آخرین خبرها
تعداد بازدید : 2,844

حریفان ظریف در مذاکرات کیستند؟

حریفان ظریف در مذاکرات کیستند؟

ترکیب مذاکره‌کنندگان در ژنو چیده شد، صندلی‌ معاونان وزارت خارجه هفت کشور و در کنارشان صندلی کارشناسان قرار گرفته تا دوباره در مورد پرونده هسته‌ای ایران، مذاکره جدیدی را از سر بگیرند. امروز و فردا در ژنو، شهر باران‌های بی‌قرار و آفتاب‌های زودگذر.

قرار شده از این پس، محل همه مذاکرات در مورد برنامه هسته‌ای ایران در ژنو و مقر اروپایی سازمان ملل باشد. آنها در این مذاکره بر سر پیشنهادی که ایران در مذاکره اکتبر ارایه کرد، سخن خواهند گفت. اما مذاکره‌کنندگان ایرانی چه کسانی هستند و چه کسانی از سوی کشورهای 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) روی میز مذاکره در مقابل آنها خواهند نشست.

تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران
اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای جمهوری‌اسلامی‌ایران با 1+5 از وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی انتخاب شده‌‌اند. «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران است و در نشست افتتاحیه مذاکره ژنو حضور خواهد داشت، «مجید تخت‌روانچی» معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه، «سیدعباس عراقچی»، معاون بین‌الملل وزارت خارجه، «حمید بعیدی‌نژاد» مدیرکل امور اقتصادی و تخصصی بین‌المللی وزارت امور خارجه، «داوود محمدنیا» مشاور حقوقی وزیر امور خارجه و «محمد امیری» مدیرکل امور پادمان‌های سازمان انرژی اتمی.

 

در این دور مذاکره ریاست هیات ایرانی را «محمدجواد ظریف»، وزیر خارجه ایران و ریاست گروه 1+5 را «کاترین اشتون» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برعهده دارد.

تیم مذاکره‌کننده 1+5
علاوه بر کاترین اشتون، «هلگا اشمید» معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، «وندی شرمن» به نمایندگی از دولت آمریکا، «سرگئی ریابکوف» به نمایندگی از دولت روسیه، «سایمون گس» به نمایندگی از دولت انگلیس، «ژاک اودیبر» به نمایندگی از فرانسه، «وانگ مین» به نمایندگی از دولت چین و «هانس دیتر لوکاس» به نمایندگی از آلمان در مذاکرات ایران و گروه 1+5 حضور دارند.

«کاترین مارگارت اشتون»، متولد ۲۰ مارس ۱۹۵۶ است. او عضو حزب کارگر بریتانیاست و در سال ۱۹۹۹ لقب بارونس گرفته و در خانواده‌ای از طبقه کارگر در لانکشایر بریتانیا به‌دنیا آمد. او اولین عضو خانواده‌اش است که توانسته به دانشگاه راه پیدا کند. قبل از فعالیت سیاسی در سازمان خلع سلاح هسته‌ای فعالیت می‌کرد و تا مقام معاونت این سازمان پیش رفت. او به دلیل عضویت در حزب کارگر، در زمان نخست‌وزیری تونی بلر معاون نخست‌وزیر شد و در سال ۲۰۰۹ به‌عنوان مسوول سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا انتخاب شد. اشتون پیش از این کمیسرعالی اتحادیه اروپا در امور تجارت و بازرگانی بود.

هلگا اشمید، مشاور ارشد یوشکا فیشر وزیر امورخارجه اسبق آلمان بوده و رسانه‌ها از او به‌عنوان «قدرت در سایه» گروه 1+5 نام می‌برند. وی در مقام معاونت کاترین اشتون، توانسته سیاست خارجی و امنیتی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا را هماهنگ‌تر و مستحکم‌تر کند. او در زمان مذاکرات سعدآباد همراه یوشکا فیشر به ایران سفر کرده و مطالعات عمیقی روی پرونده هسته‌ای ایران دارد اما همواره از مقام مافوق خود کسب اطلاع می‌کند.

