آخرین خبرها
تعداد بازدید : 2,155

راهكارهاي احمدي‌نژادي در دولت روحاني

داستان از اين قرار است كه بخش زيادي از درآمدهاي بودجه 92 محقق نشده و دولت يازدهم به هزار و يك دليل با كسري بودجه مواجه است.

راهكارهاي احمدي‌نژادي در دولت روحاني

اينكه دليل اين كسري بودجه چيست محل بحث اين گزارش نخواهد بود كه در اين صورت مي توان به تحريم‌هاي اقتصادي ايران، غير واقعي بودن لايحه بودجه‌اي كه دولت احمدي‌نژاد براي سال 92 نوشته بود و محقق نشدن بخش زيادي از درآمدهاي پيش‌بيني شده، اشاره كرد.

 

اما مسئله اينجاست كه در هر صورت اين كسري بودجه و تخصيص نيافتن اعتبارات بسياري از حوزه‌ها به وي‍ژه بخش‌هاي عمراني واقعيت غم‌انگيز پيش‌روي تيم اقتصادي دولت تدبير و اميد است.

 

راهكارهاي گذر از اين كسري را شايد در بلندمدت بتوان در ديپلماسي پيروز و لغو تحريم‌ها را انتظار كشيد؛ اما در 6 ماه باقي‌مانده چاره كار چيست؟ بخشي از نمايندگان مجلس مثل احمد توكلي براي جبران اين كمبود منابع دولت، پيشنهاد حذف سه دهك جامعه از جمع يارانه‌بگيران را مطرح كرده بودند؛ اما دولتي‌ها اين موضوع را قابل اجرا نمي‌دانند؛ در مقابل، دولت پيشنهادي را به مجلس ارائه كرده كه در صورت تصويب، 6 درصد از درآمدهاي صندوق توسعه ملي در اختيار دولت قرار مي‌گيرد تا كمبود  اعتبارات بخش‌هاي عمراني را جبران كند.
 برداشت 6درصد از صندوق توسعه ملي
جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه به خبرنگار قانون مي‌گويد: دولت در لایحه اولیه خود می خواست از منابع صندوق توسعه ملی برای تزریق به بودجه عمومی استفاده کند که با مصوبه کمیته اقتصادی کمیسیون مقرر شد 6 درصد از درآمدهای صندوق توسعه ملی در راستای افزایش سرمایه دولت در اختیار بانک ها قرار گیرد.
وی ادامه مي‌دهد: بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه باید 26 درصد مازاد درآمدهای نفتی به صندوق توسعه ملی واریز شود که در کمیسیون مصوب شد تا سقف 20 درصد از درآمدهای مازاد نفتی به صندوق توسعه واریز كنيم و 6 درصد آن را به افزایش سرمایه بانک ها اختصاص دهیم.
شناسايي سه دهك بالا امكان‌پذير است
البته احمد توكلي به «قانون» مي‌گويد: هنوز اين مسئله در مجلس تصويب نشده است اما من در نهايت گزارشي در اين مورد منتشر مي‌كنم.
نماينده مردم تهران همچنان به همان پيشنهاد خودش براي حذف سه دهك از دريافت يارانه نقدي اصرار مي‌كند. از او مي‌پرسيم شناسايي اين سه دهك چقدر در واقعيت امكان‌پذير است كه پاسخ مي‌دهد: مسلمانان سال‌هاست كه خمس و زكات را با شناسايي افراد ناتوان پرداخت مي‌كنند. ضمن آنكه سال‌هاست كه كشورهاي اروپايي و آمريكا، به مردم فقير اعانه مي‌دهد يعني مي‌توانند طبقات محروم را شناسايي كنند و حتي كوپن غذا به آنها بدهند.
وي اضافه مي‌كند: بانك جهاني 20 كشوري را كه اصلاح قيمت انرژي داشته‌اند مطالعه كرده است، يك كشور پرداخت نقدي نداشت، 18 كشور پرداخت نقدي به مستمندان داشتند‌ و تنها يك كشور پرداخت سرانه دارد،‌ كه ايران است.

 

چرا تنها ايران امكان شناسايي دهك ها را ندارد. اين عضو كميسيون برنامه و بودجه در تشريح روش‌هايي كه مي‌توان از طريق آن دهك‌هاي بالاي جامعه را شناسايي كرد، مي‌گويد: گردش مالي همه صاحبان اموال در اختيار بانك مركزي است و كساني كه گردش مالي بالايي دارند، قابل شناسايي هستند.

