آخرین خبرها
تعداد بازدید : 5,579

عشق و عاشقی‌های نوجوانانه

 

عاشقی‌های نوجوانانه,گرایش به جنس مخالف

گرایش به جنس مخالف و حتی تمایل به برقراری رابطه با وی بخشی از فرآیند رشد نوجوان است.

نوجوانان بر اساس گروه اجتماعی که به ان تعلق دارند، ممکن است در مورد نحوه ارتباط با جنس مخالف، دارای دیدگاههای شخصی بسیار محکمی باشند مثلا کلا با برقراری این دست رابط مخالف باشند و یا اینکه تصور کنند این دست روابط الزامی است.

به طور کل به نظر می رسد که در سالهای اول نوجوانی، احتمال دارد که نوجوان هیچ تمایلی به برقراری رابطه با جنس مخالف نداشته باشد؛ اما در اواخر نوجوانی ممکن است ارتباط با جنس مخالف برای وی جذاب شود و تقریبا این زمان است که امکان بروز عشق و عاشقیهای نوجوانی افزایش می یابد.

آنچه مهم است این است که این گرایش در هر حال ایجاد می شود لذا نوجوان در این زمینه خاص نیازمند درک و توصیه والدین خود هستند اما توجه کنید که این راهنمایی ها باید قبل از ایجاد این دست تعلقات خاطر به نوجوان ارایه شود نه بعد از آن!

“فیلیپ رایس”، روان‌شناس معاصر، با استناد به بررسی‌های بیش از ده پژوهشگر، در فاصله سال‌های 1984 تا 1996،‌ هدف‌های زیر را برای قرارهای عاشقانه برمی‌شمارد:
– تفریح و سرگرمی: یكی از عمده‌ترین مقاصد رابطه با جنس مخالف، برخورداری از نوعی سرگرمی است. قرار عاشقانه برای نوجوان، لحظاتی سرشار از خوشی و لذت فراهم می‌سازد كه به خودی خود می‌تواند هدف باشد.

–  همراهی و معاشرت بدون مسئولیت ازدواج: هم‌نشینی و همراهی با دیگران، یكی از نیرومندترین انگیزه‌های رابطة عاشقانه است. تمایل به دوستی، پذیرش عاطفه و عشق دیگری یكی از جنبه‌های طبیعی و سالم رشد و تحول آدمی است.

–  افزایش منزلت اجتماعی: كسانی برای كسب موفقیت ، اثبات و حفظ موقعیت اجتماعی خود به این‌‌گونه رابطه‌ها كشیده می‌شوند ، به علاوه عضویت در دار و دسته‌های خاص است که باعث می‌شود نوجوان برای كسب منزلت اجتماعی، روابط عاشقانه برقرار سازد.

–  تعیین و انتخاب همسر: قرارها و برخوردهای دختران و پسران، به ویژه در سنین بالاتر، به انتخاب همسر و ازدواج می‌انجامد؛ خواه این انتخاب آگاهانه باشد یا نباشد.

اینكه رابطه‌های عاشقانه به همسرگزینی بینجامد، به تمامی تجربه‌های فرد بستگی دارد. همه ارتباط‌ها، به ازدواج‌های عاقلانه منتهی نمی‌شوند؛ به خصوص اگر دختران و پسران دلداده، تحت تأثیر خصوصیات و عواملی سطحی یكدیگر را برگزیده باشند.

بعضی از زوج‌هایِ عاشق، خودخواهی، رقابت‌جویی، بی‌ثباتی و دیگر عادت‌های ناپسند را در طول دوران خاطرخواهی‌شان بروز می‌دهند كه زمینة ازدواجی موفق، كه همانا پیوندی دراز مدت براساس مهرورزی، سازگاری و هماهنگی است، را از بین می‌برد.

عاشقی‌های نوجوانانه,گرایش به جنس مخالف

پیامدهای منفیِ رابطه با جنس مخالف
در كنار فوایدی كه روان‌شناسان غربی برای دوستی با جنس مخالف، در دورة نوجوانی برشمرده‌اند، بسیاری از آنان نیز پیامدهای این نوع رابطه را طوری دیگر بیان كرده‌اند.

