آخرین خبرها
تعداد بازدید : 1,989

توضیحات عراقچی درباره پیشنهاد جدید ایران به آژانس

 

پیشنهاد جدید ایران به آژانس

توضیحات عراقچی درباره پیشنهاد جدید ایران به آژانس

معاون وزیر امور خارجه تاکید کرد: تغییری که در رویکرد جدید ایران در تعامل با آژانس صورت گرفته، تغییر در مواضع و اصول اساسی نیست، بلکه در رویکردها و چارچوب‌های همکاری است و هرگونه همکاری فراتر از تعهدات پادمانی باید در چارچوبی مشخص و روشن صورت گیرد.

سیدعباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه و عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌یی ایران در گفت‌وگو با ایسنا، درباره چارچوب مورد توافق ایران و آژانس در مذاکرات وین و مساله بازرسی از سایت نظامی پارچین اظهار کرد: پاسخ به برخی ابهام‌ها که درباره بحث هسته‌یی ایران ایجاد شده است

 

و برخی درخواست‌ها، به همکاری فراتر از موافقت‌نامه پادمان جامع میان ایران با آژانس منوط می‌شود و در همین راستا ایران همواره تاکید کرده است که هرگونه همکاری فراتر از تعهداتش باید در چارچوبی مشخص و روشن و مورد توافق دو طرف صورت گیرد.

وی یادآور شد که با توجه به مقررات بین‌المللی، آژانس مسوول راستی‌آزمایی و نشان دادن پایبندی کشورها به تعهداتشان بر اساس ان.پی.تی و معاهدات بین‌المللی است و همه کشورها در چارچوب موافقت‌نامه پادمان جامع به طور دو جانبه با آژانس همکاری دارند. بین ایران و آژانس نیز موافقت‌نامه پادمان وجود دارد که روابط دو طرف بر اساس آن تنظیم شده است و اگر ابهامی نسبت به گذشته برنامه هسته‌یی ایران وجود داشته باشد در چارچوب این موافقت‌نامه پاسخ داده می‌شود.

عراقچی افزود: در آینده نیز آژانس نقش نظارتی خود را در چارچوب این موافقت‌نامه و معاهده ان.پی.تی بر برنامه صلح‌آمیز هسته‌یی ایران انجام می‌دهد.

این عضو هیات مذاکره‌کننده هسته‌یی ایران خاطر نشان کرد: در دو سال گذشته در چارچوب تفاهم میان ایران و آژانس، مذاکراتی برای همکاری با آژانس تحت عنوان “رویکرد ساختاری” انجام شد، اما در عمل دو طرف نتوانستند پیشرفت چندانی به سمت تعیین چارچوب لازم برای حل و فصل مسائل باقی‌مانده به دست آورند.

عراقچی که روز دوشنبه 6 آبان در سفری به وین رویکرد جدید ایران در همکاری با آژانس را به یوکیا آمانو ارائه کرد، درباره پیشنهاد جدید ایران به آژانس گفت: این پیشنهاد “تصحیح رویکردها” را شامل می‌شود و می‌تواند بن‌بست موجود میان ایران و آژانس برای حل و فصل مسائل باقی‌مانده را از بین ببرد.

وی تاکید کرد: پیشنهاد جدید ایران به آژانس درباره “نحوه” و “شکل” همکاری‌هاست و محتوا را شامل نمی‌شود، هم‌چنین چگونگی برخورد با مسائل مربوط به گذشته و آینده موضوع هسته‌یی را در بر می‌گیرد.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به این‌که ایران همان‌طور که در مذاکرات با 1+5 در ژنو (23 و 24 مهر ماه) چارچوب جدیدی را در قالب یک پیشنهاد ارائه کرد، در وین نیز چارچوب جدیدی را برای همکاری پیشنهاد کرد افزود: هیات‌های مذاکره‌کننده بر روی اصول این رویکرد جدید توافق کردند و جزییاتش به مذاکره گذاشته شد و در همین راستا قرار است 20 آبان ادامه مذاکرات در تهران از سر گرفته شود.

عراقچی تاکید کرد: تغییری که در رویکرد جدید ایران در تعامل با آژانس صورت گرفته است، تغییر در مواضع و اصول اساسی نیست، بلکه در رویکردها و چارچوب‌های همکاری است. ایران در پیشنهاد جدید خود چارچوب‌های منطقی‌تری را به طرف مقابل پیشنهاد کرده است به شکلی که بتواند ما را از بن‌بست موجود عبور دهد، چرا که بن‌بست به وجود آمده در روابط ایران و آژانس به توقف همکاری‌ها و بروز سوءتفاهم‌های جدید منجر شده بود.

این عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌یی در ادامه در پاسخ به این پرسش که در مذاکرات کارشناسی میان ایران و 1+5 که قرار است روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در وین برگزار شود، پیشنهاد ایران به آژانس در چارچوب مسائل هسته‌یی مطرح خواهد شد؟ گفت: مسیر همکاری ما با آژانس از مسیر همکاری با 1+5 جداست، البته بر یکدیگر تاثیر دارند و پیشرفت در یکی پیشرفت به پیشرفت در دیگری کمک می‌کند.