 

توكلي با بيان اينكه بخشي از گروه‌ها را مي‌توان از طريق صورت‌هاي مالياتي شناسايي كرد، خاطرنشان مي‌كند: كساني كه املاك زياد و  خودروهاي گران قيمت دارند،‌ قابل شناسايي هستند.از توكلي سوال مي‌كنيم كه مگر اين افراد چند درصد از جامعه را تشكيل مي دهند، مي‌گويد به هر حال دولت بايد 30 درصد از يارانه‌بگيران را حذف كند.
6درصد را به روش سنتي نمي‌دهيم
غلامرضا تاجگردون، نايب رئيس كميسيون برنامه و بودجه هم در گفت‌وگو با «قانون» از پيشنهاد توكلي براي حذف سه دهك حمايت مي‌كند و مي گويد: نظر دولت اين است كه مسئله امكان‌پذير نيست، كميسيون برنامه و بودجه هنوز نظر قاطع نداده است اما نظر اكثر نمايندگان اين است كه دهك هايي از دريافت يارانه نقدي حذف و منابعي آزاد شود.

 

نماينده مردم گچساران اضافه مي‌كند: به نظر من شايد سه دهك را نتوان حذف كرد اما شايد بتوان در مرحله اول، يك دهك را از دريافت يارانه نقدي حذف كنيم؛ به هر حال اين حركت بايد شروع شود و به نفع دولت است.
تاجگردون در مورد استفاده از 6 درصد منابع صندوق توسعه ملي براي جبران كسري بودجه تاكيد مي‌كند كه اين 6 درصد را به روش سنتي به دولت نمي‌دهيم و احتمالا از طريق افزايش سرمايه بانك‌ها اين كار  انجام مي‌شود و چون مغاير قانون برنامه است، نيازمند دو سوم راي خواهد بود.
 ادامه راه احمدي‌نژاد؟
اما محمدرضا پورابراهيمي، عضو هيأت رئيسه كميسيون اقتصادي مجلس انتقاد‌هاي جدي به اين پيشنهاد دولت دارد و اين رويه را ادامه سياست‌هاي دولت احمدي نژاد مي‌داند. پورابراهيمي به خبرنگار قانون مي‌گويد: اين پيشنهادي  كه دولت آورده شبيه همان پيشنهاداتي است كه دولت احمدي ن‍ژاد سال گذشته مطرح   كرد؛  اين پيشنهاد مي‌گويد كه از 26 درصد سهم صندوق توسعه ملي، 6 درصد را با تبديل ارز به ريال، براي جبران كسري اعتبارات حوزه‌هاي عمراني و ديگر حوزه ها در اختيار دولت قرار دهيم.

 

وي اضافه مي‌كند: شايد اين يك راهكار نهايي باشد و مجلس نخواهد با آن مخالفت جدي داشته باشد اما نبايد اين اولويت راهكارهاي دولت منظور مي‌شد،  به اعتقاد من آخرين راهكار دولت گذشته نبايد اولين راهكار دولت فعلي باشد.

 

اين عضو كميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينكه دولت در حال حاضر بر خلاف قانون بودجه، به كالاهاي اساسي ارز مرجع 1226 مي‌دهد، خاطر نشان مي‌كند: اين در حالي است كه قيمت‌ تمام شده كالاهايي كه به دست مصرف‌كننده مي‌رسد، تغييري نكرده است.

 

ضمن آنكه در قانون بودجه، 8 هزار ميليارد تومان بودجه در نظر گرفته شده است، تا تفاوت‌هاي ناشي از كالاهاي اساسي را پوشش بدهيم.

 

نماينده مردم كرمان در ادامه مي‌گويد: دولت همين ارزي را كه براي كالاهاي اساسي اختصاص مي‌دهد با نرخ آزاد در بازار بفروشد، مگر آقاي سيف معتقد نيست كه نرخ ارز 3000 تومان است؟ از همين طريق مي‌توان منابعي را تامين كرد.
 استفاده از ظرفيت‌هاي بخش غيردولتي
پور ابراهيمي البته راه‌هاي ديگري را هم براي جبران كسري بودجه دولت پيشنهاد مي‌دهد، به اعتقاد او، راه ديگر اين است كه اموال و دارايي‌هاي دولت به فروش برسد.

