آخرین خبرها
تعداد بازدید : 21,139

جراحی تغییر رنگ چشم در ایران

مجله سیب سبز: آرزوی رنگی شدن چشم از آن آرزوهایی است که خیلی از خانم‌ها از همان دوران کودکی در ذهن داشته‌اند و همین آرزوی دیرینه موجب به بازار آمدن انواع و اقسام لنزهای رنگی و فروش بالای آنها شده ‌است اما این روزها رویای رنگی شدن چشم شکلی جدید به خود گرفته ‌است، تغییر رنگی دائمی تا دیگر نیاز نباشد دردسرهای لنز و شست‌وشو و گذاشتن و برداشتن آن تحمل شود، عمل جراحی مشکل وگران‌قیمتی که اولین بار در بیمارستان فوق تخصصی نور انجام شد و هنوز هم تنها مرجع معتبر برای کسب اطلاع همان‌جاست. برای آگاهی از جزئیات این عمل سراغ این بیمارستان فوق‌تخصصی رفتیم و در ادامه نظر چند پزشک متخصص را در مورد این  جراحی زیبایی جویا شدیم.

این افراد به کاشت عنبیه مصنوعی  نیاز دارند

جنبه زیبایی به‌کار‌گیری عنبیه مصنوعی در چشم قدمت زیادی ندارد  تا پیش از این، این شیوه برای درمان بیماری‌های مختلفی همچون بیماری زالی یا آلبینیسم یا افرادی که به ‌علت ضربه دچار پارگی عنبیه شده‌اند یا تحلیل‌رفتگی شدید عنبیه یا درمان کسانی که فاقد عنبیه هستند یا درمان افرادی که به دنبال ضربه، دچار پارگی عنبیه شده‌اند و… کاربرد داشته است. بسیاری از مشکلات این بیماران از جمله حساسیت به نور و کاهش بینایی آنها پس از جراحی برطرف می‌شود.

رنگ چشم از کجا می‌آید؟

رنگ چشم هر فرد ناشی از رنگ عنبیه (Iris) است. عنبیه بخش رنگدانه‌‌دار چشم بوده و رنگ آن از صفاتی است که به ماهیت ژنی بستگی دارد. رنگ عنبیه معمولا قهوه‌ای، مشکی، آبی، خاکستری یا سبز است و به طور کلی به 2 نوع رنگدانه بستگی دارد: ملانین و لیپوفوشین (برای برخی از انواع سبز). در صورت نبود هیچ‌گونه رنگدانه‌ که به آن زالی یا آلبینیسم گفته می‌شود، چشم می‌تواند به رنگ خونی که در آن جاری است در بیاید.

رنگ‌های عنبیه در نقاط مختلف جهان بسیار گوناگون است و در برخی افراد از ترکیب 2 یا چند رنگ مختلف تشکیل شده است. رنگ‌های قهوه‌ای، مشکی و بلوطی متداول‌‌ترین رنگ‌های چشم یا عنبیه هستند که حدود سه‌ چهارم جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند. در ایران بیشتر چشم‌ها به رنگ قهوه‌ای تیره است.

تغییر رنگ در کشورهای پیشرفته ممنوع است

جراحی تغییر رنگ چشم می‌تواند، آسیب‌های جدی چشمی از جمله کوری را به همراه داشته باشد، این روش به دلیل قرار گرفتن صفحه رنگی سیلکونی داخل اطاق قدامی چشم و روی عنبیه (قسمت رنگی چشم)  می‌تواند، باعث ایجاد التهاب داخل چشمی، بالا رفتن فشار داخل چشم، صدمه به سلول‌های قرنیه و کدر کردن آن، آب سیاه، پخش رنگدانه به داخل چشم و روی سطح پشتی قرنیه و آب مروارید شود.

عمل جراحی تغییر رنگ چشم به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) به عنوان معتبرترین مرکز علمی – پزشکی جهان که استفاده از داروها و فرآورده‌های غذایی را مورد تایید قرار می‌دهد، نرسیده و این مرکز درباره عوارض آن تحقیقاتی انجام نداده است. با وجود اینکه این لنزها از ايالات‌متحده وارد کشور می‌شود، انجام اعمال جراحی تغییر رنگ چشم در ايالات‌متحده ممنوع بوده و داوطلبان اینگونه اعمال جراحی بايد، برای انجام تغییر رنگ چشم به کشورهای توسعه‌نیافته سفر کنند.

آسیب غیر قابل جبران چشم‌ها

برای تغییر رنگ چشم  کره چشم را باز می‌‌کنند و صفحه رنگی که یک جسم خارجی است وارد آن می‌کنند؛ وقتی چشم باز می‌شود احتمال دارد زوایای مسئول فشار چشم آسیب ببینند و در نتیجه فشار چشم بالا رود یا ممکن است عدسی یا عنبیه چشم صدمه ببیند یا حتی به مرور آب مروارید ایجاد شود، به وجود آمدن التهابات چشمی از دیگر عوارضي است که گاهی می‌تواند به حدی جدی شود که پزشک دوباره مجبور شود چشم را درآورده و آن صفحه رنگی را بیرون بیاورد. اگر بخواهیم به زبان ساده‌تر بگوییم چشم همچون بادکنکی است که کوچک‌ترین تلنگری می‌تواند به آن آسیب برساند و چشمی که آسیب دیده دیگر همانند دست و پا نیست که جوش بخورد و بهبود پیدا کند بلکه تا ابد آسیب دیدگی روی آن باقی می‌ماند. ناگفته نماند که این عمل چندان شایع نیست و آن چند نفری هم که انجام داده‌اند به اصرار خودشان به زير تیغ جراحی رفته‌اند و گویا این روزها هم دیگر ادامه ندارد.