عراقچی در پاسخ به این پرسش که در مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 دو طرف درباره گام‌های متقابل توافق خواهند کرد؟ اظهار کرد: مذاکرات کارشناسی محل تصمیم‌گیری نیست، بلکه این مذاکرات برای توضیح و تبیین مواضع هر دوطرف در ادامه مذاکرات ژنو به طور عمیق‌تر و گسترده‌تر است و تصمیم‌های مهم در جلسه اصلی مذاکرات در ژنو در 16 و 17 آبان به بحث گذاشته خواهد شد./ایسنا

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۱۷ نظر

 1. امام خامنه ای …رهبر عزیزم گفتن که تا 20سال دیگه….ینی همون افق1404 ایران باید رتبه یک علمی منطقه بشه….
  اما تو دوره دکتر احمدی نژاد و طی 5،6 سال….ایران رتبه یک شدو ره 20 ساله رو 6ساله طی کرد….
  این درحالی بود که گردن آمریکا زیر پای ایران بود….و دکتر هم سنبل مقاومت…..
  ما با تولید علم میتونیم راهیکه کشور های توسعه یافته رفتن رو حتی باوجود تحریم ها بریم (همونطور که این 30 سال رفتیم) و به استقلال اقتصادی برسیم…..
  رهبر تو دیدارهای اخیرشون گفتن….اولویت فعلی…علم و اقتصاده…..
  من نمیدونم دکتر از وقتیکه اومده چرا هی به دعوت های اشتون لبیک میگه و انگار نه انگار که بجز راه روابط خارجی ، راه پیشرفت علمی ای هم وجود داره…..بابا نخبگان رو دریابید….به دانشگاه و دانشجو برسید…..
  5+1 که منطق نمیفهمن….حالا هی بگید در چارچوب منطقی تر…

  • ها …بدو تاعقب نموندی از پله های ترقی احمدی نژاد برو بالا…به بهانه تحریم چیزی بود که گرون نشد؟یه قطعه یدکی ساده ماشین10برابرشد چون داخل بلدنبودن درست کنن.دروغاش بعضیهارو خوب خام کرد.بروببین درعمل چه خبربود.

   فاز جدیدپالایشگاه ابادان اماده نبوداصرار کرد که حتماخودم بایدافتتاح کنم هرچی متخصصین گفتن بابا اماده نیست تو کتش نرفت دیدین که به محض استارت منفجرشدوچندکارگر بیگناه کشته شدن.اصلا این جریان رو شنیدی؟
   قوه تخیل وخیالبافی شدیدی داشت که رو بعضیها هم اثرگذاشت.هیپنوتیزمتون کرد.

   • آرمان خان .خودتو ناراحت نکن.چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است.فقط یه سری افراد خاص که از بطن مردم نیستن میتونن تعصب به خرج بدن و چشمشو نو رو واقعیتها ببندن.ضمنا تا سیاست خارجی ما درست نشه مملکت ما سرو سامون نمیگیره.اینو حتی سران نظام هم فهمیدن ولی چه حیف نا آگاهی بعضی از متعصبین باعث شده تا کاسه داغتر از آش بشن .راهی که ا. ن. طی کرد حتی به ترکستان هم نرسید.وقتی رشد صنعتی ما منفی باشه.چه فایده داره که خروار خروار مقاله علمی داشته باشیم.من خودم تا حالا 5 تا مقاله isi و چند تا هم داخلی داشتم.ولی چه فایده.وقتی که رئیس یک اداره تحت فشار بود و مجبور بود آمار دروغ بده تا به توهمات یک خیالباف جواب مثبت بده اگر میخواست درست کار باشه کنار گذاشته میشد به جرم عدم توانایی ( در آمار دروغ). خدا گواهه که من شاهد این دروغ پردازیها و داده سازیها بودم .

    • مرسی ..باعث افتخاره که باخانم محترم وباسوادی مثله شما بنحوی اشنا شدم.دوست دارم مقاله هاتون رو بخونم.نشریه خاصی دارین؟

     • اشنایی با همه دوستان آسمانی هم باعث افتخار منه .چه کسانی که از نظر فکری هم سو باشیم و چه نباشیم. این مقاله ها در چند ژورنال داخلی و خارجی هست.والبته ادبیاتی هم نیستند و اینجا هم نمیشه در موردشون گفت.

