آخرین خبرها
تعداد بازدید : 5,507

چگونه پیر دختر و پیر پسر نشویم؟!

آیا دیدن یک عروس 40 ساله در لباس عروسی شما را نمی ترساند؟ دیدن داماد بی مو یا دامادی با موهای سپید شما را نمی ترساند؟ دیدن مردی 35 ساله و 40 ساله مجرد بر سر سفره پدر شما را نمی ترساند؟ آیا افزایش سن دختران مجرد شما را نمی ترساند؟ آیا افزایش آمار عروسانی که دختر نیستند شما را نمی ترساند؟ آیا افزایش خبرهای تجاوزها و آدم ربایی ها و اغفال ها و آزار و اذیت ها شما را نمی ترساند؟ آیا افزایش سن پسرانی که هر روز سردتر از روز قبل می شوند شما را نمی ترساند؟ آیا افزایش بیماران روحی جوان شما را نمی ترساند؟

با این وجود ازدواج کردم چون شنیده و خوانده بودم که بزرگان ما گفته بودند اگر ازدواج کنی خدا روزی تان را چند برابر می کند. همین طور هم شد. من این جملات را قبل از اینکه تجربه کنم، باور کرده بودم و این باور موجب شد که روزی ام چندین برابر شود و به راحت ترین شکل ممکن دوران خدمت سربازی را بگذرانم و صاحبخانه شوم و یک فرزند سالم نصیبم شود. اینکه ملاکهای ازدواجم چه بوده و آیا خوشبخت شدم یا یک زندگی معمولی را می گذرانم یا بدبخت شدم و یا اگر کسی در سنین پایین ازدواج کند خوشبخت می شود یا نه، مساله ای دیگر است که می توان در نوشته های آینده به آن پرداخت. موضوع زمان ازدواج است که به بحران تبدیل شده است. با ازدواج من خیلی از دوستانم هم به فکر ازدواج افتادند اما حداقل نصف آنها ازدواج نکرده اند و در 20 سالگی از این مساله خیلی می ترسیدم. می ترسیدم از اینکه دلسرد شوم و بسیاری از دوستانم همین طور شده اند. می ترسیدم از اینکه با مرور زمان شرایط ازدواج سخت تر از اینی که هست شود و شد و می شود! می ترسیدم که با مرور زمان آن شور و نشاط جوانی لازم برای آغاز زندگی از بین برود و برای خیلی از اطرافیانم همین طور شده است.

افزایش سن ازدواج تهدیدی برای آینده کشور است و از سوی دیگر بنیانهای خانواده را متزلزل می کند و پدیده پیردختری و پیرپسری را در کشور رواج می دهد.در حال حاضر بیش از 10 میلیون جوان در سن ازدواج وجود دارد که هنوز تشکیل خانواده نداده اند. از دیگر سو فاصله بین بلوغ و ازدواج به شدت در حال افزایش است و پسران که باید در سن 22 سالگی ازدواج کند، در سنین 29 تا 35 سالگی تشکیل خانواده می دهند که با این وضعیت به تعداد جوانان آماده ازدواج افزوده می شود
آیا دیدن یک عروس 40 ساله در لباس عروسی شما را نمی ترساند؟ دیدن داماد بی مو یا دامادی با موهای سپید شما را نمی ترساند؟ دیدن مردی 35 ساله و 40 ساله مجرد بر سر سفره پدر شما را نمی ترساند؟ آیا افزایش سن دختران مجرد شما را نمی ترساند؟ آیا افزایش آمار عروسانی که دختر نیستند شما را نمی ترساند؟ آیا افزایش خبرهای تجاوزها و آدم ربایی ها و اغفال ها و آزار و اذیت ها شما را نمی ترساند؟ آیا افزایش سن پسرانی که هر روز سردتر از روز قبل می شوند شما را نمی ترساند؟ آیا افزایش بیماران روحی جوان شما را نمی ترساند؟ بله برای ازدواج نکردن هزاران بهانه است از مشکلات مالی پسرها گرفته تا نداشتن خواستگار مناسب برای دخترها اما کاش برای ازدواج نکردن وحشت هم وجود داشت وحشتی مثل پیر دختر شدن و پیر پسر شدن.