روش  دیگر تغییر رنگ چشم

روش تغییر رنگ چشم به دو روش موقت یا دائم صورت می‌گیرد. در روش موقت لنز می‌تواند رنگی طبی یا بدون شماره صرفا براي تغییر رنگ چشم باشد.در صورت تمایل به استفاده از لنز برای تغییر رنگ چشم یا تجویز پزشک برای بهبود قدرت بینایی باید دقت كرد تا لنز از مطب‌های چشم‌پزشکی یا مراکز بینایی‌سنجی تهیه شود. در این راستا علاوه بر تایید پزشک برای استفاده از لنز نحوه کارگذاری صحیح برای کاهش عوارض جانبی بسیار حائز اهمیت است. در استفاده از لنز‌ها باید از مایع مخصوص نگهداری لنز استفاده شود همچنین رعایت بهداشت فردی در جلوگیری از بروز عفونت‌ها بسیار موثر است.یادتان باشد هر چه زمان تعویض لنز کوتاه باشد برای سلامت چشم بهتر است، بنابراین به ترتیب لنز روزانه از هفتگی، هفتگی از فصلی و فصلی از سالانه برای سلامت چشم بهتر است.

جنس عنبیه مصنوعی از چیست؟

همان‌طور که  گفتیم عنبیه بخش رنگدانه‌دار چشم را تشکیل می‌دهد و برای تغییر رنگ چشم از یک عنبیه مصنوعی استفاده می‌کنند. جنس این عنبیه از یک پروتز نازک، غیر سمی، انعطاف‌پذیر و سازگار با بافت بدن است. عنبیه مصنوعی از موادی تهیه شده است که در ساخت لنزهای داخل چشمی به کار می‌روند و این لنزها سال‌هاست که داخل چشم بیماران (به عنوان مثال پس از جراحی کاتاراکت) قرار داده می‌شوند، بنابراین از موادی بی‌خطر و بدون عارضه ساخته شده‌اند.

به طور کلی چنین عملی جنبه‌های درمانی دارد و اصلا برای زیبایی توصیه نمی‌شود و درمان بیماری‌هایی که در ادامه به آنها اشاره می‌شود از کاربردهای اصلی این جراحی هستند و افرادی که به دلایل ذیل، نمی‌توانند دید خوبی داشته و نور خورشید و محیط باعث آزارشان می‌شود، با بهره‌گیری از جراحی کاشت عنبیه مصنوعی، بینایی مناسبی کسب می‌كنند.

ضعیفی چشم با این عمل درمان می‌شود؟

هدف از کاشت عنبیه مصنوعی (تغییر رنگ دایمی چشم) اصلاح عیوب انکساری نیست و چنانچه بیمار قبل از عمل تغییر رنگ چشم، برای اصلاح دید خود از عینک یا لنز استفاده می‌کرده است، بعد از انجام عمل همچنان به آنها نیاز خواهد داشت. البته می‌توان نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم را قبل یا بعد از کارگذاری عنبیه مصنوعی، به وسیله لیزر اصلاح كرد و تغییر رنگ دایمی چشم مانعی برای انجام این قبیل اعمال محسوب نمی‌شود. این عنبیه‌ها در رنگ‌های سبز، آبی، خاکستری و عسلی موجود است و افراد می‌توانند به کمک بروشور، از بین رنگ‌های موجود، رنگ مورد نظر خود را انتخاب كنند.

مراحل عمل چگونه است؟

این جراحی تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود، افرادی که قصد انجام این عمل را دارند باید قبل از هر چیز توسط چشم‌پزشک معاینه شوند و شرایط لازم را دارا باشند. از جمله این موارد می‌توان به تعیین ضخامت قرنیه، فشار داخلی چشم، تعیین نمره چشم و عیب انکساری، معاینه شبکیه و… اشاره کرد. جراحی برای هر چشم نیم‌ساعت زمان می‌برد و بیمار کاملا بیهوش می‌شود. بعد از یک شب بستری شدن در بیمارستان، بیمار با اجازه پزشک مرخص خواهد شد. یک هفته تا یک ماه هم ممکن است دید بیمار تار باشد اما پس از آن به دید قبلی بازخواهد گشت. سالی یک‌بار هم بیمار موظف است برای معاینه به چشم‌پزشک مراجعه کند. پس از جراحی هر زمانی که لازم باشد، امکان برداشتن عنبیه مصنوعی وجود دارد.