ایالات متحده آمریکا
رییس هیات: وندی شرمن؛ معاون سیاسی وزارت امور خارجه آمریکا
سوابق: دستیار وزیر امورخارجه در امور حقوقی (۱۹۹۳ تا ۱۹۹۶)، رییس مذاکرات هسته‌ای بین آمریکا و کره‌شمالی (۱۹۹۷ تا ۲۰۰۱)، عضو کمیسیون جلوگیری از تسلیحات کشتار و انهدام جمعی و تروریسم کنگره آمریکا (۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱)، معاون سیاسی وزارت امور خارجه آمریکا (۲۰۱۱ تاکنون).
شرمن پس از دور اول مذاکره در ژنو در اولین اظهارنظر گفت: ظریف، وزیر امور خارجه ایران و هیات همراه او برای بحثی دقیق و اساسی با صداقت آماده بودند که من قطعا در دو سال اخیر در ملاقات با ایرانیان ندیده بودم. البته او در هفته‌های گذشته با طرح سخنانی در مورد وجود فریبکاری در دی‌ان‌ای ایرانیان، حس منفی در کشور ایجاد کرد.

اعضای هیات: آدام زوبین: رییس دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (OFAC) در وزارت خزانه‌داری آمریکا (که مسوول اجرای تحریم‌ها علیه ایران است).
جیم تیمبی: مشاور ارشد وزارت خارجه آمریکا در امور خلع سلاح.
ریچارد نفیو: مشاور وزارت خارجه آمریکا در امور تحریم‌های ایران و معاون دفتر هماهنگی تحریم‌ها در وزارت خارجه آمریکا.
پونیت تالوار: مدیر ارشد امور ایران، عراق و کشورهای حوزه خلیج‌فارس در شورای امنیت ملی کاخ سفید.

انگلیس
رییس هیات: سایمون گس؛ مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه بریتانیا
سوابق: آخرین سفیر انگلیس در تهران (۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱)، مدیرکل سیاسی و نماینده ویژه وزارت خارجه انگلیس در افغانستان و پاکستان (۲۰۱۳ تاکنون)، سفیر انگلیس در یونان و ایتالیا، معاونت و ریاست دپارتمان اتحادیه اروپا و معاونت کمیسیونر ویژه در «پرتوریا».
اعضای هیات: هوگ پاول؛ مدیر دفاع راهبردی و بازنگری امنیتی وزارت خارجه بریتانیا

روسیه
رییس هیات: سرگئی ریابکوف؛ معاون وزیر خارجه روسیه
سوابق: رییس سازمان امنیت و همکاری اروپا (۱۹۹۵ تا ۱۹۹۹)، معاون وزارت خارجه روسیه (۲۰۰۸ تاکنون).

فرانسه
رییس هیات: ژاک اودیبر؛ مدیرکل امور سیاسی و امنیتی وزارت خارجه فرانسه
سوابق: مدیرکل امور سیاسی و امنیتی وزارت خارجه فرانسه (۲۰۰۹ تاکنون)، سرکنسول فرانسه در شهر کبک کانادا (۲۰۰۱)، وزیر مشاور (۲۰۰۴) او یکی از رادیکال‌ترین مذاکره‌کنندگان عضو گروه 1+5 علیه ایران است.

 آلمان
رییس هیات: هانس دیتر لوکاس؛ نماینده آلمان در کمیته سیاسی و امنیتی اتحادیه اروپا و نماینده ویژه وزارت امور خارجه آلمان در مذاکرات با ایران.
سوابق: سفیر آلمان در روسیه و آمریکا، رییس بخش اروپای شرقی و مرکزی، قفقاز و آسیای میانه در بخش امنیت و سیاست خارجی دفتر صدراعظم آلمان (۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶)، مسوول حوزه اروپای‌شرقی، قفقاز و آسیای مرکزی وزارت خارجه آلمان (۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸)، نماینده آلمان در کمیته سیاسی و امنیتی اتحادیه اروپا و نیز نماینده دایمی آلمان در بروکسل (۲۰۱۰ تاکنون).

