آخرین خبرها
تعداد بازدید : 1,289

آغاز دور سوم مذاکرات/عراقچی: پذیرش پروتکل الحاقی روی میز است، اما نه در حال حاضر/آمریکا: احتمال لغو تحریم ها در بخش واردات قطعات هواپیما

به گزارش  باشگاه خبرنگاران، برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند که انتظار می‌رود عصر امروز جزئیات طرح پیشنهادی ایران اعلام شود.

بر اساس اظهارات روز گذشته مقامات رسمی و دیپلمات‌های درگیر در فرآیند مذاکرات در نشست امروز درباره جرئیات طرح پیشنهادی ایران بحث و تبادل نظر خواهد شد.

به گفته مذاکره ‌کننده‌های کشورمان طرح پیشنهادی ایران که بر محرمانه بودن مفاد آن تأکید شده است، واکنش مثبتی را در میان اعضای گروه 1+5 داشته است.

در نشست‌های دیروز که در دو دور صبح و عصر برگزار شدند درباره پیشنهادهای طرفین و بالاخص طرح پیشنهای کشورمان بحث و تبادل نظر شد.

شب گذشته نیز هیأت ایرانی دیدارهایی دوجانبه با هیأت‌های آمریکایی و روسی داشته و ظریف و اشتون نیز بار دیگر با یکدیگر ملاقات کردند.

آغاز دور سوم مذاکرات 5+1

——————————————————-
در مصاحبه با آی‌پی‌اس
عراقچی: پذیرش پروتکل الحاقی روی میز است، اما نه در حال حاضر

معاون وزیر خارجه ایران در مصاحبه با یک خبرگزاری ایتالیایی گفت پذیرش پروتکل الحاقی از طرف ایران روی میز است اما نه در حال حاضر.

به گزارش خبرگزاری فارس، عباس عراقچی، در مصاحبه با خبرگزاری «آی‌پی‌اس» گفت ایران برای اجرای پروتکل الحاقی در پایان توافق هسته‌ای دوجانبه آمادگی دارد.

وی در مصاحبه با این خبرگزاری گفت: «پروتکل الحاقی بخشی از آخرین گام است. این گزینه روی میز است، اما نه در حال حاضر؛ بخشی از مرحله پایانی است.»

در صورت پذیرش این پروتکل، امکان بازرسی‌های جامع تری از تاسیسات هسته‌ای ایران برای بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فراهم خواهد شد.

آقای عراقچی در پاسخ به این پرسش که آیا او امروز که دومین روز مذاکرات است و مذاکرات روز گذشته مثبت بوده انتظار پیشرفت در مذاکرات را دارد، گفت: «هر پیشرفتی به طرف مقابل بستگی دارد.»

وی افزود: «ما روز گذشته طرح پیشنهادی بسیار خوب، منطقی و متوازنی را ارائه دادیم. ما امروز منتظریم تا از 1+5 درباره طرح متقابل آنها، واکنششان و ارزیابی آنها از طرح پیشنهادی روز گذشته‌مان بشنویم.»

این مقام وزارت خارجه ایران تصریح کرد: «هنوز درباره اینکه آیا ما پیشرفتی داشته‌ایم زود است اما شاید امروز عصر بعد از اینکه نظرات آنها را شنیدیم، اگر همه چیز خوب پیش برود، بتوانیم به نتیجه برسیم.»

عراقچی ادامه داد: «من احساس خوبی دارم اما الان نمی‌توانم قضاوت کنم.» معاون وزیر خارجه ایران ضمن تأکید بر اینکه توافق هسته‌ای باید با مشخص کردن گامهای پایانی باشد، گفت: «ما به این اعتقاد داریم که همین الان به توافق برسیم؛ لازم است ما درباره هدف مشترک، گام آخر و گام اول به توافق برسیم.»

وی افزود: «اینکه تنها بر اساس گام‌های اول و بدون داشتن تصویر واضحی از آینده و مقصد مذاکرات تصمیم بگیریم، مفید نیست.»

عراقچی تأکید کرد: «بنابراین چیزی که خیلی مهم است این است که یک هدف عینی تعیین کنیم که هر دو طرف بر سر آن توافق کنند.»

این مقام وزارت خارجه تصریح کرد که ایران ممکن است با 1+5 به ژنو برگردد، اما اینکه دور بعدی مذاکرات در سطح وزرا برگزار شود را تأیید نکرد.

وی گفت: «این تفاهم وجود دارد که ما باید به زودی دیدار کنیم. اما درباره سطح آن هنوز تصمیم گرفته نشده است.»
——————————————————-
توافق ایران و انگلییس برای معرفی کاردار تا 2 هفته دیگر

در دیدار دو جانبه نمایندگان ایران و انگلیس در حاشیه مذاکرات هسته‌یی در ژنو دو طرف بر روی روابط دوجانبه گفت‌وگو و قرار شد در دو هفته آینده طرفین کاردارهای خود را معرفی کنند.

به گزارش ایسنا، در این دیدار که مجید تخت روانچی، معاون اروپا آمریکای وزیر خارجه حضور داشت دو طرف توافق کردند تا در دو هفته آینده کاردار خود در دو کشور را معرفی کنند.

——————————————————-
منبع آمریکایی: احتمال لغو تحریم ها در بخش واردات قطعات هواپیما

یک منبع آمریکایی از احتمال لغو تحریم ها درمورد واردات قطعات هواپیما به ایران خبر داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، به گفته این منبع، در صورتیکه ایران گام های عملی بردارد احتمال می رود که این کشور تحریم ها درمورد واردات قطعات هواپیما به ایران را لغو کند.

گفتنی است، دور سوم مذاکرات ژنو دقایقی پیش آغاز شد.

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۲ نظر

  1. کسی این عشق مارو ندیده خبری ازش نیست.دلواپسشم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*