حالت چشم‌ها بعد از عمل چگونه است؟

نباید توقع داشته ‌باشید که بعد از عمل چشم‌ها کاملا طبیعی به نظر برسند، انگار که از روز اول همان رنگ بوده‌اند بلکه بعد از جراحی چشم‌ها تا حدی مصنوعی و مثل چشم‌های عروسک می‌شوند تا جایی که اگر کسی به چشم‌ها خیره شود متوجه غیرعادی بودن آن می‌شود چراکه چشم‌ها مثل رنگ پارچه رنگی تقریبا یکدست دارند مثلا یکدست آبی یا سبز هستند. در واقع شیارهای طبیعی که در عنبیه‌های هر فرد وجود دارد در عنبیه‌های مصنوعی نمی‌بینیم.

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۹۵ نظر

 1. وقتی می بینم مردم چه کارایی واسه تغییر رنگ چشمشون انجام میدن وچه هزینه هایی میکنن تا رنگ چشماشون مثله من بشه میگم خدایا شکرت.!

 2. ا چه جالب همشهری منم چشام رنگیه دمت گرم

  • شهریست پرظریفان وز هر طرف نگاری یاران صلای عشق است گر می‌کنید کاری

   هر تار موی حافظ در دست زلف شوخی مشکل توان نشستن در این چنین دیاری
   باران خانم .
   مطمئنم گیتا خانم شوخی کرده.به دل نگیرید.بخدا دختر خوبیه. درسته اینجا فضای مجازیه .ولی بعضی وقتها یه اتفاقاتی پیش میاد و وابستگی هایی ایجاد میشه .بچه ها باید تحملشون را زیادتر کنند.اصلا این سایت بخاطر نظرات بچه ها و ارتباطشون قشنگه وگرنه سایتهای دیگری هست که اطلاعات بیشتری میده.اتفاقا برای من خیلی جالب بود که دو تا باران داشتیم.گاهی نظراتون شبیه هم بود و گاهی نه.

 3. بارن حواست باشه ها میزنم له و لوردت میکنما.خجالت نمیکشی تو؟خودتو میخای بچسبونی به دیگرون که چی؟

 4. یعنی یکی بمن بگه این آرمان کیه که سرش دعواست؟

 5. نسرین اگه فهمیدی به منم بووگوو:))))

 6. نگيد تورو خدا چشم فقط مشكى اونم دختر ايرونى فقط مشكى
  نسرين جون نميدونى؟؟ گيتا و آرمان ليلى و مجنون هستن يعنى الان چند ماه هست كه بد خاطرهمو مى خوان افتاد گلم؟؟

 7. من ویدئوی کارگذاشتن عنبیه مصنوعی را دیدم خیلی جالبه.کار خیلی حساسیه نمیدونم بعضیا چطور تن به این اعمال جراحی میدن؟قضیه بکش ولی خوشگلم کن هست.دیگه همه چی مصنوعی شده.چشم مژه ابرو دماغ لب گونه مو ناخن دندون. حتی احساسات هم رنگ تصنعی داره.

 8. نسرین جون تو هنوز تازه واردی خیلی جریاناتو نمیدونی عزیزم.این بقول تو گرو کشیدنا واسه بعضیا لازم بود.تو بدل نگیر.
  سلام یلدا خانم.خوبی دختر؟رفتی که رفتی بیمعرفت.دلمون برات تنگ شده بود بخصوص درگوش من

  • گیتا جون من همیشه کامنتا رو میخونم و تازه واردم نیستم من دانشجوی دکترام چون خیلی پرمشغله ام سعی میکنم کامنت کم بزارم یا نزارم که ذهنمو درگیر نکنه
   حس کرده بودم با این آرمان ارتباط عاطفی پیدا کردین اما حالت تدافعی تو کامنت انقده واسم عجیب بود که نتونستم کامنت نزارم
   به هر حال قصد خاصی نداشتم
   خوش باشی دختر مشهدی….

   • عجب خانوم دکتر باهوشی…بایک کامنت حساب شده..لازم شد پیشنهاد بدم چند نفر رو معاینه کنید..اول فشارشون رو بگیر لطفا
    تو طرح احمدی نژاد یا همون پزشک خانواده که نیستین؟

    امیر…! جان تو شیطونی کنی میدم امپولت بزنن…البته تزریقات تحت امر خانوم دکتر

    • آرمان خان دانشجوی دکترا که حتما پزشکی نمیخونه .وگرنه میگفت دانشجوی پزشکیم.دکترا یک مقطع بعد از کارشناسی ارشده که همه رشته ها را شامل میشه.البته شیطون بعید میدونم این چیزارو ندونی.

    • ای پسر شیطون……..
     حق با نازنین جونه من دکترای تخصصی میخونم نه پزشکی پس امیر الکی از من نترسون

     • اوه….خیلی عذر میخوام از حضور خانومای باکلاس سایت.!اولش فکرکردم شاید خانوم دکتردرمرحله اینترن یا رزیدنت باشن.نکه شرایط اورژانسی بودماهم دستپاچه شدیم گفتیم حالا چه کاریه دیگه زنگ به اورژانس نزنیم…بازم معذرت میخوام
      انشااله بعد از پی اچ دی برین مرحله بالاتر ولی قبلش خبر بدین تو جلسه دفاعیتون بیام شاید تونستم یه جورایی ازتون دفاع کنم.