/شرق

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۱۹ نظر

 1. وجود فریبکاری در دی‌ان‌ای(DNA)ایرانیان؟؟؟؟؟؟
  امکان نداره.همه ایرانی ها از بقال و قصاب و نونوا گرفته تا دوست و فامیل و همکار و وکیل و وزیر و…همه آدمهای باصداقتی هستند.نمونه اش را همه جا میتونیم ببینیم.حرفش خیلی نابجا بوده.

 2. وجود فریبکاری در دی‌ان‌ای(DNA)ایرانیان؟؟؟؟؟؟
  امکان نداره.همه ایرانی ها از بقال و قصاب و نونوا گرفته تا دوست و فامیل و همکار و وکیل و وزیر و…همه آدمهای باصداقتی هستند.نمونه اش را همه جا میتونیم ببینیم.حرفش خیلی نابجا بوده.

  • سرمنشا بحث مطرح شده فریبکاری ایرانیان متاسفانه بایدگفت میتونه ازدولت گذشته لحاظ شده باشه .وقتیکه رییس جمهوریک کشور درمجامع بین المللی باطرح مسایل واهی وبی اساس نه تنها خودشو مضحکه میکنه بلکه تا مدتها یک ملت باید تاوان اونو پرداخت کنه و این حس بی اعتمادی وبدبینی نسبت به کشورمون ایجاد بشه والا درگذشته حداقل شاهد اینگونه توهینهای اشکار به کل ملت ایران نبودیم.

   اینطورکه معلومه طرف اصلی مذاکرات ایران حزب کارگر (حزب اکثریت وقدرتمند مجلس عوام انگلستان)هست.
   حضورشخص ظریف وعباس عراقچی میتونه وزنه خوبی واسه تیم مذاکره کننده ایران باشه.من به شخصه فکرمیکردم اقای عراقچی تنها یک سفیر اکردیته بوده(سفیری که همزمان در بیش از یک کشورسفیرباشه)ولی با اخذ پست معاونت در دولت جدید تواناییهای خودشو خوب نشون داد….به اید موفقیت ملت بزرگ ایران


   نازنین خانم شما هم لایک داری.

 3. ببین نازنین جون خداییش راست نگفته ؟ایرانیها در تقلب کردن خیلی بااستعدادند.این یه حقیقته.

  • شاید حق با تو باشه بیتا جون…. میدونی… وجه اشتراک این دولت و اون قضیه تقلب این بود که رد پای خاتمی به عنوان یه حامی وجود داشت…. واسه اینه که شاید فک کردن حالا چون خاتمی از یه فتنه گر متقلب دروغگو ( که قبل از اعلام نتایج گفته من برنده قطعی با رای بالا هستم ) سر قضیه 88 حمایت کرده و اتفاقا برا کاندید 92 هم دست به یه حمایت هایی زده…. بوی فریب رو حس کردن …. راست میگی… منم بودم یه فکرای بدی میکردم….

   خدا لعنت کنه گرداننده های فتنه 88 رو که آبروی جهانی مارو خدشه دار کردن …. که انقدر دشمنامونو پرو کردن که بهمون میگن فریبکار…..

 4. جالبه….تو این دولت به ملت توهین شده…اونوقت دولت قبلیش مقصره….. زمان خاتمی که به ما گفتن محور شرارتها…. و تروریست بودن رو بستن به ناف ایرانیا ….. کی مقصر بود ؟؟؟!!!!!!!!!!!!

  میتونی چن تا از اون مسائل واهیو بگی لطفا…..
  نکنه منظورت هولوکاسته که اگه این باشه واقعا برات متاسف میشم داداشی…..