 

مثلا شركت‌ها و هلدينگ‌هايي مثل خليج‌فارس با رشد شاخص‌هاي بورس، مي‌تواند با قيمت‌ خوبي واگذار شود، دولت هم مي‌خواهد تصدي‌گري كامل داشته باشد‌ و هم مي‌خواهد كسري منابعش را از صندوق توسعه ملي تامين كند.

 

عضو كميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينكه فروش نفت نيز از ديگر منابع درآمدي دولت است،‌ ، اين سوال را مطرح مي‌كند كه چرا فروش نفت فقط بايد در اختيار دولت باشد، چرا اين مسئله يا بخشي از آن به بخش خصوصي واگذار نمي شود تا بتوانيم بازارهاي جديدي را به دست آوريم.

 

حالا بايد ديد دولت تدبير و اميد چه تدبيري براي اين مسئله و جبران كسري بودجه سال جاري خواهد انديشيد و آيا چشم‌اندازهاي تيم اقتصادي روحاني با ساز و كارهاي كوتاه مدتي از جنس سياست‌هاي اقتصادي دولت احمدي‌نژاد، در تناقض قرار ندارد؟ هر چند گويا اين بار مجلس چندان در مقابل دولت نمي‌ايستد و بنا را بر حمايت از آن گذاشته است./روزنامه قانون

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۱۳ نظر

 1. کل اگر طبیب بودی سر خود دوا نمودی….

 2. راهکارهای گذر از این کسری را شاید در بلندمدت بتوان در دیپلماسی پیروز و لغو تحریم‌ها را انتظار کشید؛
  لغو تحریم‌ها……..انتظار کشید………آخی……..چه خوش خیال…..آسمانی عزیز به انتظارت ادامه بده…..

 3. حداقل ما به آینده امیدواریم و این بهمون امیدو انگیزه میده مثل بعضی ها نا امیدو ناتوان نیستیم و فقط دم از شکست و روزای بدتر نمیزنیم

 4. گیتا بات موافقم
  آینده ایران روشنه چون رهبر عزیزم امام خامنه ای اینو بارها به مسولین و مردم گفتن
  نمونش همین دیدار اخیری که با سپاهیان داشتند
  ما به قله خواهیم رسید و دشمنی ها تمام خواهد شد+امریکا اسراییل هم به زودی زود متلاشی خواهند شد
  اما بالا خره یه مسئول اسمش روشه…مسئول….مسئول باید جلوتر از عوام فکر کنه
  باید میدونستن که آمریکای دروغگو دروغگو هست آخرم بی آبروشون میکنه
  اما بقول رهبرم…ما به مسئولینمون اعتماد داریم…..به آینده روشن ایران هم بیش از هر کسی معتقدیم…

 5. مشکل ما شد 2 تا.ظاهرا شما حرفای رهبرتو باور داری اما من با خود رهبر هم مشکل دارم و معتقدم همه این برنامه ها زیر سر خود رهبره.سیاست های دولت و مساعلی که پیش میاد تحت نظر خود رهبر صورت میگیره.دیدگاهامون خیلی با هم متفاوته

  • یه سوال…اولیش چی بود که این دومیشه؟؟؟!!!!!!!
   زیر سر خود رهبره!!!!!یکم فهم این حرفت سخته…ینی رهبر چیکار میکنه….اصلا بهتره بگم با چ هدفی و چ کاری میکنه؟
   اما به طور کلی این حرف درسته که رهبر در سطح کلان بر تمام اوضاع کشوری نظارت دارن … اما صرفا تمام اتفاقات طبق خواست و نظر ایشون پیش نمیره و ایشون تو این کشور تنها مسئول نیستند….
   ببین من نمیدونم طرز تفکر خودت یا حتی خانوادت دقیقا چطوریاس و چقد با خانوادت هم فکری….ولی من خودم به شخصه خودمو از تفکرات خانوادم جدا کردم و رفتم دنبال تک تک چیزایی که الان دارم با اعتقاد و بقول خودت _ باور _ باهات ازشون حرف میزنم…. اما در مورد رهبر باید بگم عاشقشم…. با توجه به حرفات فک نکنم تا حالا دیدار رهبر رفته باشی….ولی من رفتم….خیلی ….خیلی….خیلی….غیر قابل توصیفه…..
   چی باعث شده که دیدت نسبت به رهبر اینطور باشه….اتفاقا با رهبر نقطه اشتراک داری و مث ایشون به آینده امیدواری….این خیلی خوبه و خیلی ها قدرت فهم همچین چیزیو ندارن …اما تو بش رسیدی…..