      حالا طوری شدکه خانوم دکترهم بما میگه پسر شیطون…دیگه کی باورمیکنه داره پدرمون درمیادتا ارشدحقوق جزا بخونیم.

      نگران امیر نباشین اون بچه تهرونه ازاین چیزا نمیترسه….رگ داره به این کلفتی


      به امیدبهروزی وپیروزی شما در تمام مراحل زندگی.      واسه لج یه نفر هم که شده :آسمانتان بارانی

    • شیطوووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووون

 9. سلام عزيزم تورو خدا انقدر منو شرمنده نكنيد منم دلم براتون تنگ شده بود گلم آره توو همون قسمت جواب در گوش منو دادم توو قسمت”از هر چى بترسى سرت مياد” برو اونجا رو يه نگاه بنداز يكى اومده يه چيزايى ميگه من كه سر در نياوردم!!
  نسرين جان گيتا راست ميگه تو خبر ندارى الانم دارن شوخى ميكنن انشاالله يه خورده ديگه بياى كامنتارو بخونى مدل آرمان و گيتا مياد دستت اما بى شوخى اين آقا آرمان ما بدجورى گلوش پيش گيتا گيره

  • سلام یلدا خانوم..میبینی رو چندتا شعروکامنت تو چه وضعی گرفتارشدم.تازه ازبرگشتن شما خوشحال شده بودیم که از این طرف گیتا عصبانی شداز اونورهم باران قهر کرده ولی شیرازیا بزرگتر از این هستن که بخوان قهرکنن.شایدبخاطر بارندگی شهرمون فعلا کارداشته چون هوا ابریه شاید بعدا بیاد.چون نمیخوام دل کسی بشکنه.
   یاد شعر سعدی افتادم:

   شیراز پرغوغا شدست از فتنه چشم خوشت
   ترسم که اشوب خوشت برهم زند شیراز را…!


   خانوم مهندس هروقت رفتی سراغ گیتارت اهنگ اگه یه روز بری سفر از فرامرز اصلانی بیاد من بزن خیلی دوسش دارم
   این اهنگ رو تو جمع مجردی همه باهم میخونیم بیاد کوروش عزیزم در آمل.

   مرسی که هستی

 10. همه رنگها زيباست دعوانكنيد ،گيتا جون توروخدا يه وقت اشتباهي منو به جاي اون يكي باران له ولورده نكنيا
  باشه عزيزم؟ چون منم شيرازيم البته بچه خوبيم كاري با كسي ندارم

  • لطفا پس بگین باران آبی بیاد…حالم خرابه….البته شیراز از دیشب بارونیه وباران همیشه با لطافت خودش همه جا رو تمیز میکنه.


   از حضور دو با دو باران همشهری خرسندم.

 11. سلام آرمان .بگم خدا چیکارت نکنه خوب با این خانما تنهای تنها شدیا؟؟؟ تو تنهایی چه جوری میخای از پسشون بربیای؟؟؟
  .
  لااقل این موقع ها یه ندا هم به ما بده .چش خوشکل

  ببین آرمان هنوز نگفتی چشت چه رنگیه . اگه رنگ چشتو بگی چه خبر میشه!!!!!

 12. آرمان جان گيتا جون يه خورده حساس شده حالا سعى كن از دلش در بيارى (يه دوتا از اون شعراى قشنگت براش بنويسى حل ميشه)
  اين باران خانم هم انگار امروز نيومده توو سايت وگرنه حتما نظر ميداد خانم تر از اينه كه قهر كنه
  شما افتخار بده بيا تهران آهنگى رو كه دوست دارى صدبار براتون ميزنم الان تهران داره بارون مياد و من اين آهنگ رو به افتخاره تو و دوستات و همه دوستاى آسمانيم زدم البته شنوندش فقط خودم بودم…
  دوست ندارم ببينم گيتا ناراحت باشه خودم يه بار ناخواسته ناراحتش كردم هنوز اعصابم خورده …
  دوست ندارم روزى برسه كه وقتى سايتو باز ميكنم ببينم يكى از دوستاى آسمانيم نيست…
  دوستون دارم

 13. وای یلداااااااااا الان رفتم از هر چی بترسی رو خوندم.چقدر این درگوش من قربون صدقت رفته.ایییییییییییییییییییییییی جانم عزیزممممممممممممممممممممم خیلی خوشحال شده از برگشتنت.قربونت برم که با اومدنت درگوش منم خوشحال کردی.حالا چه اهمیتی داره دختر باشه یا پسر مهم اینه که دوست داره.راستی منم برات یه کامنتی گذاشته بودم قبلا نا کلی هم خواهش تمنا کردم برگردی یادم نیست کجا بود فکر کنم مربوط به این بابک زنجانی و خونه هاس سوپر لوکسش بود خوندیش؟؟؟؟؟؟؟؟؟هرچند مارو آدمم حسابنکردی خانم اما بازم بیخیال

 14. آره عزیزم اون کامنتتو خوندم فقط شرمندت بودم و البته کلی ناراحت به خدا روم نشد جوابتو بدم!! مرسی که انقدر خوبی من یه خواهر دارم هم سن توه به اندازه همه دنیا دوسش دارم تورو هم به اندازه خواهرم دوست دارم عزیزم… تو خیلی دختر قوی هستی من خیلی ضعیفم و با کوچک ترین مشکل جا میزنم به قول در گوش من به بودنت به همیشه بودنت به اول بودنت افتخار میکنم…
  دقیقا جنسیت در گوش من برام فرق نداره اون برای همه ما یه دوست خوبه و من همتونو دوست دارم…

 15. من که چشمای مشکی خودمو با هیچی عوض نمیکنم. خدایا شکرت.