در كتاب‌ها و مقاله‌هایی كه درباره خانواده، دوره نوجوانی، رفتارجنسی، روان‌شناسی زن و پرخاشگری و خشونت منتشر كرده‌اند، آثار منفی زیادی را به این دوستی‌ها نسبت داده‌اند، كه موارد زیر از جملة مهم‌ترین آنها می باشند:

* پنهان كردن و تحریف هویت؛
* بروز حسادت؛
* افزایش خشونت در قرارهای عاشقانه؛
* افزایش تصادف‌های رانندگی؛
* تشدید درگیری‌های خانوادگی؛
* تجاوزهای جنسی به افراد آشنا (تجاوز در قرارهای عاشقانه)؛
* وادارشدن به ازدواج‌های زودهنگام؛
* دچار شدن به اختلالات هیجانی و عاطفی
* لذا در ادامه توصیه هایی ارایه می شود تا والدین برخوردی مناسب در این دست شرایط ارایه دهند.

این یک راه حل است
-شما و همسرتان باید در مورد قوانینی که در زمینه رابطه با جنس مخالف وجود دارد، به یک اتفاق نظر برسید.

-اگر نوجوان شما با نظر شما مخالف است به او گوش دهید و برای او شرح دهید که چرا عقیده دارید دوستی با جنس مخالف در این سن مضر است

-از قبل با همسرتان تصمیم بگیرید که اگر نوجوان تان خط مشی ها را بر هم زد، چه خواهید کرد؟

-والدین در اتخاذ تصمیمات تربیتی با یکدیگر متفاوت هستند لذا اگر شرایط جامعه شکل خاصی یافته دلیلی ندارد که شما بخواهید از اصول و ارزشهای خود تخطی کنید.

-اگر تمایل دارید فرزندتان در ارتباط با جنس مخالف حریمها را رعایت کند خودتان هم در این ارتباطات محتاط بوده و درست رفتار کنید.

-والد غیر همجنس می تواند با افزایش ارتباط عاطفی خود با فرزندش نقش یک جایگزین خوب را ایفا کرده و مانع از ایجاد این دست دوستی ها شود(مثل رابطه عاطفی پدر با دختر یا مادر با پسر).
منبع: سایت بیدار همراه با تغییرات و اضافات/تبیان

 

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۱۹ نظر

 1. واقعا عشق تو دوران جووني يه چيز ديگست .تو اون دوران آدم صبح يكي ميبينه عاشقش ميشه تا بعدظهر فارغ شده .واين داستان هر روز تكرار ميشه.مثلا ميخاستيم يه چيزي به دختره بگيم ، كلي نامه مينوشتيم بعد مينداختيم جلو پاش ك برداره .ولي برنميداشتو بعدش دوستشو ميفرستاد ك برداره .داستاني بود برا خودش .گاهي وقتا هم ك مثلا دختره همسايه مون بود نامه مينوشتيم بعد يه سنگ ميزاشتيم وسطشو پرت ميكردي تو خونشون اگه شانس ميووردي خودش بر ميداشت اگه روزگار ازت بر ميگشت مادرش بر ميداشتو بعدظهر دم خونتون بود .واقعا چه روزايي بود يادش بخير .

 2. امیر خان راستشو بگو چند بار عاشق شدی ؟ از نوجوانی تا امروز.

 3. 30 سال پیش تو خانواده ما همه به عشقشون رسیدن.اینقدرم خوشبختن .
  اما نسل ما هیچکس نرسید . آخه خدا چرا اینقدر فرق میزاری آخه چرااااااااااااااااااااااا . گناه داریم بخدا .
  دل نمونده برامون که شده جیگر ذلیخا

 4. بشین امیرجان همچین میگی که انگار تو عصر اغامحمدخان قاجار زندگی میکردی !
  رو پشتبوم خونتون با دختر همسایتون دیدنت داشتین جیگر میخوردین.
  من از بس سر بزیر بودم که دخترای محله از داداشون میخواستن زیر زبون من برن که باکی دوستم.

 5. شيطون پسرآرمان ،خبرش بتو هم رسيده جيگر ميخورديم .ولي خداييش تكنولوژي يهو اومد همه اينا به فراموشي سپرده شد ولي بقول نازنين خانم خيلي شيرينه بخصوص وقتي هرروز عاشق ميشدي . بعدش هم جون آرمان راسشو بگو سرت زيربوده نكنه از فنچاشونو جدا ميكردي .