سن ازدواج بالا و بالاتر

طبق آخرین آمار ازدواج مردان بالای 35سال و زنان بالای 30سال طی 8 سال اخیر دوبرابر افزایش یافته است. این آمار را 3 ماه پیش، علی اکبر محزون مدیرکل دفتر اطلاعات وآمار جمعیتی سازمان ثبت ارائه کرده بود: براساس آمارهای موجود در سال84 سهم ازدواج‌های بالای 35سال برای مردان 6/7درصد و ازدواج‌های بالای 30سال برای زنان 6/3درصد بوده که این ارقام از افزایش حدود دوبرابری سهم ازدواج‌های در سنین بالا در فاصله سال‌های 84 تا 91 حکایت دارد.آخرین آمارهای جمعیتی در زمینه ثبت واقعه ازدواج نشان می‌دهد که در سال 91، 831هزار و 670 ازدواج به ثبت رسیده است و مردان گروه سنی 20 تا 24ساله با 312هزارو498 واقعه و زنان با همین سن با 275هزارو873 واقعه ازدواج بیشترین آمار ازدواج زوجین را به خود اختصاص داده‌اند.

اما سهم ازدواج‌های بالای 35سال برای مردان و ازدواج‌های بالای 30سال برای زنان در آمارهای سال‌های اخیر همچنان رو به افزایش است؛ به‌طوری که سهم ازدواج‌های بالای 30سال برای زنان از 10/5درصد در سال90 به 11/2درصد در سال91 افزایش یافته و سهم ازدواج‌های بالای 35سال برای مردان نیز از 8/6درصد در سال90 به 8/8درصد در سال91 افزایش یافته است.

همان طور که مشاهده می کنید موضوع خیلی خطرناک تر از آن است که فکر کنید.

آیا دیدن یک عروس 40 ساله در لباس عروسی شما را نمی ترساند؟ دیدن داماد بی مو یا دامادی با موهای سپید شما را نمی ترساند؟ دیدن مردی 35 ساله و 40 ساله مجرد بر سر سفره پدر شما را نمی ترساند؟ آیا افزایش سن دختران مجرد شما را نمی ترساند؟ آیا افزایش آمار عروسانی که دختر نیستند شما را نمی ترساند؟ آیا افزایش خبرهای تجاوزها و آدم ربایی ها و اغفال ها و آزار و اذیت ها شما را نمی ترساند؟ آیا افزایش سن پسرانی که هر روز سردتر از روز قبل می شوند شما را نمی ترساند؟ آیا افزایش بیماران روحی جوان شما را نمی ترساند؟
تهدید پیر دختری پیر پسری

اگر می خواهید بدانید که افزایش تعداد پیر دخترها و پیرپسرها چه تهدیدهایی را به دنبال دارد سخنان مجید ابهری، آسیب شناس می تواند کمک بسیاری به شما کند. او در گفتگو با مهر با هشدار نسبت به وجود بیش از 10 میلیون جوان ازدواج نکرده در کشور گفت: وجود این تعداد جوان ازدواج نکرده در کشور در شرایطی است که شاهد افزایش فاصله بین بلوغ و سن ازدواج در میان جوانان کشور هستیم و این می تواند منجر به بروز پدیده پیردختری و پیرپسری در دهه‌های بعدی می شود.
ازدواج مردان جوان با زنان مسن

مجید ابهری در آستانه آغاز هفته ازدواج با بیان این مطلب افزود: افزایش سن ازدواج تهدیدی برای آینده کشور است و از سوی دیگر بنیانهای خانواده را متزلزل می کند و پدیده پیردختری و پیرپسری را در کشور رواج می دهد.در حال حاضر بیش از 10 میلیون جوان در سن ازدواج وجود دارد که هنوز تشکیل خانواده نداده اند. از دیگر سو فاصله بین بلوغ و ازدواج به شدت در حال افزایش است و پسران که باید در سن 22 سالگی ازدواج کنند، در سنین 29 تا 35 سالگی تشکیل خانواده می دهند که با این وضعیت به تعداد جوانان آماده ازدواج افزوده می شود.