 16. آقا مصطفي هميشه دير ميرسي،از وقتي كه اومدم تواين سايت و كامنتا رو ميخونم ميبينم كه از آرمان وامير امداد مي طلبي شك ندارم كه تو از اونا زرنگتري ،يه بار گفتم يه بار ديگه هم ميگم شما آقايون خيلي خيلي خودتونو تحويل مي گيرين

  گيتا جون بهتر نيست شما از باران آبي بخوايد برگرده ؟ ببين يلدا برگشته چقد همه خوشحالن من مدت زيادي نيست كه ميام اينجا ولي ميبينم كه همه بچه ها چقدخوب وصميمي هستن ،بابا تازه واردا روهم دريابيد

  • باران جون فدای اون چشای خوشکلت. من از این راه دور ندیده خوشکلی چشاتو حس میکنم هممممتون هم شیرازین کاش ما هم خونمون شیراز بود .

   شیراز چه خانمهای خوش حسو حالی داره ،فک کنم از پاکی هواش باشه .
   .
   .
   باران جون در هر حال هر چقدر هم زرنگ باشیم دستامون پیشه شما بالاست .قربون هر چی شیرازیه خوبه
   .
   .
   سلام به روی ماه تک تکتون

   1-گیتا خانم
   .
   2-یلدا خانم بی معرفت که دیگه هیچ وقت براش کامنت نمیذارم چون ج کامنتامو نمیده .ذوب در گوش من شده
   .
   3-آقا آرمان داداش گلم
   .
   4-مریم خانم
   .
   5-عاطفه خانم
   .
   6-نسرین عزیز
   .
   7-نازنین نازو خوشکل
   .
   8-و بهاره خانم گل

 17. علیک سلام داش مصطفی.خوش اومدی

  • سلام خواهر شیرازیه خوشکل .

   بابا یه کاری بکنید که من مجبور بشم بیام شیراز شمارو ببینم از این هوای گننند تهرون خسته شدیم

 18. سلام بروی ماهت
  این همه تراوش احاساست اونم از ی پسر تهرانی بسی عجیب است…………..
  راستش من تو این 7 سالی که تهران دانشجوام فقط ناله ی بچه ها رو از غرورو خودخاهی پسرای تهران دیدمو شنیدم
  آفرین بتو و احساسات قشنگت

  • نسرین خانم شما خودتون ماهین من پسر تهرونی نیستم ولی بیش از بیست ساله تو تهرون زندگی میکنم.

   اون غرورو خودخواهی که از پسرای تهرون نوشتی ،اونا بچه تهرون نیستن فقط ادای بچه تهرونیرو در میارن تنها راهش اینه که کسی تحویلشون نگیره.
   .
   نسرین جون قربون معرفتت امیدوارم در همه مسائل زندگیت موفق باشی مخصوصا درسهات

 19. سلام آقا مصطفی من اون باران چش خوشکله نیستم ،اون باران آبیه که چشاش رنگیه ،اشتباه گرفتی داداشم ،به هر حال ممنون از این همه احساس قشنگ ،تشریف بیارید شهر ما خوشحال میشیم

 20. باران عزیز من هیچ شک ندارم چشای شما هم خوشکله .مگه همون رشته پزشکی نیستی؟؟ من اشتباه نگرفتم .
  .
  ممنون از مهمون نوازیت
  .
  برات آرزوی موفقیت میکنم

 21. یه سلام آلبالویی به تو که خیلی هلویی/ یه سلام توت فرنگی به تو که خیلی قشنگی/ یه سلام پرتغالی به تو که خیلی باحالی…. سلام اقا مصطفی… سلام به همه دوستان آسمانی که دلتون مثل آسمون پاکه

  • مرسی مریم جون من هم از شما هم سپاسگذارم که قشنگ نوشتی.
   .
   .
   ولی باید اعتراف کنم هیچ اسمی رو به اندازه اسم مریم دوس ندارم در حقیقت عاشق اسم مریمم

   مریم جان خیلی دوست دارم

   • مرسی آقا مصطفی. من تازه وارد جمع آسمونی شدم. خیلی وقت نیست که کامنت میزارم ولی خوشحالم که با این جمع صمیمی و دوستانه اشنا شدم. باعث میشه کمی از احساس تنهاییم کم بشه. منم دوست دارم. آسمان همگی تان آبی…………