 6. اه اه انقد بدم میاد خودمو درگیر پسرایه امروزی کنم چون میدونم جنبه ندارم هیچ پسری روتحویل نمیگیرم ولی اگه عاشق بشم خرمیشم همه ی زندگیمو میزارم به پاش تنها کسی که من واقعا عاشقش بود امیرعلی بود ک اونم تصادف کرد دیگه…..بعداز اون دیگه نتونستم کسی رو به اندازه ی امیر دوست داشته باشم شخصیتی ک اون داشت هیچکس نداره خلاصه ک عاشق نشید بهتره…

 7. ندا جون تو که میگفتی چون دوس پسر نداری از زندگی عقبی حالا چی شده نظرت عوض شده ؟خدا رحمت کنه امیر علی رو امیدوارم یکی مثل اونو دوباره پیدا کنی

 8. وایییییییییییییی امیرررررررررررررررررررررر.دقیقا زدی تو خال.چه صفایی داشت بچه گیا و عاشق شدناش

  چه کارایی که این پسرهمسایه ها واسه جلب توجه آدم نمیکردن.منم یه عاشق 2آتیشه داشتم که بقیه پسرای محل از ترس اون اگرم ازمن خوششونم میومد جرات ابرازشو نداشتن.هر روز واسم یه برنامه ی داشت.یادمه یه روز کل کوچه رو با اسپری رو درو دیوار اول اسم منو خودشو به انگلیسی نوشته بود منم فردا صبحش که میخاستم برم مدرسه دیدم بقدری عصبانی شدم با گچ اسم خودمو خط زدم اما ظهر وقت برگشت دیدم2 برابر حتی کف کوچه رو هم با اسپری پرکرده.واییییییییی همه مردم محل شاکی شده بودن کی اینکارو کرده محله رو به گند کشیده تا 3 روز غیبش زده بود…….

  واقعا یادش بخیر چه روزایی بود…

  • گیتاجون شاید وقتی سرکلاس اذیت میکردی مبصرکلاستون اسمت رو روتخته مینوشته دزدکی میرفتی خط میزدی.
   میگفتی خودم میومدم ازسر کوچتون همه رو میزدم.
   اینطورکه شما ازبه گندکشیدن کوچه گفتی بیچاره این رفته گرای شهرداری مشهد هم باید خیلی اذیت میشدن

   اگه میخوای حرص منو دربیاری من هم بلدم

 9. حالا کجان اون عاشقای سینه چاک ؟؟؟؟؟ آه ………

 10. === عاشق که نه

  === ولی من یه بار در زندگیم اونم به صورت ناخودآگاه احساس کردم میتونم یکیو دوست داشته باشم ,,

  === اما اون گفت دلبری نکن …………. !!!!!!!

  === منم گفتم باشه . نه ,,,,,, گفتم : چشم !

  === ولی من هنوز دوسش دارم .

  == میاد اینجا و کامنتمو میخونه ولی میدونم کامنت نمیده

  == خب نده من راحتش گذاشتم یکم حالش خوب بشه
  == حالا یه مدت کامنت نمیده ولی به موقش میاد و دوباره کامنت میذاره
  ..
  ..
  ..
  ..
  ..
  .. الانم که داره بارون میاد بارونم که دوس داره منم دوس دارم همه دوس دارن ..

  .. دعا میکنم بارونه آرامش براش بباره .
  .
  .
  .
  ..
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .
  .

  .

  .
  .
  . آسمانت بارانی …

 11. ماها از این عاشقا نداشتیم خوشبحال اونایی که حداقل تو نوجوانی این داستانها رو دیدن…الان از این خبرا نیست

 12. اخی دوران نوجوانی یادش به خیر

 13. میگم امیرم؟ شما واسه عهد تیر و کمون بودین که اینجوری با آب و تاب میحرفین؟
  خخخخخخخ

  • سلام..خوشحالم که برگشتی…خیلی منتظرت بودم…اگه شماروناراحت کردم ببخش لطفا.تو اون لحظه خیلی عصبانی شدم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*