آخرین خبرها
تعداد بازدید : 1,088

ظریف:غنی سازی قسمت عمده راه حل خواهد بود

ظریف:غنی سازی قسمت عمده راه حل خواهد بود/ سفر وزیران خارجه 6کشور جدی تر شده است

وزیر امور خارجه کشورمان گفت:می توانم اطمینان بدهم برنامه غنی سازی جمهوری اسلامی ایران موضوعی است که در هر مذاکره ای و در هر راه حلی به عنوان یک قسمت عمده راه حل برقرار خواهد بود.

به گزارش مهر؛ محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان گفت:بعد از اینکه دیروز به مواردی که توافق داشتیم رسیدیم به موارد مورد اختلاف رسیدیم و طبیعی بود که در آن مقطع نیاز باشد هماهنگی های بیشتری بیان هیات ها و پایتخت ها صورت بگیرد.

وی افزود: برخی از این هماهنگی ها نتیجه بخش بوده و در برخی موارد عباراتی ارائه شده که ممکن است ما را به راه حل نزدیک کند و در برخی موارد هنوز نیاز به کار است.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: این طبیعی است ما داریم به موضوعی رسیدگی می کنیم که ده سال مورد اختلاف بوده است.

وی در خصوص نقاط چالشی اظهار داشت: ما قرار گذاشته ایم در رسانه ها مذاکره نکنیم اما می توانم اطمینان بدهم برنامه غنی سازی جمهوری اسلامی ایران موضوعی است که در هر مذاکره ای و در هر راه حلی به عنوان یک قسمت عمده راه حل برقرار خواهد بود.

ظریف در رابطه با پیش بینی خود از زمان پایان مذاکرات گفت: این امکان وجود دارد که امروز مذاکرات خاتمه یابد به شریطی که روی این چند نقطه ای که محل بحث و اختلاف نظر است به نتیجه برسیم. در صورتی که حسن نیت وجود داشته باشد و اراده سیاسی برای رسیدن به توافق وجود داشته باشد این امکان حتما وجود دارد.

وزیر خارجه اضافه کرد: اما اینکه ما دیپلمات ها چقدر بتوانیم از این امکان استفاده بکنیم و به راه حل برسیم به اراده سیاسی و تمایل رسیدن به راه حل بستگی دارد که ظاهرا همه هیات ها اعلام کرده اند هم اراده دارند و هم تمایل دارند و آنچه که از موضع گیری های رسمی طرفین شنیده ایم به این مسئله دلالت دارد، باید صبر کنیم.

وی با بیان اینکه تاکنون نیز به نسبت اینکه دور سوم مذاکرات هستیم و فقط سه دور است راجع به یک موضوعی که 10 سال محل چالش بوده مذاکره شده است، گفت: میزان پیشرفت قابل ملاحظه بوده است اما ما همیشه با مقداری بلندپروازی و با فشار به تمام روند و کسانی که داخل این روند هستند هم از نظر زمانی به خودمان فشار آورده ایم و هم از نظر فشردگی مذاکرات با جدیت موضوع را دنبال کرده ایم تا بتوانیم هر چه سریعتر به راه حل برسیم و میزان پیشرفتی که تاکنون داشته ایم قابل توجه بوده است.

رئیس دستگاه سیاست خارجی ایران اضافه کرد: البته موضعات مورد اختلافی باقی است که داریم در رابطه با آن بحث می کنیم، ان شاء الله به نتیجه برسیم.

وزیر امور خارجه در خصوص احتمال حضور همتایانش از 6 کشور عضو 1+5 در ژنو گفت: اخبار متناقض است، فکر می کنم باید مقداری به نتیجه نزدیک تر شویم، البته وزرای خارجه خودشان تصمیم می گیرند که بیایند ما شنیده ایم برخی برای حرکت آماده شده اند و برخی نیز هواپیمای خود را آماده کرده اند هر چند ممکن است مقداری صبر کنند ببینند نتیجه چه می شود.

وی ادامه داد: دیشب فاصله مان با آمدن وزرا خیلی بیشتر بود، امروز مقداری فاصله نزدیک تر شد اما اینکه بخواهند بیایند یا نیایند بستگی به خودشان دارد.

ظریف در خصوص ادامه مذاکرات خود با اشتون گفت: ما باید برای هر جلسه با یک آمادگی خوب شرکت کنیم و بین هر جلسه خودمان با هم در رابطه با موضوعاتی که باید در جلسه مطرح کنیم تبادل نظر می کنیم.

وزیر امور خارجه گفت: این کار را ادامه می دهیم هر وقت طرف مقابل آماده باشد و ما هم برای جلسه بعد آماده باشیم جلسه را شروع می کنیم، فعلا آنها دارند با گروه 1+5 مذاکره می کنند و حتما هماهنگ کردن موضع 6 کشور قدری دشوارتر از هماهنگ کردن موضع داخل یک گروه مذاکره کننده است. همان طور که آنها دارند از فرصت استفاده می کنند ما هم از این فرصت برای هماهنگی داخلی استفاده می کنیم.

وی در پایان گفت: من از همه مردم خوبمان تقاضا می کنم ما را از دعای خیر خود فراموش نکنند، ان شاء الله با کمک خداوند وحمایت مردم این کار را به ثمر خواهیم رساند.

 

اختلاف در 1+5,غنی سازی در ایران

 

اذعان یک دیپلمات اروپایی به اختلاف در 1+5

یک دیپلمات اروپایی حاضر در مذاکرات ایران و 1+5 گفته است به دلیل اختلاف مواضع و رویکردهای اعضای 1+5، گفت‌وگوهای ایران و این گروه به کندی پیش می‌رود.

به گزارش ایسنا، وی گفته است اشتون وقتی از مذاکرات با ایران به جمع اعضای 1+5 باز می‌گردد اختلافات زیادی بین اعضای اروپایی و آمریکایی این گروه درباره مواجهه و رویکرد آن‌ها در قبال ایران و برنامه هسته‌یی این کشور وجود دارد.

این دیپلمات اروپایی گفت که 1+5 تا کنون نظرات مثبتی درباره مذاکرات داشته‌اند و در عین حال اضافه کرد: به دلیل تفاوت در دیدگاه‌ها هیات‌ها جمع‌بندی‌های متفاوتی از نتایج گفت‌وگوها دارند.

وی پذیرش حق غنی‌سازی در ایران را یکی از موضوعات مورد اختلاف بین اعضای 1+5 اعلام کرده است.
مهر/ایسنا

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*