آخرین خبرها
تعداد بازدید : 1,237

اختلاف بین کشورهای 1+5 بر سر متن بیانیه مشترک

به نظر می‌آید علاوه بر اختلاف‌نظرها میان ایران و1+5، کشورهای عضو گروه 1+5 میان خود نیز اختلاف‌نظرهای جدی دارند که مانع آغاز روند تدوین توافق میان دو طرف شده است.

در حالی که ایران و 1+5 بعد از دو دور مذاکره و بحث‌های کارشناسی بر سر یک متن مشترک به تفاهم نسبی رسیده‌اند و دو طرف سعی دارند اختلاف نظرهای باقی مانده را با جدیت حل کنند، اما برخی کشورهای عضو گروه 1+5 هم‌چنان ساز ناکوک با دیگر کشورهای حاضر در این گروه می‌زنند.

به گزارش ایسنا، مذاکرات هسته‌یی ایران و 1+5 روز پنج‌شنبه 16 آبان در مقر سازمان ملل آغاز شد و فضای مثبت و سازنده میان دو طرف که از مذاکرات نیویورک آغاز شده بود هم‌چنان استمرار یافت.

ایرانی‌ها معتقد بودند که 1+5 هم‌چنان چارچوب پیشنهادی طرح ایران که در “ژنو 1” ارایه شد را مورد تاکید دارند و در ادامه مذاکرات کارشناسی قرار است بحث بیش‌تری در این باره صورت گیرد.

مذاکرات “ژنو 2” اما به یک باره شکل و ظاهر متفاوتی به خود گرفت و از ساختاری که بیش از هفت سال در آن مذاکره انجام می‌شد خارج شد. به پیشنهاد طرف 1+5 قرار شد تا مذاکرات بین 1+5 تقسیم شود و ایران پذیرفت که به طور جداگانه با هر یک از کشورهای عضو گروه 1+5 مذاکره و رایزنی کند.

یک مقام نزدیک به هیات مذاکره کننده ایران دراین باره به ایسنا گفت که برای ایران هم بهتر است که به طور جداگانه با کشورها مذاکره کند و این راه به نظر نتیجه بخش‌تر است.

با این حال مذاکرات بعد از پایان ملاقات‌های دوجانبه، سطح دیگری یافت.

به گزارش ایسنا، به نظر می‌آید با توجه به اختلاف‌نظرها موجود میان ایران و طرف مقابل به ویژه برخی کشورهای اروپایی که ساز موافق با اسراییل و ناکوک با اعضای 1+5 سر می‌دهند، این کشورها مانع از پیشبرد مذاکرات شده‌اند.

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۲ نظر

  1. سیاست عجب بازیه کثیفیه…اوباما باصراحت میگه درصورت توافقات درمذاکرات هم باز اصل تحریمات برداشته نمیشه وشاید فقط درمواردی کاهش بدیم از اینور اینا میگن مذاکرات بطورجداگانه انجام بشه…وقتی در کل دراین زمینه اجماع وجود نداره دیگه مذاکره جداگانه یعنی چی ؟ بچه گول میزنین.

  2. سیاست فریب کاریه دیگه.هرچند این مذاکرات جداگانه است ولی انها پشت پرده مقابل ایران به یک توافق واحد حتما می رسند.نرسیدن به اجماع احتمالا به خاطر موش دوانیهای اسرائیل و فشار کنگره به اوباما و 13 ابان گذشته بوده .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*