آخرین خبرها
تعداد بازدید : 13,111

درگیری نرگس محمدی با گشت ارشاد در برج میلاد تهران

شاید همان زمان که بحث برخورد با بد پوششی آغاز شد حاشیه هایش اگر از متن آن بیشتر نبود لا اقل داغ تر بود. طرح فرهنگی مبارزه با بدحجابی که از نبود یک برنامه جامع، منسجم و دقیق فرهنگی در این زمینه حکایت می‌کند، نه تنها مورد اقبال و پذیرش مردم قرار نگرفته که امکان سوءاستفاده های سیاسی هم از آن بالا رفته است.
درگیری نرگس محمدی با گشت ارشاد در برج میلاد تهران

طرحی که همه مسولان در آن خود را صاحب فکر و راهکار کامل و مشکل گشا می‌دانند اما در عمل تنها نیروی انتظامی می‌ماند و مامورانش و نتیجه می‌شود همین که پس از مدتی پیگیری نیروهای پلیس و جنجال و هیاهو، برای مدتی طولانی تر طرح رها شود و این بار محجبه ها و آمرین به معروف بشوند محلی بر عقده گشایی اراذل!!

اما بهانه ای که باعث نگارش این مطلب است انتشار یک گزارش تصویری در رسانه هاست. در توضیح این مطلب آمده بود: عصر شنبه ماموران پلیس با حضور در برج میلاد که محل برگزاری یکی از کنسرت‌ها بود، ضمن جلوگیری از ورود افراد بدپوشش به کنسرت، با افراد متخلف برخورد کرده و تعدادی از افراد بدحجاب را نیز دستگیر کردند. همچنین پلیس ضمن برخورد با آقایانی که با پوشش نامناسب به محل کنسرت آمده بودند از ورود آنها جلوگیری کرده و تعدادی را دستگیر و برای سیر مراحل مربوطه به پلیس امنیت اخلاقی منتقل کردند.

این خبر را بیشتر سایت ها منتشر نمودند و در این اوضاع منفعلانه در ادای فریضه نهی از منکر ، افتخاری شد برای عده‌ای! اما دست بر قضا یک نفر از افرادی که مورد اعتراض پلیس قرار گرفته بود و تصویرش در بین دیگر عکس های موجود در این مطلب پخش شد، با اقماض ضوابط اولیه حجاب را تا حدودی رعایت کرده بود.

نرگس محمدی که نامه‌ای به وزیر کشور نوشت و با اعتراض سوالاتی از وزیر پرسید که نشان از یک خلا جدی برنامه ریزی قبل از اقدام، در این موضوع دارد. وی اگرچه در ظاهر خوراکی چرب و نرم برای معاندان نظام دست و پا کرده است، اما درد دل و مطالبه و سوالش به جا و منطقی است. وی حادثه را این گونه تعریف می‌کند:

«نگاهی به سراپای خودم انداختم. روسری سبز بزرگی که نه تنها موهای سرم بلکه شانه هایم را پوشانده و مانتوی بلند و نسبتا گشادی که روی دامن مشکی ام افتاده و حداقل یک وجب تا زیر زانوهایم را گرفته و جوراب شلواری ضخیم و سیاهی که تمام پاهایم را پوشانده است. شاید اگرکسی از پایین و با دقت نگاه می کرد مثلا یک وجب و نصفی از پاهایم که داخل کفش و جوراب ضخیم سیاه رنگ بود، دیده می شد …. راتو بکش برو و گرنه بازداشتت می کنیم .” از یکی از مردان انتظامی پرسیدم : اقا آیا قسمتی از بدنم پیداست یا لباسم تنگ است یا مانتوام کوتاه است یا روسری ام کوتاه است و موهایم را نپوشانده .گفت نه اما ما نمی گذاریم وارد سالن شوی و من که از این رفتارشان مبهوت بودم بحث را ادامه دادم تا بالاخره متوجه شوند که این برخورد زورگویی است و دلیل منطقی ندارد…جوراب ساپورت غیر قانونی است.