  • وقتی تو سازمان ملل موقع سخنرانی جنابتان اکثرحضار بلند میشدن میرفتن بیرون بازم واسه در ودیوار چرت وپرت تفت میداد یادت رفته ؟ اندک حضارهم یا چرت میزدن یا باهم حرف میزدن.یکی دوسال اول تقریبا به سخنرانیش گوش میدادن ولی بعد دیدن این بابا حالش خوب نیست انگار تاب داره دیگه محل بهش نزاشتن.کارمون بجایی رسیدکه کشورهای عربی که مثله سگ از ایران میترسیدن اونا هم روشون زیاد شدوتحویل نمیگرفتن مجبور شد بره با سرخپوستا (ونوزوئلا وبولیوی ) قوم وخویش بشه.

   خدا شاهده هرکی میگه دروغ میگم جواب بده…بجز یه نفر

   وای هروقت نظرات صبا رو میخونم تا شیش شب کابوس می بینم.
   شوخی کردم ناراحت نشی .نظراتت البته که محترمه و واسه ما یک منبع انرژی محرکه….خواهر گلم

   • گل گفتی….حالا کیا بودن اون ” اکثر ” ها که بلند میشدن میرفتن ؟؟؟؟ حالا که خدارو شاهد گرفتی بگو کیا بودن ؟؟؟؟

    غیر از آمریکا و انگلیس و هرچی ابر قدرت بودن ؟؟؟؟؟؟؟

    ملومه همونایی که 30 سال پیش کمر بستن به نابودیمون و پشت صدام بی لیاقت در اومدن…. و با اینکه از هیچ چیزی…تکرار میکنم …از هیچ چیزی برا نابودی ما کم نذاشتن…. و با وجود تمام اینها شکست خوردن…. تکرار میکنم… از یک ملت نوپا شکست خوردن ( این خودش خیلیه….شکست ) الان حاضر نیستن پای حرف نماینده همون کشور بشینن اونم زمانیکه داره دست رئیسشون اسرائیلو رو میکنه….. پته اون افسانه هلوکاستشونو میریزه رو آب … کاری که هیچکس جراتشو نداشت…..

    مثلا الان تو مذاکرات خیلی تحویلمون میگیرن:::::::: همه گزینه ها روی میزه…. ژن فریبکاری….لغو تحریم های ” قابل برگشت ” …..
    اینا واقعا ینی چی ؟؟؟؟؟

    ساکنان اصلی آمریکا همون سرخپوستایی بودن که آمریکایی های وحشی به محض ورودشون … پوست سر اون مردم که واسه خودشون یه تمدن بودن رو زنده زنده کند….
    این چهره وحشی پست تر از حیوون اون ” اکثر “هایی که ازشون حرف میزنی…برن گم شن…اهمیتی نداره بودن یا نبودنشون

    ملومه باید بره سراغ آمریکای لاتین… همینو نمیدونی که آمریکای لاتین حیات خلوت اونا بود و اونا سوختن از اینکه احمدی نژاد با اون حیات خلوت رابطه برقرار کرد

    اگه ونزوئلا برا اونا مهم نبود که چاوز بدبختو نمیکشتن….میدونی که مسمومش کردن !

    عربا ؟؟؟؟ منظورت همون آدمای پاچه خور شکم گنده هست که الان رسما شدن سگ قلاده به گردن اسرائیل….
    همونایی که پول میدن به وهابی ها وسلفی های کثیف و خون ریزی که از تکه تکه کردن زنها و بچه های بی گناه سوریه ککشونم نمیگزه !
    همون عربهایی که از سراسر دنیا تروریست چمع میکنن و با تامین مالی میفرستنشون سوریه … میدونی سوریه چ خبره ؟؟؟ چ کشتاریه ؟؟؟؟
    دوستای ما همون مردم استکبار ستیز لبنان و غزه و فلسطین و سوریه بحرین اند … دلیل نمیشه هرکی که پولداره ما بش احترام بذاریم…. عربها هم شدن آدم…برن به جهنم…( البته عربهای خائن منظورم بود… که در کل عددی نیستن )

    انقلاب ما انقلاب مستضعفین بود و هست نه انقلاب مستکبرین و مرفهین که از بلند شدن یه سری مستکبر فک کنیم ارزشمون کم شده….ما برای گرفتن دست همین مردم انقلاب کردیم…. مرفه مگه درد مردمو میفهمه برادر من ؟؟؟؟؟

    تاحالا اصطلاح مرفه ” بی درد “رو شنیدی !!!!!!!!!!!!!