   • چه دور بود پیش از این زمین ما

    کنون به گوش من می رسد صدای تو

    صدای بال برفی فرشتگان

    نگاه کن که من کجا رسیده ام

    به کهکشان به بیکران، به جاودان

    سلااااااااام

 22. من اینجا بس دلم تنگ است
  و هر سازی که می بینم بد آهنگ است

  بیا ره توشه برداریم
  قدم در راه بی‌برگشت بگذاریم

  ببینیم آسمان هر کجا آیا همین رنگ است ؟

  تو دانی کاین سفر هرگز به سوی آسمانها نیست
  سوی بهرام، این جاوید خون آشام
  سوی ناهید، این بد بیوه گرگ قحبه‌ی بی‌غم
  که می‌زد جام شومش را به جام «حافظ» و «خیام»
  و می‌رقصید دست افشان و پاکوبان بسان دختر کولی
  و کنون می‌زند با ساغرِ «مَک‌نیس» یا «نیما»

  و فردا نیز خواهد زد به جام هر که بعد از ما
  سوی اینها و آنها نیست
  به سوی پهندشت بی‌خداوندی‌ست
  که با هر جنبش نبضم
  هزاران اخترش پژمرده و پر پر به خاک افتند
  یکی از شعرای مورد علاقه ام…..از مهدی اخوان ثالث

  تقدیم به همه ی اد لیستای مصطفی+خودش

  • راستی اسم مریم خانوم با ندا وچند نفر دیگه نبود.وهمه بچه های خوب سایت


   یادم رفت بگم من با یه اسم حساسیت شدیددارم.البته ماله گذشته هاست..

   اونیکه سه حرفه اسمش…..

  • خیلی ازدستش زجر کشیدم…تا رفتم سربازی رفت بایکی دیگه….الان ازدواج کرده…
   هنوز وقتی ازدور می بینمش تنم میلرزه…ولی خیلی وقته بیخیالشم.هرچند اسم شما مرتب میره رو مخم..البته بیاداون روزا
   دیگه بعد ازاون دیگه عاشق نشدم مثله خودت


   یه وقت ناراحت نشی…شما عزیزی…راستی حال مادر خوبه الحمدااله ؟از طرف ما احوالپرسی کنین.انشااله سلامت باشن

   • من در این آبادی پی چیزی می گشتم

    پی خوابی شاید

    پی نوری، ریگی، لبخندی

    غفلت پاکی بود که صدایم می زد

    چه کسی با من حرف می زد

    بعد جالیز خیار، بوته های گلرنگ

    و فراموشی خاک

    نکند اندوهی سر رسد از پس کوه

    گوشه ای روشن و پاک

    کودکان احساس، جای بازی اینجاست

    زندگی خالی نیست

    مهربانی هست، سیب هست، ایمان هست

    آری

    تا شقایق هست زندگی باید کرد.

   • سلام آقا آرمان خوب هستی ؟

    داداشم تو با این حرفات که مارو عزادار کردی ،خب تو باید خوشحال باشی که نشده چون این عشق یک طرفه بوده ،به خاطر اینکه با سربازی رفتن شما اون رفته ازدواج کرده.همون خوب که نشده غصه نخور خودم یکی خوبشو واست پیدا میکنم.
    .
    .
    در ضمن از بابت شعر قشنگ ممنون

    • مرسی مصطفی جان بد نیستم.خدا نکنه انشااله همیشه شاد باشی داداش گلم…هیچکس مثله من ظرفیت وطاقت درد کشیدن نداره.
     شایدگیتا فکر کنه بیخیالش شدم ولی بیمعرفت نیستم.کاری به کارش ندارم تاوضع ملتهب نشه.
     عشق من اون ماله گذشته ها بوده ولی یه طرفه نبود..بعد از ازدواجش چندبار خواست جدا شه فکر میکردمیرم سراغش ولی عاقلتر از این بودم که بخوام یه زندگی بپاشه ودرثانی از یک نفر دوبار گزیده بشم وشاید سه بار.


     بازم مرسی که بفکر منی ولی فعلا بیخیال

     • آرمان جان چون نوشته بودی تو رفتی سربازی اون هم رفت وبا یکی دیگه ازدواج کرد .من فکر کردم اگر اون هم تو رو میخواست نباید میرفت!!!!

      باید منتظر شما میموند که برگردی

      به همین خاطر من حس کردم یه طرفه بوده.
      .
      .
      ولی در مورد گیتا خانم.من بعید میدونم در خصوص شما از این فکرا بکنه چون ایشون خانم بسیار با شخصیت و محترمی هستند و قابل احترام

 23. من هیجوقت رنگ جشمامو دوست نداشتم نمیدونم چرا نه مامانم چشم رنگیه نه بابام ولی منو داداشم عسلی شده چشمامون چرا؟مگه ارثی نیست؟

  • نگین تو روخدا…بسیار زیباست…اگه اینجوره برمیگرده به توارث از نسل قبل.شاید پدربزرگ یا مادربزرگتون اینجوری بودن.