   • راستی اینو یادم رفت بت بگم….نیدونم میدونی یا نه….هالیوود فیلمایی ساخته و میسازه که یه آمریکایی که رهبر مارو تا به عمرشم ندیده باشه…باشنیدن اسم رهبر یا یه بار دیدنش ازش متنفر میشه…هنوز مونده تا به ابعاد این شیطان مکار پی ببری….من و تو که جای خود داریم … و احتمالا این فیلما رو هم دیدی…

 6. رهبر بقول تو اگه مسئوله پس بالاترین مسئول در کشوره واینو که میگی خیلی مسائل تحت نظر ایشون پیش نمیره بات موافق نیستم.در کشور ما بالاترین مقام مقام رهبریه که حتی رییس جمهور و قوات هم باید تابع امر ایشون باشن.خیلی از امور هست که رییس جمهور یا مجلس خوهان انجامش هستن حتی تصویب میشه و قابلیت اجرایی پیدا میکنه اما رهبر فتوایی میده و کلا کنفیکنش میکنه.بنظر من اگر رهبر آدم خوبو مسئولی بود هیچوقت نمیزاشت همین مردمی که یه روزی باعث شدن روی کار بیاد به این فلاکت و بدبختی و نداری برسن.نمیخام حرفای سیاسی بزنم اما میدونم از وضعیت زندگیشی خودشونو پسرشو دوروبریانشو…..هیچوقت بدیدنش نمیرم چون اونو فرد مناسبی برای رهبری حداقل خودم نمیدونم.درضمن من خیلی اهل فیلم دیدن نیستم بجاش مردم کوچه بازارو وضعیت زندگیشونو دغدغه هاشونو زیاد میبینم

 7. خواهش میکنم با حو صله و دقت خیلی بالا تا آخرشو بخون عزیزم….
  یه شرکت خیلی بزرگ رو در نظر بگیر….تازه کار و با ایده ها و طرح های جدید و امتحان نشده اما تضمین شده ….کارمندای این شرکت برای مستقل شدن خیلی سختی کشیدند… خیلی بی پولی ها و نداری ها رو تحمل کردند…اما چون مدام به هدفشون فکر میکردند…یک لحظه هم از کارشون پشیمون نمیشدند…امایه مشکل خیلی بزرگ وجود داشت ….اینکه از داخل شرکت تا خارج شرکت مخالف داشتند….برای این شرکت غول های بزرگ سرمایه داری هم تصور کن که رقیب این شرکت اند و طرح قدیم رو دارن و تو تمام شرکتهای زیر دست نفوذ دارن… حالا این شرکت جدیده رو دست اینا بلند شده… دیگه نمیخواد تحت نفوذ و باج بده اون غولها باشه…. طبیعیه که اون غولها از این اتفاق عصبانی شن… چون نتنها یه دونه شرکت مستقل شده بلکه این شرکت میتونه الگویی برای بقیه ی شرکتها بشه و بقیه هم بخوان مستقل بشن که این خیلی بضرر اون غولهاست…پس تنها 2 راه برای از کار انداختن این شرکت وجود داره:1ضربه از بیرون توسط افراد خودشون و کاملا علنی و2 نفوذ و تخریب پایه های شرکت از طریق افراد داخل شرکت…..
  این شرکت یه مدیر مدبر و کاردان داره اما بالاخره تنها نیست و هر بخش برای خودش یه مسئول داره…مدیر برنامه کلی رو میده و نظارت میکنه….بقیه هم اجرا میکنند….راه اول که مشخصه….اما راه دومیکه گفتم خیلی خطریه… طرف کارمند شرکته اما داره از داخل پایه های شرکت رو از هم میپاشونه….بد وضعیت شرکت باوجود تدابیر مدیر کاردان و نظارتها و برنامه هایی که داده ….اونطور که باید پیش نمیره…. بدش همون نفوذی میاد میگه که مدیر این شرکت بزرگ آدم بی تدبیریه و مدیریت سرش نمیشه….ملوم نیست که باپولای شرکت چیکار میکنه که هر روز داریم ضرر میدیم…. وضعیت حقوقا چرا اینجوریه … اصلا کی گفته ما باید ” مستقل “شیم وقتی مدیری که ادعای مدیریت داره ملوم نیست خودش داره باپولا چیکار میکنه…. ملومه که با یه سری از کارمندا دستش تو یه کاسه هست….ما باید بریم سراغ همون غولها….بالاخره اونا کدخدا هستن…. و تا اونا نخوان این مدیر با تدبیر هیچ کاری نمیتونه بکنه…. بدش… کارمندای شرکت انگار که یه نفر بهشون یه تلنگر میزنه…و چون تو این سالهایی که گذشته …دیگه ستم هایی که اون غول ها در زمان ریاستشون بهشون داشتن…براشون ملموس نیست… هدفشون براشون کمرنگ میشه و ضعف نشون میدن و میگن… این آدم(همون نفوذیه) داره راست میگه…. این چه وضعیه… ما زن و بچه داریم… مدیر داره واسه خودش عشق و حال میکنه و ما اونوقت باید اینجوری تحت فشار باشیم…. و اینجاست که کارمندا که ارکان اون شرکتند نسبت به مدیر و روش اداره کردنش ” بی اعتماد ” میشن… و این دقیقا همون چیزی بود که اون غولها با سرمایه گذاری های شدید و سنگین و برنامه ریزی های بلند مدت و حساب شده و کاملا صبورانه انتظارشو میکشیدند…
  این داستان ، تمثیل انقلاب ما بود اما خیلی خلاصه شده … نظرت…

