت بازفرآوری و یا ساخت تاسیسات بازفرآوری انجام نخواهد داد.

· ….

· .

· .

· .

در مقابل 3+3  اقدامات زیر را انجام خواهد داد

· اقدامات خود برای کاهش بیشتر فروش نفت خام ایران را متوقف خواهد کرد تا مشتریان فعلی نفت ایران بتوانند میزان متوسط فعلی نفت خام خود را از ایران بخرند. بازگشت مقدار مورد توافق از درآمد ناشی از فروش نفت در خارج به ایران را ممکن می‌سازد. برای این فروش نفت، تحریم‌های اروپا و آمریکا در مورد خدمات بیمه و حمل و نقل تعلیق می‌شود.

· تحریم‌های اروپا و آمریکا در موارد زیر تعلیق می‌شود

                o صادرات پتروشیمی ایران و همچنین تحریم‌های خدمات مرتبط

               o طلا و فلزات گران‌بها و همچنین تحریم‌های خدمات مرتبط

· تعلیق تحریم‌های ایالات متحده بر صنعت خودروی ایران و همچنین تحریم‌های خدمات مرتبط

· مجوز تامین و نصب قطعات یدکی برای ایمنی پروازهای هواپیمایی غیرنظامی ایران و و همچنین تحریم‌های خدمات مرتبط. مجوز بازرسی و تعمیرات ایمنی در ایران و همچنین تحریم‌های خدمات مرتبط

· هیچ قطعنامه جدید مرتبط با موضوع هسته‌ای در شورای امنیت

· هیچ قطعنامه جدید مرتبط با موضوع هسته‌ای در اتحادیه اروپا

· دولت آمریکا با توجه به اختیارات رئیس جمهور و کنگره آمریکا از تحمیل تحریم‌های جدید در موضوع هسته‌ای بر ایران خودداری خواهد کرد.

· یک خط اعتباری ایجاد خواهد شد تا تجارت اقلام انسانی مورد نیاز برای استفاده داخلی ایران با استفاده از درآمدهای نفتی نگه داشته شده در خارج تسهیل شود. تجارت اقلام فوق، شامل محصولات غذایی و کشاورزی، دارو، تجهیزات دارویی و هزینه‌های درمانی در خارج کشور می‌شود. این کانال اعتباری، بانک‌های خارجی مشخص و بعضی بانک‌های ایرانی را در بر می‌گیرد که تعیین خواهند شد.

             o این کانال همچنین موارد زیر را ممکن می‌سازد

                                § مبادلات مورد نیاز برای انجام تعهدات سازمان مللی ایران

                               § پرداخت مستقیم شهریه دانشجویان ایرانی مشغول تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌ها خارج از کشور بر اساس میزان مورد توافق برای شش ماهه آتی

· افزایش میزان مجوز مبادلات اتحادیه اروپا برای اقلام تحریم نشده به میزان مورد توافق

 

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۹ نظر

 1. ایشالا که همینطوریه
  مخصوصا در مورد صادرات فرآورده های پتروشیمی که تحریمش مملکت رو فلج کرده بود.

 2. بالاخره دعوا تمام شد. مرصی آقای ظریف

 3. يه بند را فراموش كردن اضافه كنن.حق مسلم شعار مرگ بر آمريكا براي طرف ايراني!

  • بازم خوب اومدی…ولی چه روبوسی کنونی شد اخر جلسه.مخصوصا کری با خانم هشت تن ..ببخشید اشتون

   • lol. اره والا دیدی چه بغل کنونی بود؟طفلکی ظریف ترسیده بود ، در برخورد با اشتون گارد گرفته بود دستاشو مثل هندیها جلو سینش تو هم گرفته بود.

 4. چشم بعضيا که خوبى مملکتشون رو نميخواستن کور!

 5. کاچی بعض هیچی بلکه درد گرانی درمان شود

 6. احتراما”-روحانی خطاب به اوباما: اقای اوباما این تازه ظریفومون بود 000 کلفتمون هم در راهه

 7. هه هه هه.باحال بود.کلفتش حدس بزن کیه؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*