آخرین خبرها
تعداد بازدید : 1,444

دور پنجم مذاکرات اشتون و ظریف پایان یافت

 

مذاکرات اشتون و ظریف

دور پنجم مذاکرات اشتون و ظریف پایان یافت

دور پنجم مذاکرات محمد جواد ظریف با کاترین اشتون بعد از حدود دو ساعت پایان یافت.

به گزارش ایسنا، قرار است بعد از استراحتی کوتاه معاونان وزیران خارجه ایران و کشورهای 1+5 مذاکرات کارشناسی را آغاز کنند.

مذاکرات امروز شنبه ادامه پیدا می‌کند.

گفتنی است که وزیران خارجه 1+5، شنبه برای چهارمین روز مذاکرات به هیات‌های مذاکره خود در ژنو می‌پیوندند.

مذاکرات ایران و 1+5 از روز چهارشنبه 29 آبان‌ماه با ناهار کاری اشتون و ظریف آغاز شد. مذاکرات در دومین روز نیز با مذاکرات اشتون و ظریف ادامه داشت اما با این تفاوت که کاترین اشتون به جای معاونان وزیران خارجه شش کشور با ایران مذاکره و نتایج را بعد از هر دور به آن‌ها ارایه می‌کرد.

گفت‌وگوها در سومین روز نیز با سه دور مذاکره میان اشتون و ظریف دنبال شد و در حالی که روند در دو روز گذشته چندان رو به جلو و مثبت نشان نمی‌داد، پیشرفت اندکی داشت.

از صبح روز جمعه موضوع حضور وزیران خارجه 1+5 و پیوستن آن‌ها به مذاکرات مطرح شد و چیزی نگذشت که سرگئی لاوروف به عنوان اولین وزیر خارجه وارد ژنو شود و مدتی بعد از ورود در محل مذاکرات با محمد جواد ظریف دیدار کرد.

گفتنی است وزیران خارجه پنج کشور دیگر از صبح روز شنبه وارد ژنو خواهند شد.

با وجود حضور وزیران خارجه در مذاکرات ژنو 3 اما هنوز رایزنی‌ها و گفت‌وگوهای دو جانبه میان هیات ایران و 1+5 و نیز هر یک از هیات‌ها به طور جداگانه ادامه دارد.

دو طرف درحال بحث و گفت‌وگو بر روی جزییات متن تفاهم‌نامه مشترک هستند.

از ابتدای این دور از مذاکرات چند اختلاف نظر عمده موضوع بحث بوده است که گفته می‌شود مساله غنی‌سازی، راکتور اراک و تحریم‌ها از جمله موضوعات مهمی هستند که هنوز حل و فصل نشده‌اند.

یکی از مهم‌ترین چالش‌های دو طرف در این مذاکرات نگارش متن بیانیه مشترک است که اختلافاتی بر روی به‌کار بردن عبارات و کلمات وجود دارد.

برخی تحلیل‌گران معتقدند نباید انتظار داشت با وجود حضور وزیران خارجه برای دومین‌بار، دو طرف بتوانند بر روی بیانیه مشترک به تفاهم نهایی برسند.

—————————————-
مذاکرات معاونان وزیران خارجه ایران و 1+5 به صبح شنبه موکول شد

گفت‌وگوهای کارشناسی معاونان وزیران خارجه ایران و 1+5 که قرار بود جمعه شب به وقت محلی در ژنو انجام شود به صبح روز شنبه موکول شد.

به گزارش ایسنا، مذاکرات کارشناسی میان معاونان وزیران خارجه ایران و 1+5 برای رفع اختلاف‌نظرها و رسیدن به متنی مشترک صبح شنبه برگزار می‌شود.

گفته می‌شود موضوع تحریم‌ها و شفاف‌سازی برخی مسایل در این زمینه از جمله مباحثی است که در گفت‌وگوهای کارشناسی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

از صبح روز شنبه وزیران خارجه پنج کشور آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و چین وارد ژنو می‌شوند.

گفته می‌شود وزیران خارجه شش کشور برای کمک به پیشرفت در مذاکرات به ژنو می‌آیند.
/ایسنا

 

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۲ نظر

  1. به نظر من امیدی به تفاهم نیست به خصوص با این کارشکنی های داخل و خارج

  2. امیدبخدا ودعای همه دلسوزان انشالله تعالی حتما به نتیجه مثبت خواهیم رسید .بجای دعای نیک بعضی هاعادت دارند درهرکاری حرفهای دلسردکننده بزنند.عرق ملی داشته باشیم مثل اون وطن فروشهانباشیم.اسلام بایدپیروزباشد اگرهم ورق برگشت حکمت خدا درآن خواهدبود

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*