 8. همیشه قصور از طرف کارمند نفوذی نیست.مدیر اگه کاردان و.لایق باشه اولا اجازه حضور و رسیدن به خواسته های فرد نفوذی به اهدافشو نمیده و خلاصه یه جا رسواش میکنه.نه که سکوت کنه و فقط نظاره گر باشه مگر اینکه خودشم با فرد بقول شما نفوذی دستش تو یه کاسه باشه.ثانیا شما از کجا به این ایمان رسیدی که مشکل از طرف این مدیر نیست و عوامل نفوذی دورو بر خرابکار هستن؟با همون چند بار رفتن دیدنش و نشستن پای منبرو گوش کردن به حرفاش؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟یا بقول خودت تحقیق کردی.از کجا ؟از مردم کوچه بازار ؟و چیزهایی که عیان است ؟یااز منابعی که خودشون زحمت کشیدن معرفی کردن؟؟چه میدونم سپاه ارتش؟؟؟هیشکی نمیگه من بدم نمیگه مشکل از منه میگه بقیه نمیزارن.بقیه نمیخان.من اصلا یه چنین چیزیرو قبول نمیکنم .من اگر مدیرم من اگر صاحب منسبم من اگر سرنوشت وزندگی 70 میلیون انسان دستمه نمیتونم فقط بشینم و نظاره گر باشمو بگم آمریکا و عوامل نفوذیش نمیزارن.آمریکا و متحدانش بودن از صدها سال پیش از ما بودن هستن.آمریکا تازه نیومده روی کار که بگم امریکا نمیخاد.تو خودت به عنوان رهبر به عنوان فردی که بالاترین مقامو در یه کشور داره تو چیکار کردی برای من نوعی جوون؟اصلا رهبر بودن یعنی چی؟چرا ما رهبر داریم؟رهبری که قرار باشه هیچ کاری از دستش برنیاد حالا به هر دلیل چه لزومی داره باشه؟