از شنیدن کلمه قانون هم خنده ام گرفت و هم گریه ام. گفتم برادر من این جورابی که من پوشیدم و نمی دانم اسمش چیست و ماشاالله شما واردتری، ضخیم ترین جوراب موجود در جهان و بازار ایران است. خوب مشکل چیست؟ گفت من نم یدانم غیر قانونی است. گفتم ببخشید این قانون کجا وضع شد و چگونه به مردم اطلاع دادید… یکی از آنها جورابش خیلی نازک بود و وقتی خانم محتشمی پور سوال کردند که جوراب نازک ماموران اشکالی ندارد، صداها بلند شد… بارها اعتراض کردم که عکس نگیرید کارتان درست نیست من با شما گفت و گو می کنم و گفتم آقای مامور این آقایان چه کسانی هستند که پشت شما می ایستند و آن قدر عکس می گیرند و هر بار جواب می دادند ماموران خودمان هستند…جالب اینجاست که در ایام انتخابات و راهپیمایی ها شاهدیم که خبرنگاران با همان زنان با همان پوشش ها مصاحبه می کنند و حتی مصاحبه هایشان در اخبار سراسری تلویزیون جمهوری اسلامی پخش می شود.»

و اما از پوشش خانم محمدی و صحیح یا ناپسند بودن حجاب ایشان بگذریم ( که البته قید شد با اغماض ضوابط اولیه حجاب را تا حدودی رعایت کرده) و باز هم از قضاوت در مورد سخنان ایشان در رابطه با برخورد نیروی انتظامی با وی میگذریم چون ما شاهد ماجرا نبوده ایم و شاید موضوع طور دیگری جلوه داده شده باشد. لیکن چند سوال را مطرح کنیم که پاسخ به آنها اولین گام اصلاح طرح برخورد با بدپوششی است:

1- معیار پوشش قانونی چیست؟ و مردم از کجا باید بدانند ماموران در مورد معیار پوشش چگونه می اندیشند؟ چرا که ماموران نواحی مختلف در مورد حجاب متفاوت می اندیشند و عمل می کنند و این معیارها امری سلیقه ای است. قانونی بودن لباس را چه مرجعی تعیین می کند و چگونه به مردم اعلام می‌گردد ؟

2- ماموران تا چه حد می توانند با مردم برخورد کنند؟ آیا قانون اجازه می دهد تا تعرض کلامی یا رفتاری یا برخورد خشن با زنان محترم جامعه داشته باشند؟

3- آیا چاپ و انتشار تصویر زنان ایرانی در سایت ها و رسانه های عمومی به لحاظ قانونی وشرعی بلا اشکال است؟ هرچند دیده شده که صورت های افرادی که حجاب آنها مورد اعتراض گشت ارشاد قرار گرفته، تا حدودی نامفهوم است ولی اگر کسی برخی از این تصاویر را مشاهد کند و فرد مورد نظر را از قبل بشناسد به راحتی توانایی تطبیق بین تصاویر و فرد را دارا خواهد بود. فلذا بایستی در شیوه اطلاع رسانی اینگونه اقدامات تجدید نظر نمود و گاهی کاتولیک تر از پاپ می شویم و گاهی مسامحه گر. چرا جاذبه و دافعه مان همچون مولایمان، تعریف شده و درست و درمان نیست. چرا هیچ وقت حدود یک سری احکام کاربردی دین را برای عموم شفاف عنوان نمی کنیم تا جلوی برخوردهای سلیقه ای به اسم دین گرفته شود.

در لزوم اجرای دقیق و گسترده طرح مبارزه با بد حجابی که مطلوب همه مردم و خواسته ملت شریف ایران است تردیدی نیست لیکن خوب می دانیم که برای تحقق این هدف مقدس نباید هر وسیله ای را توجیه کنیم و اگر با برنامه ریزی مدون تر و محتوای کامل تر دست به این اقدام بزنیم نتیجه منفی این چنینی هم در بر نخواهد داشت.

شبکه ایران

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۲۱ نظر

 1. دمش گرم.آدم باید حقشو از دهن شیرم که شده بکشه بیرون گشت ارشاد که عددی نیست.like

 2. آسمانیها باهات موافقم کار گشت ارشاد خیل حساب کتاب ندارد. مثلا اگر زنی بدحجاب باشد ولی با شوهرش باشد به او گیر نمی دهند ولی اگر دختری با مادرش یا تنها باشد به او گیر می دهند. اگر ساپورت غیرقانونی است پس چرا در لباس فروشی ها انرا می فروشند. گشت ارشاد براساس سلیقه ی شخصی عمل می کند.