ابهری با بیان اینکه در سال آینده تعداد پسران آماده ازدواج افزایش پیدا می کند، دلایل بالا رفتن سن ازدواج و کم شدن تمایل جوانان به ازدواج را اینگونه بیان کرد: براساس نتایج تحقیقات بنیاد خانواده، عوامل مختلفی منجر به کاهش ازدواج در کشور می شود که شامل عوامل اقتصادی، رفتاری و روانی است.

وی ادامه داد: بیکاری، گران شدن مسکن، مهریه های نامتعارف، تورم، هزینه های سنگین ازدواج، خرید جهیزیه های نامعقول از جمله عوامل اقتصادی است. همچنین عدم مسوولیت پذیری پسران و ترس آنها از اداره زندگی و خانواده از جمله عوامل روانی و رفتاری برای کاهش ازدواج در کشور است.

به گفته این آسیب شناس، کاهش ازدواج و بالا رفتن سن ازدواج پیامدهایی را شامل می شود که رواج زندگی های مجردی، افزایش آمار فساد در جامعه، بروز پدیده پیردختری و پیرپسری از جمله پیامدهای این اقدام است که دولت می تواند با حمایت مادی و معنوی مانع از بروز این خطرات در جامعه شود.

وی با اشاره به آمار ازدواج جوانان گفت: براساس سازمان ثبت احوال آمار ازدواج نسبت به سال گذشته دو و نیم درصد کاهش داشته است و آمار طلاق افزایش. در تهران به ازای هر سه ازدواج یک طلاق و در شهرستان ها به ازای هر پنج ازدواج یک طلاق انجام می شود.
rajanews.com

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۲۴ نظر

 1. شرايط ازدواج برا دختريا پسر فراهم بشه كسي نه پير دختر ميشه نه پير پسر .با اينكه معتقدم پسر ها هرچي پا تو سن بزارن دوست داشتني تراز هميشه ميشن .

 2. قابل توجه مسئولین مملکتی.شما را چه غم؟!

 3. پسر 22 سالگی ،عمراً.
  پسر 30 به بالا ،دختر 25 به بالا البته به جسته و قیافه هم بستگی داره.
  از 10 ازدواج کم سن 9 تاش به طلاق میرسه .قدیم اگه زود ازدواج میکردن (عروس و داماد) پیش پدر و مادر زندگی میکردن و از تجربیات اونها استفاده میکردن (صبوری مادر و از خود گذشتگی پدر و تو زندگی میدیدن)نه الان که همه مستقلن و تا تقی به توقی میخوده آقا دیر میاد خونه ،خانمم قهر میکنه میره .
  مشاوراشونم دوستهای کم تجربه شونه .دیگه وقتی میخوان طلاق بگیرن پدر و مادر میفهمن.
  (قدیمیا هر چی رو که خراب میشد درستش میکردن اما امروزیا هر چی رو که خراب میشه، میریزنش دور مخصوصاً عشق و زندگی )

  • یه لقمه حرف حساب : قدیمیا هر چی رو که خراب میشد درستش میکردن اما امروزیا هر چی رو که خراب میشه، میریزنش دور مخصوصاً عشق و زندگی .

 4. ای جونم امیر.پس هنوز میخای خاستنی تر بشی.زوده هنوز عجله نکن

 5. نه ديگه امير اينجورى ام كه تو مى گى نيست دوست داشتنى بودن به كار آدم نمى ياد آخه پسر خوب اينجورى سن بره بالا ديگه حوصله هيچ كارى ندارى تا جوونى دست بجنبون
  امير دير ميشه هاااااااااا
  بهار راست مى گه تو سن كم مثل ٢٠سالگى خيلى واسه ازدواج زوده من دختر عمه ام و دختر داييم ١٨ سالگى ازدواج كردن يكيشون تو عقد يكيشون ٧ماه بعد از عروسى طلاق گرفتن همه اش بچه بازى بود…. اگه جوونا ازدواج نمى كنن حق دارن هزينه ها خيلى بالاست هزينه جهيزيه عروسى، خونه…. جوونا گناه دارن تو اين ٨ سال وضع اقتصادى مردم افتضاح شد

 6. والا چه عرض كنم يه زماني چقدر دوست داشتم ازدواج كنم .خونواده محترمم گفتند الان خيلي زوده.صبر كن .بعدشم كه سنم رفت بالاي 30سال اصلا معيارام تغيير كرد .حالا همون خونواده محترمم اصرار ميكنم از من انكار .فعلا سرم با كارم گرمه تا بعد ببينم خدا چي ميخاد .راستي از همدردي يلداجون و گيتا جون هم ممنون.