 24. مادربزرگم سبزه چشماش من نمیدونم به کی رفته رنگ جشمام شاید ازتو جوب منو پیداکردن

 25. سلام مصطفى خوبى؟؟ من جواب كدوم كامنتتو ندادم؟؟ به خدا نديدم وگرنه حتما جواب ميدادم ببخشيد
  حالا ديگه تهرونيارو ول كردى رفتى دنبال دختر شيرازيا؟؟ از آرمان ياد بگير ببين چقدر هواى دختر همشهرياشو داره

  • یلداجان من یاد گرفتم از حق دفاع کنم…اینبار از باران بیگناه
   >
   <   اسمانت بارانی…بیاد درگوشی یا ع….که امروزا جای گرمش خالیه.اسمان اون هم باران آبی

  • سلام یلدا با اینکه باهات قهرم ولی جوابتو میدم من واست تو صفحه تصاویر متفاوت از طناز طباطبایی کامنت گذاشتم جواب ندادی اونجا یه عالمه کامنت داری چطور کامنت منو ندیدی. البته حق داری علتشو میدونم چون ذوب در …….شده بودی.

 26. مرسی آقا مصطفی ،شما هم موفق باشید،نه من پزشکی نخوندم مهندس ….. هستم شاید اون یه باران دیگه بوده

  باران میبارد
  به دعا ی کداممان نمیدانم!
  من همین قدر میدانم باران صدای پای اجابت است
  وخدا با همه جبروتش دارد ناز میخرد ،نیاز کن

  • باران عزیزم شما هیچ فرقی با اون باران ندارین. لطفا
   .
   بوی باران، بوی سبزه، بوی خاک،

   شاخه‌های شسته، باران خورده، پاک

   آسمان آبی و ابر سپید،

   برگهای سبز بید،

   عطر نرگس ، رقص باد،

   نغمة شوق پرستوهای شاد،

   خلوت گرم کبوترهای مست …

   نرم نرمک می‌رسد اینک بهار

   خوش به حال روزگار

 27. مصطفى مى گم توام با ما قهر كن عالم و آدم باما قهر هستن توام يكيش چون با گوشيم كامنتارو مى خونم بعضى هاشو باز نمى كنه الان رفتم خوندم اما ديگه جواب ندادم ببخشيد البته آشتى باشى بهتره….
  آرمان جان همون در گوش من .آسمان توام بارانى چون بارونم دوست دارى مثل منو در گوش من اما آسمان در گوش من يه چندروزى هست فقط ابريه!!

 28. تو کجایی سهراب؟؟؟

  آب را گل کردند. …
  چشم ها را بستند و چه با دل کردند…

  گفته بودی

  قایقی خواهی ساخت…

  دور خواهی شد از این شهر غریب..

  .
  .
  .صبر کن ای سهراب
  قایقت جا دارد؟؟؟؟
  .
  .
  .
  ..
  من هم از همهمه ی اهل زمین بیزارم…………………..  • …..اشکهایم چون قطرات شبنم
   …….میچکد از گل تنهایی من
   ………برگ برگ خاطراتم را
   …………با پاکی خود میشوید
   …………….کاش پاک شود ذهن الوده ی من
   ………………از بدبینی و رنگ ولعاب
   ……………………………………………تاکه شفاف شود چشم و دلم
   …………..پاک شود
   ………………………………………….پاک شود فکر و دلم ……………….!!

 29. آرمان من حاضربودم امیر الان زنده بود میرفت بایکی دیگه ازدواج میکرد تو حداقل خیالت راحته کسی که یه زمانی عاشقش بودی الان نفس میکشه اما کسی که تمام دنیام بود الان نفس هم نمیکشه پس خداروشکر کن وضعیت تو از من خیلی بهتره الان کی گیتاجون رو ول میکنه به اون دختر بی معرفت فکرکنه گیتا از همه بهتره دختر به این مهربونی

 30. واقعا هضم غم عشق شما خیلی سخته…متاسفم.دردناکه.

 31. یعنی من لذت میبرم که ازین پارت که جای کامنت گذاشتن برای مطلب ارائه شده است به جای چت روم استفاده میکنید!!!

  • حق باشماست.شما به بزرگیه خودتون ببخشید دیگه تکرار نمیشه

  • شما واسه چی لذت می بری. ؟آسمونی لذت می بره که سایتش ازبس گرم شده دیگه میخواد آتیش بگیره


   حق وحساب ما فراموش نشه داداش..معروفه که وکلا حرف مفت زیاد میزنن ولی مفتی حرف نمیزنن..!

 32. اوووووووه چه خبره اینجا. در مورد تنها چیزی که حرف نمیزنن اون مطلبیه که سایت گذاشته.