 3. من همیشه طرفدار نیروی انتظامی بودم اما در اصفهان برخوردی با من شد که نظرم به کل عوض شد؟؟؟ آیا کسی نباید جلوی این آقایون پلیس رو به خاطر هتاکی هاشون به دخترای مردم بگیره؟؟ آیا لباس رنگ روشن پوشیدن جرمه؟ این چه قانونی که پوشیدن یه لباس تو یه نقطه از کشور جرم نیست اما تو یه نقطه دیگه جرمه؟ واقعاً رفتاره بعضی از این معمورا زنندس. قبلنا باید قبض جریمه رو تا آخر وقت تموم می کردن اما حالا باید ونای گشت ارشادشون تا آخر شب پر کنن

 4. اگه همین پلیسها نباشند ارازل شبانه با رختخوابتان یکجا نقل مکان میکردند پس قدر امنیت خود را بدونید ..

 5. دمش گرم یکی باید حال اینارو بگیره

 6. گیتا خانم حاضرید جلوی گشت ارشاد هم همین حرفو بزنی؟نه خدایی میزنی؟به جان خودم اگه این حرفو بزنی یک حالی ازت میگیرن که اونسرش ناپیدا-من اینآرو میشناسم کیان-فورا یه برچسب سیاسی میزنن روپیشونیت حالا بیا خر بیارو باقالی بار کن

 7. واقعا براي همشون متاسفم.ي بار من و خواهرم با همكارم با مترو مي رفتيم با چند تا پليس بحثمون شد گير دادن به خواهرم معذرت خواهي نكني ارتباطت ميديم به خرابكاراي دي. از اون به بعد از اسلام اينا بدم اومد پوششمون اداري بود فقط گير داده بودن همين. واقعا كه

 8. سلام به آسمانیها
  آی گفتی آقاسالار-گیتانمیدونه باچه قومی طرفیم وواقعا”جای تاسف داره

 9. ای جونم خانم محمدی جیگر داری اندازه ده تا مرد.باریکلا….گیتا خانم کافی اسم منو بیاره ببین کی جرات داره نزدیکش بشه اونجا هم واسش کم نمیزارم.

 10. سلام دوستان عزیز
  حس نمیکنید این بحثها بی فایدست….
  حس نمیکنید برسر مسائل بی اهمیت خودتونو اذیت میکنید….
  حس نمیکنید هر 2طرف مقصرند….
  هم گشت ارشادی ها که هنوز نتونستن بفهمن منظور اسلام از امر به معروف و نهی از منکر چیه؟؟؟
  و هم خانوم محمدی که فقط یک بازیگر نیست بلکه الگوییه برای همه ما دخترآ و نتیجتا اینکه درسته تاحدودی پوششو رعایت کرده بودن اما پوشششون مطابق فرهنگ ایرانی-اسلامی اصیل هم بود آیا !!!!!!!!!!من از شما میپرسم؟؟؟

 11. کاش اینا که این نطرارو میدن یه کمی هم به شهیدان فکر می کردن که چرا جونشونو کف دستشون گذاشتن یا همین سربازای بیچاره ای که لب مرز خدمت میکنن برای اینکه نذارن ناموسشون بی حرمت بشه اونوقت جوابشونو این طوری میدن برین ببینین اونایی رو که همه شهرت شون رو گذاشتن زمین و اسلام و حجاب رو انتخاب کردن که به خدا برسن و خجالت بکشید وگرما رو بهونه نکنید حضرت رقیه تو اون گرما وقتی روسریشو کشیدن نگفت گرمه اونوقت از ماه محرم هم دم میزنن