    • نازنین جان….
     من یه سوال دارم؟؟؟؟؟؟
     مرسی وقتی به حکومت رسید…مث تو فکر میکرد….درست کردن سیاست خارجه….رفت که خودشو بچسبونه به آمریکا….تا تونست پاچه خواری اسرائیل رو کرد….تازه با سلفی ها و ضدشیعه ها می پرید….
     آخرش چی شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
     من دیگه صحبتی ندارم…………

     • صبا جون .کشور مصر با کشور ما اصلا قابل قیاس نیست.فقط 44 میلیون نفر از زنان اونجا بی سواد و تقریبا نیمی از مردمش از سواد بهر ه ای ندارند.توی انتخابات قبلی هم درصد کمی از مردم شرکت کرده بودتد. از اول هم انتخاب این شخص اشتباه بود

   • باشه…خوب گفتی :”به بهانه تحریم ”
    منم شنیدم که زمان دکتر میگفتن مشکلات همش اینه : 80درصدسوء مدیریت و20 تحریم
    باشه دادش….
    الان که خدارو شکر از نظر شما 80درصد حل شده….کارای این جناب “حقوق دانم “خواهیم دید…..
    آمریکا نون علمشو میخوره….بخاطر علمش به تمام دنیا زور میگه………
    وقتی به قله علمی برسیم…..آمریکا کلا هیچ غلطی نمیتونه بکنه….
    ………تمام منظور من همون جمله آخرمه…………..گرفتی برادر من…..

 2. خب مسلمه که مقاله هاتون باید علمی باشه نه ادبیاتی..دوست داشتم فهرست وار واجمالی اشاره کنید .البته از بابت رعایت مواردامنیت شخصی بشما حق میدم.  نمی گردانمت دربرج ابریشم
  نمی رقصانمت برصحنه های عاج
  شب پاییزمی لرزدبه روی بسترخاکسترسیراب ابرسرد
  سحربا لحظه های دیرمانش میکشاندانتظارصبح رادرخویش

  نمی رقصانمت چون دودی ابی رنگ
  نمی لغزانمت برخواب های مخمل اندیشه ای ناچیز……دراین تاریکی نومید !

  اگرخواب اورست اهنگ بارانی که می بارد به بام تو
  وگر انگیزه عشق است رقص شعله اتش به دیوار اتاق تو
  درین تاریکی نومید………….

  • l
   ممنون که متوجه منظورم شدید.شعر زیبایی از پدر شعر سپید را انتخاب کردید…

   دو کودک بر جلو خان کدامین خانه با رؤیای آتش می کند تن گرم؟
   سه کودک بر کدامین سنگفرش سرد؟
   صد کودک به نمناک کدامین کوی؟
   نمی گردانمت بر پهنه های آرزوئی دور
   نمی رقصانمت در دودناک عنبر امید:

   میان آفتاب و شب بر آورده ست دیواری ز خاکستر سحر هر چند،
   دو کودک بر جلو خان سرائی مرده اند اکنون
   سه کودک بر سریر سنگفرش سرد و صد کودک به خاک مرده مرطوب.

   • باریکلا خوشم اومدکه توشعر سررشته دارین وسریع گرفتین..شعری از احمدشاملوبود که من تقریبا گلچین کردم.

    -مرسی

 3. آرمان جونم صبارو ولش کن بزار تو تخیلات خودش بمونه.اعصاب خودتو خرد اینجور حرفای الکی نکن

  • گیتا جون
   اتفاقا آقا آرمان خیلی آرومه….ولی تو حتی از بحث ما 2نفر هم جوش میاری….این خوب نیستا…
   آروم باش عزیزم….”آروم

  • باشه عزیزم .ولی قبلا خودت خواسته بودی برم به جنگ صبا


   خداشاهده اگه صبا خواهر واقعی واقعی من بود که تویک خونه زندگی میکردیم باور کن شب و روز دعوا داشتیم دیگه خدا باید بفریاد پدرومادرمون میرسید ازدست مشاجره وکتک کاری ما.البته من هم کم نمیوردم موهاشو میکشدم یا یواشکی میرفتم کتابهای مخربشو پاره میکردم.شایدم باید نصف شب یه نامه خداحافظی میزاشتمو از اون خونه فرارمیکردم.

   • موهاشو میکشدم یا یواشکی میرفتم کتابهای مخربشو پاره میکردم.شایدم باید نصف شب یه نامه خداحافظی میزاشتمو از اون خونه فرارمیکردم.

    مردم….اینا ینی کم نیاوردن!!!!!!!ما به شما مراجعه به روانشناس رو پیشنهاد میکنیم…..اینا علائمه….زود برو دکتر….

    منو بگو فک کردم رو داداش آرمان میشه حساب کرد اما ظاهرا …….
    ولی بازم به نظرم میشه روت حساب کرد…..

    • مرسی صبا جون بیماری منو ول کن یه سوال درمورداحکام داشتم اگه دوست داری اعلام امادگی کن تا فردا ازت بپرسم.حالا اگه اینجا رو پیدا نکردم تو مطلب دیگه ای میپرسم.

     • ناراحت نشو…. خواستم فقط یاد آوری کنم که سر حرف دیگران….حتی عقش مجازیت… جو زده نشی و واقعیت خوب خودت رو …. بد جلوه ندی…. قضیه چاقوی مجازیو که فراموش نکردی…

      احکام !!!!!!!!!!!!!
      بزنگ 118 محلتون…. شماره دفتر مرجعتو بگیر …. بزنگ دفتر… سوالتون بپرس…

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*