 7. بابا امیر اینقدر بی ذوق نباش دیگه.یار دم دهنتو تو گرد جهان میگردی؟دس بجنبون تا یلدا نپریده.دختر خوبیه بخدا حیفه

  • از منم نصيحت .اين آرمان هم برا هميشه نيستا. دختراي شيراز از چنگت در ميارنا .بعد نگي نگفتيا .بعدشم يلدا جون قصد ازدواج نداره .وگرنه من كلاس الكي نميزارم.

 8. گيتا خيلى نامردى انقدر منو اذيت نكن امير خيلى پسر خوبى و دوست منه من دوست ندارم اينجورى فكر كنى درموردم
  گيتا خيلى بدى تو فقط منو ناراحت مى كنى پس تو هم خطاب به امير كامنت ميذارى من بايد اينجورى بگم؟؟ تو دوست دارى منم درمورد تو بگم؟؟؟

  • يلدا جون ناراحت نشو گيتا جون حرف دلشو ميزنه .دلش پيش آرمان گير كرده .بنده خدا حقم داره،خودش مشهد آرمان، پسرم شيراز ،من و تو كه تهران هستيم بايد اين دوغنچه باغ عشقو بهم برسونيم .اگه هستي ،بزن قدش.

   • برو دارمت ببينم چكار مى كنى هااااااااا
    پايتم تا آخرش….

    • من ودخترشیرازی؟وای… نمیخوام بد بگم ولی اکثرا خیلی رند وپرتوقع هستن پوست ازکله ادم میکنن…نامزد پسرخالم 3ماه نشدرفت مهریه اش گذاشت اجرا بیچاره با اینهمه ادب ومتانت وتحصیلات عالیه مهندسی هفته ای یه بار میبرنش دادگاه ومیارنش.

     ممنونم از ابجی یلدا وداش امیرگلم ازاین همه عشق ومحبت.یلداجان شما تا اخرش پایه هستی ولی من خودم خیلی وقته اخر راهم بایدفرجی بشه درموقعیتم بدجوری گره خورده..کارودرس وفشار خانواده منظورمه. ماهم سرسخت درعقایدورای خودمون

 9. من حرفمو پس میگیرم.خیلی نامردین

 10. باشه من سر قولم هستم آرمان جون من بله رو ازتو گرفتم از جانب تو خيالم راحته بهر حال گيتا جون هم خجالتيه .خب شروع ميكنم يلدا جون شما هم تواين مراسم با شكون شاهد باش .النكاح سنتي فمن رغب سنتي فليس مني دوشيزه مكرمه محترمه سركار خانم گيتا جون مشهدي آيا بمن وكالت ميدهي با مهريه يك جلد كلام ال… مجيد يك شاخه نبات يه دست آينه شمعدان و 14عدد سكه تمام بهار آزادي و روزي يك كاسه فالوده شيرازي،البته تا آخر عمر زوج ، به عقددايم جناب آقاي آرمان شيرازي در بيارم ،،،وكيلم ؟

  • هه هه هه واى امير عاشقتم عالى بود.خب معلومه با اين مهريه سنگين گيتا خيلى ام دلش بخواد… !! امير خودمونيما انگار تا حالا چندبار سر سفره عقد نشستى!! عالى بود
   گيتا جون امير وكيله؟؟

   • گيتا جون منتظريم . اينم از شاهد كه ميگفتم يلدا جون حي و حاضره .البته يلدا جون من زياد عروسي فكو فاميل رفتم از بر شدم .

    • عروس خانوم رفته گل بچینه…. دیگه اینقدرفشارنیارین عزیزدلم خجالت میکشه..چراشما دوتا قناری عاشق واسه خودتون دست بالا نمیزنین؟ به همدیگه نزدیک هم که هستین علی یارتون.ولی خداوکیلی ماروهم دعوت کنید.

  • اخ جوووون عروسی من خیلی وقته عروسی نرفتم ادامه بدید که یه عروسی افتادیم گیتاجون منودعوت کن باشه دوستم من خیلی عروسی دوستدارم

 11. ایشالا به پای هم پیر شین

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*