  • شما که اینقدر سختتون ببنید چرا نمی رید قم یا مکه زندگی کنید. تو عربستان ،مصر هم قرتی هست هم با حجاب .هم جای زیارتی هست هم جاهای دیگه …… بخدا مثل شما نمی کنن . تازه اونا که نیمه عریانم میان بیرون .تو ایران کسی نیمه عریان نمی یاد بیرون . چیه این همه داغ میکنید. کسی که باعث شد این همه جوون شهید بشن نوه اش چه با کلاس در جوامع غرب ظاهر میشه .اونا باید جواب خون شهیدا رو بدن که مردم و فرستادن جلوی دشمن خودشون تو بهترین دانشگاههای خارج درس خوندن و الانم دارن مملکت و می چرخونن نه اینا .
   اگه این همه جنجال نکنید عادی میشه مردا هم چشم پوش تر
   کجای کاری خواهرم ، شما حجابتو زیاد حفظ کن

   • بهار خانم شیکترین دخترا قم زندگی میکنن فقط ی بار برو قم. ببین چه دخترای شیک و خوشگل وسنگینی هستن.بیخود نیست پسرای خوب تهرانی همه از قم برای ازدواجشون همسر انتخاب میکنن.

    • حالم از جوابی که دادی بهم خورد فاطمه خانم یا همون فاطیما. من تهرانیم و تا الان تب وتاب پسرایه تهرانی واسه پلنگا رو دیدم ولی واسه دختر قومی نه. بعدم مگه این افتخاره! کاش هر کسی بتونه به انسانیتش افتخار کنه.

  • بحث فقط گرما و این ها نیست بحث ازادی عمل هستش در دین گفته شده لا اکراه فی الدین پس من به عنوان یک انسان باشعور حق انتخاب دارم و باید به عقایدم احترام گذاشته بشه البته که باید در چارچوبی قرار بگیره و من باید طبق چارچوب کشورم رفتار کنم ولی چارچوب گشت ارشاد اصلا معلوم نیست چیه.

 12. نیروی انتظامی برای برخوردش با بقولا بد حجاب یا بی حجاب هیچ معیار خاصی نداره و نمیتونه داشته با شه.بیشتر دیده شده که سلیقه ای عمل میکنه.گاهی دیده شده به کسی گیر میدن که به مراتب از دهها مورد بد حجاب در همان محل دارای حجاب بسیار بهتری هست.دید آدما در حجاب مشابه نیست و به همین جهت چون الگوی خاصی در کار نیست .هرکس به سلیقه خودش اونو تفسیر میکنه.

 13. چقدر آخه احمقن اينا!
  ساپورت ممنوعه همين؟ يعني چي؟ خوب بود مث جاهاي ديگه مردم با شلوارك و دامن كوتاه ميومدن بيرون؟ اونقدر ادامه ميدن كه مردم رو به لجبازي بكشونن.

 14. به امید روزی که تمام این قوانین اسلامی ، قوانین انسانی‌ شود.

 15. گشت ارشادخوب كاري ميكنه جمع آوري ميكنه كشورما يك كشوراسلاميه يه دونشم توكشورمازياده

 16. اولا این عکسی که گذاشتین ربطی به خانم محمدی نداره!!!این حرف و نرگس محمدی فعال حقوق بشر زده نه نرگس محمدی بازیگر نقش ستایش!!!در ثانی خدارو شکر بنده در منطقه جنوب کشور زندگی میکنم و این وحشی هایی که اسم خودشون و گذاشت نیروی انتظامی و به زنها توهین می کنن و هر بوقی دلشون میخواد میخورن و نداریم عوضش پدر بنده خودش یه گشت ارشادیه واسه خودش اون قدر این جامعه به اسم دین و مذهب چرت و پرت تو ذهن مردم ما کرده که حتی بنده شبا تو رختخواب هم باید روسری بپوشم شاید باورتون نشه ولی واقعیت…بهتره یه سر به منطقه های جنوب بزنید خانواده ها یک اعتقاداتی دارن که صد رحمت به عصر حجر…و این باعث شده من از حجاب متنفر باشم اگه از اولش حق انتخاب و میدادن به خودمون شاید الان واژه ای به اسم بد حجاب وجود نداشت…امیدوارم نسل ما یه تکونی به خودش بده تا نسل بعد حداقل مارو دعا کنن…

 17. از کناره این جماعت رد میشین یه لبخند زورکی بزنید. یه زمان میبینی از غرورت یا شخصیتت خوشش نمیاد گیر میده.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*