    • صبا جان الان با این لوایح دفاعیه که مینویسی میگی من چکار کنم .کچلمون کردی میترسم یه یه چی بگم دیگه نابودمون کنی .
     البته تسلیمت نشدما .فعلا واسه تمدد اعصاب بین دونیمه میرم رختکن.
     خدار رحم کنه بمب افکن امریکایی هم اینجوری رو سر ادم خراب نمیشه.
     ماشالا

     • دفاعیه…..نه…بازم اشتباه…واقعیت …..
      واقعیت سخته…. اما اگه آدم دنبال واقعیت باشه از رسیدن بهش خوشحال میشه…. نه اینکه حس کچلی بش دست بده داداش من….

      داداش از رخکن که برگشتی راستشو بگو….
      بگو حرفام ناحق بود یا نه؟؟؟؟ یادت باشه خدارو شاهد گرفتی…. تا تهش وایسا….

 5. صبا جون ظاهرا تنه تو هم بما خورده دیگه از اون حرف های خیلی محترمانه خبری نیست.توام افتادی تو تسبیح

  • گفتی تسبیح منو یاد یه خاطره انداختی…..

   قضیه از یه نخ تسبیح شروع میشه….. که میتونه یه گروه از دونه های تسبیحو دور هم جمع کنه تا پراکنده نباشن…..

   اتفاقا من میخوام که شماها بیوفتید تو تسبیح……وگرنه من از قبل تو تسبیح بودم……

   ولی کلا بعضیا که هنوز تو رخکن موندن !!!! استاد پیچوندنن….. گیتا جون تو دیگه با عوض کردن بحث به این پیچش کمک نکن….

   • صبا خانم حقیقتش من دیگه تو این قضیه فعلا باهات بحثی ندارم چون به نتیجه نمیرسیم. اگه اینجوری بود که این همه حزب وگروه مختلف با مرامهای متفاوت تو دنیا بوجود نمیومد.
    حالا راحتمون بزار ببینم باس چکارکنم ….ازدست تو


    رشته تسبیح گر بگسست معذورم بدار…


    راستی چندتا کمپوت گیلاس اینا بگیر شاید بریم امین اباد ملاقاتی محمودی…بیچاره بعداز جشن تولدش با امبولانس منتقل شده اونجا…الان خودشو مشایی با اون رمال تیمشون اونجان.خبرش همه جا هست.

    • باشه داداشی
     استراحت کن….فقط براخودتم کپموت بخر که خستگی از تنت در بره….

     اون احزابی که گفتی همه سر منافعشون شدن حزب نه سر دل سوزوندن واسه ملت …. و در کل سر کارند… وراه حق فقط یکیه….

     سعی کن اونو پیدا کنی….اما با نگاهی حق جویانه…..

     • یعنی اینقد خسیسی که یه کمپوت هم ازما دریغ میکنی.؟مردم خواهر دارن ما هم داریم…باشه

     • آخه برادر من….کمپوت مجازی که از گلوت پایین نمیره….

      بیا….کمپوت….گیلاسه… نوش جونت….

      گیلاسشو دوس داری !!!!!

      چیز دیگه خواستی بگیا…..

      میخوام خواهریو در حقت تموم کنم…..

 6. ای شیطون حرف تو دهن من میزاریا..!……….اگه میخوای بدونی من هلو دوست دارم.خوشمزه وخوشبو با هسته ای محکم

  از همه مهمتر ادم وقتی میگه هلو لباش چطوری میشه ؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*