  • ینی از نظر تو رهبر میتونه از بین 70 ملیون جمعیت ، نفوذیو شناسایی کنه و دستشو بگیره و از صف بکشه بیرونو… جون من تخیلی فکر نکن…..
   اینکه چرا رهبر داریم واسه اینه که تو یه مجموعه بالاخره باید یه سرگروه وجود داشته باشه….جدا از همه اینها وجود رهبر لازمه یک حکومت اسلامیه…. زمان شاه مردم مسلمون بودن اما شاه توزرد ازآب در اومد و بخاطر دست نشانده بودنش تا جایی پیش رفت که حتی دستور کشف حجاب هم داد…عزاداریو ممنوع کرد…. تو کشور اسلامی مراکز علنی فساد ایجاد کرد _ ینی درست درجهت عکس اسلام _ قدم برداشت.
   کی گفته رهبر کاری از دستش برنمیاد… تو میدونی حجم کار رهبر چقدر بالاست….میدونی رسما ساعت 8 صبح مث بقیه کارشو شروع میکنه…..رهبر اگه بالاسر این کشور نبود که الان وضعمون مث افغانستان و پاکستان بود….میدونی مردم افغانستان و پاکستان آرزو دارن که رهبر ما ، رهبر اونها هم می بود….زمانیکه گفتن امام علی رو تو مسجد شهیدشون کردن یه عده گفتن مگه علی نماز هم میخوند؟؟؟؟؟؟؟؟؟فک کن….. میخوام بگم که در زمان جاهلیت عرب و با اون بی امکاناتی ، یه امام رو اینطور تخریب کردن … انتظار داری به رهبر ما رحم کنن .. اونم تو این دوران جاهلیت مدرن و با این امکانات….آخه چطور ممکنه رهبر هیچ کاری نکنه و مملکت 30سال سر پا بمونه….تو میدونی همون آمریکایی که ازش حرف میزنی از هیچ نقشه ای برای نابودی منو تو ایرانی دریغ نکرده و هنوزم نمیکنه …. باوجود تمام دسیسه های آمریکا رهبر تونسته این مملکتو نگه داره عزیزم….
   اهل فیلم نیستی…اهل کتابم نیستی…40تدبیر کتابیه که اگه بخونیش میفهمی با این کشور و مردمش چیکار کردن…..
   رهبر به تو جوون نوعی میگه که باید از مسائل آگاه باشی…باید دشمنتو بشناسی…نباید بی تفاوت به مسائل باشی … میگه نباید چشمتو ببندی و هر کس از هر کجا هر چیز گفت رو گوش کنی…اینا عین حرفای رهبره…تا حالا به عنوان یه جوون اینارو شنیدی که _ به عنوان یک عضو از این جامعه _ بشون عمل هم کنی.بالاخره تو هم باید به عنوان عضو این جامعه به حرفای سرگروهت عمل کنی …بد میگم….سخنرانی اول فروردین ماه 78 رهبر البته از وسطاش خوراک خودته….بری سایت خامنه ای . ای ار پیداش میکنی
   البته فلا هیچ کدوم از بچه های گروه به اندازه تو دغدغه این جامعه و مردمشونو ندارن
   بهت تبریک میگم عزیزم…..

 9. من نگفتم از بین 70 میلیون نفر نفوذی رو پیدا کنه منظورم این بود که در بین دستگاه یا بقول تو شرکتی که داره توش مدیریت میکنهاگر واقعا عاملی هست که میخاد تخریبش کنه رو پیدا کنه.خلاصه دستگاه و ارگان های دولتی و غیر دولتی که مسئولینی دارن مشخصن.هرچند که خود رهبر در بین تمامی سازمان ها ارگان ها و حتی کوچه محل ,عوامل نفوذی کارکشته ای داره که جلوی هر گونه شورش و اعتراضی رو بگیرن..مردم عادی که تو فکر نون شبشون موندن اونارو چه به سیاست و فکر به کارهای رهبری.اتفاقا منم چشمام بازه و چیزهایی رو که میبینم رو باور میکنم نه چیزهایی که میگن.حرف باد هواست زدنش رو منبر کار خیلی راحتیه.مهم عمله که صورت نمیگیره باقیشم بیخیال

  • ببین گیتا ….اینجا ایرانه…نارنیا نیستآ
   اون زمان شاه بود که دیوار موش داشت….گرچه چشم و گوش تو هر کشوری وجود داره…تو ایران برای حفظ امنیت و اینکه مث عراق و پاکستان و افغانستان…هر روز یه جای کشور نره هوا..باید همه جا کنترل شه…اما برای حفظ امنیتی که گفتم
   اسنودن رو میشناسی…میتونی افشاگری هاشو تو یاهو هم پیدا کنی…ببینی که جاسوسی تو همین کشور های به ظاهر متمدن چجوریه….بیخیال … بحث انحرافی شد دوباره…
   ولی سی کن بجز دیدن کوچه و بازار… کمی کتاب… فیلم مفید…مستند… مقایسه اخبار داخل و خارج… تحلیل کردن….کتابای اقتصادی..سیاسی..تاریخی هم بخونی….از چرخیدن تو مردم فقط تجربت زیاد میشه …اما قدرت تحلیلت خیلی قوی نمیشه….چون طبق مشاهدات و تجربیات و احساساتت نظر میدی…درضمن تو همون کوچه بازارها و بین مردمه که خیلی از شایعه ها پخش میشه…و همه بدون سند…دهن به دهن همون حرفارو طوطی وار تکرار میکنن….
   و وضع میشه اینی که الان هست….

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*