 33. سلام آرمان عزیز مرسی که احوال منو پرسیدی من نه اومدم جای کسیو بگیرم نه به قول گیتا خودمو به کسی بچسبونم شخصیت من اصلا با این حرفا جور نیست من تمام هموطنامو دوست دارم وبه همشهریای عزیزم ارادت خاص دارم به آرمان وبه باران این گیتا خانم نمی دونم مشکلش کجاست که اینو بد برداشت کرده واز تما دوستای گلم تو این سایت می خوام اگه احوالپرسیه من با همشهریم کار بدیه به من دوستانه بگندمن اصلا انتظار چنین برخوردیو از گیتا نداشتم وبه نظرم این کامنتی که برای من گذاشتند کاملا بچگانه بود. من اصلا اهل قهرو این حرفا نیستم این چند روز اصلا تو سایت به واسطه مشغله کاریم نبودم وبه یکی از شهرستانها برای ماموریت رفته بودم

 34. ندا خانم شما چرا به من می گید بی معرفت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟اینجا چه خبر ه؟همه این حرفا به خاطر اینه که من دو کلمه با همشهریم احوالپرسی کردم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟چرا آخه شما اینقدر غیر منصفانه قضاوت می کنید؟؟؟؟؟؟؟؟

  • سلام به باران عشق…

   دیگه دوست ندارم ناراحت باشی..اینجا همه دوستت دارن…هرفردی توان درک داره.حداقل ازاینکه تو دادگاه وجدان خودم یه جورایی ازت دفاع کردم خوشحالم.

   همیشه باران شهرعشق باش !

 35. باران جون قربونت برم اگه من چیزی گفتم معذرت میخوام ولی فکرکنم اشتباه میکنی چون من حرفی نزدم شما باهرکی دوست داری احوالپرسی کن عزیزم به کسی ربطی نداره

 36. خدارو شكر باران آمد

 37. مرسی ندا جون یلدا جون وآقا مصطفی وباران جان وآرمان به خاطر این همه لطفی که دارید منم همتونو دوست دارم وببخشید اگه باعث ناراحتیتون شدم من فکر کنم این وسط یه سوء تفاهم واسه گیتا پیش اومده بود که امیدوارم بر طرف شده باشه همتونو دوست دارم آسمان همهتون آبی
  گیرم که باران هم آمد…
  همه چیز را هم شست…
  هوا هم عالی شد…
  فایده اش برای من چیست؟
  هوای دل من بی تو پس است…

  • مي توان در قاب خيس پنجره

   چك چك آواز باران را شنيد

   مي توان دلتنگي يك ابر را

   در بلور قطره ها بر شيشه ديد

   مي توان لبريز شد از قطره ها

   مهربان و بي ريا و ساده بود

   مي توان با واژه هاي تازه تر

   مثل ابري شعر باران را سرود

   مي توان در زير باران گام زد

   لحظه هاي تازه اي آغاز كرد

   پاك شد در چشمه هاي آسمان
   زير باران تا خدا پرواز كرد.

  • مي توان در قاب خيس پنجره

   چك چك آواز باران را شنيد

   مي توان دلتنگي يك ابر را

   در بلور قطره ها بر شيشه ديد

   مي توان لبريز شد از قطره ها

   مهربان و بي ريا و ساده بود

   مي توان با واژه هاي تازه تر

   مثل ابري شعر باران را سرود

   مي توان در زير باران گام زد

   لحظه هاي تازه اي آغاز كرد

   پاك شد در چشمه هاي آسمان
   زير باران تا خدا پرواز كرد.   زیبایی باران به این است که چشمهاودلهارا خوب شستشو میدهد

 38. آرمان جان ممنون از این درک بالایی که داری واز این که از من دفاع کردی.از دیروز که کامنت گیتا رو خوندم خیلی ناراحت هستم که چرا به من این حرفارو زد وچرا اینجوری علیه من جبهه گرفت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟من همه بچه های سایتو دوست دارم وفکر می کردم اینجا یه محیط گرمو ودوستانه است وگرنه به خدا مشغله کاریم خیلی زیاده وبرای همینم هست که چند روز چند روز تو سایت نیستم ولی به عشق تمام بچه های گا آسمانی می یام تو این سایت همتونو دوست دارم .من برای یه مسمینار آموزشی چند روزی رفته بودم کیش

 39. ببخشید سمینار

  • سلام باران خانم خوب شد اومدی .مارو باش هی فکر میکردیم قهر کردی رفتی! نگو رفتی سمی ناهار.اونم کجا ؟ کیش.یه خبر میدادی آخه. ببین این صفحه چی شد؟سوغاتی چی آوردی؟

 40. آرمان جان ممنون از شعر بسیار زیبات همشهری

  • لطفا اینقدر نگین همشهری.میترسم این تهرونیا خیال کنن ما از دهات اومدیم.ماشالا تعدادشون هم که کم نیست.همه دانشمند وپرفسوروشاعرونویسنده. همین امیر خودمون میدونی روزانه با اقامصطفی چندتا سانتریفیوژ نصب میکنن.
   تخته این دور برانیست؟

 41. سلام نازنین عزیزم مرسی از لطفت ببخشید که بی خبر رفتم ولی دیگه یکم عادت کنید چون به خطر کارم باید یسری سمینارا رو تو شهرهای مختلف برم منو ببخشید باور کن زیاد واسه گردشو خرید بیرون نرفتم چشم حتما سفر بعدی سوغاتی شما محفوظه خواهر گلم

 42. باشه آرمان دیگه نمی گم همشهری.خوبه؟؟؟؟؟؟؟؟

 43. سلام بچه ها خوبين؟ واي من فكر ميكنم از همتون كوچولو ترم…..:-)

 44. اه واقعا ک
  قرار نیست تو پیج عمومى کامنت شخصى بزارید
  رعایت کنید لطفا

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*