آخرین خبرها
تعداد بازدید : 12,024

آیا بدحجاب ها زیباتر هستند؟!

قبل از خواندن متن توجه داشته باشیم که: با دیدن این عکس ها و خواندن این مطالب سریع نگوییم اینها انگل هستند؛ سریع نسخه فی البداهه نپیچیم که باید با اینها برخورد شود؛ سریع به دنبال روشهای فیزیکی بی فایده و انسان عقده ای کن نباشیم.

 آیا بدحجاب ها زیباتر هستند

ولی راه چیست؟ به نظر می رسد برای پدیده حجاب باید به این سوالات جواب روشن، دقیق و عینی (یعنی علم واقع گرایانه) داد. سوالاتی از قبیل سوالات زیر:

اول باید علت ایجاد این پدیده شناسایی شود. همچنین باید مشخص شود که این پدیده انحراف است یا نه. بعد باید دید که چرا این افراد آن را می پسندند؟ چرا نباید این روش را بپسندند؟ تفاوت این افراد با کسانی که خود حجاب اختیاری دارند چیست؟ چگونه این شکاف را می شود پر کرد؟

فرهنگ بر اساس منافع دریافتی و ذهنی افراد شکل می گیرد. چرا این افراد از این روش احساس نفع می کنند؟ نفع از نظر این افراد چیست و با افراد باحجاب چه تفاتی دارد؟ شکاف نفع و فایده و ادراک از آن چگونه ایجا شده و چگونه پر می شود؟

با پاسخ به این سوالات تازه می توان پدیده بدحجابی را به طوری کامل توصیف کرد. نوشته زیر تنها توصیف دیده ها و گزارشی است از واقعیت در بخشی از دختران و زنان ایران. توصیف کامل و تجویز درمان در جای خود قابل طرح است. از عجله بپرهیزیم اگر می خواهیم علمی برخورد شود.

مانتو یا شنل؟
هر سالی که می گذرد، بدحجابی‌ها شکل و شمایل جدیدتری به خود می‌گیرند، تا جایی که دیگر با سری به مانتوفروشی ها متوجه می شویم که باید با چیزی به نام «دکمه» در مانتوها خداحافظی کنیم. مانتو هم دیگر معنای خود را از دست داده و بیشتر شبیه شنلی شده که تنها روی شانه ها آویزان می شود و از روبرو چیزی به نام «مانتو» دیده نمی‌شود.

شلوار زنانه هم جای خود را به پوششی به نام «ساپورت» داده است، پوششی که علی رغم ترجمه آن هیچ حفاظتی برای شخص مصرف کننده ندارد و حتی جذاب تر از برهنگی برای افراد است. شال و روسری هم تنها تکه پارچه ای شده‌اند که وسط سر را می پوشانند و موها و گردن را جذاب‌تر از بی‌حجابی به نمایش می گذارند.

اگر در سالهای پس از انقلاب اسلامی در ایران رنگ‌های حضور در جامعه در سفید، قهوه ای، طوسی و مشکی خلاصه می شد در سال های اخیر، استفاده از رنگ‌های متنوع در اجتماع متداول شد و این روزها استفاده از رنگ‌ها به اوج خود رسیده و رنگ‌های شبرنگ از سرخابی تا سبز فسفری تبدیل به مد روز شده است.

رنگین کمان ویترین‌ها
میدان هفت تیر تهران یکی از بورس های مانتوفروشی است که از بالای شهر و پایین شهر خریداران خودش را دارد، ویترین ها رنگین کمان مانتو، شال سر و ساپورت هستند. وارد یکی از مغازه ها می‌شوم. قیمت ها از 80 هزار تومان شروع و بنابر جنس و کاری که برده، گران تر می شود. فروشنده ها تلاش می‌کنند تا بفهمند دنبال چه مدل مانتو و یا ساپورتی هستیم. به یکی از آنها می گویم: ببخشید مانتوی دکمه‌دار می خواهم.

فروشنده جواب می دهد: آهان! اداری می خواهید؟ می گویم: مگر فقط در اداره باید دکمه دار پوشید؟

فروشنده می گوید: من نمی‌دانم خانم، مدل‌های ما همین هاست. جلویش بند دارد دیگر کسی دکمه‌دار نمی‌پوشد!

فروشنده دیگر می‌گوید: خیلی‌ها تازه می‌آیند می‌گویند مانتویی که همین بند را هم نداشته باشد ندارید؟

یکی دیگر از بورس‌های مانتوفروشی در تهران، چهارراه امیراکرم است. اگر کسی حوصله گشتن داشته باشد لابه‌لای مانتوهای مغازه‌های این محدوده می‌تواند مانتوهای شبیه مانتو که هم آستین داشته باشد و هم دکمه را پیدا کند.

عفاف، رنگ باخته است/ اتاق پرو؛ وسط مغازه مانتوفروشی
علی رغم آنکه همه مغازه‌های مانتوفروشی اتاق پرو دارند تا مشتری قبل از خرید، لباس را بپوشد و امتحان کند اما ظاهراً با همه گیر شدن مانتوهای بدون دکمه و جلوباز، این اتاق‌ها هم کاربری خود را از دست داده‌اند. چون بخش عمده مشتریان این مانتوها را همان وسط مغازه می‌پوشند و انتخاب می‌کنند.

البته این اقدام مورد اعتراض خود مغازه داران قرار می‌گیرد و به این خانم ها این طور تذکر می‌دهند که «به خاطر خرید یک مانتو ما را از نان خوردن نیندازید الآن یک مأمور ببیند در مغازه را می بندند ما بدبخت می شویم» ولی این تذکر هم مثل تذکری که مقابل در ورودی تمام مغازه‌های لباس فروشی زده شده است «رعایت حجاب اسلامی الزامی است» خیلی کارساز نیست.

خانم مانتویی حدود 50 ساله‌ای که مشغول انتخاب مانتوی مناسب برای دختر نوجوانش هست درباره مدل های موجود مانتو در بازار می گوید: من خودم خیاطی می کنم و مانتوهای خودم را هم خودم می دوزم اما دخترم اصرار دارد که از مدل های مانتوی حاضری بخرد چون دوستانش این طور لباس می پوشند من هم سعی می کنم حداقل از بین مدل ها و رنگ های فعلی مدلی که کمتر جلب توجه کند را کمک کنم، انتخاب کند. ولی باید بپذیریم که با این وضع مغازه‌ها و جامعه، از دست پدر و مادر در نوع پوشش بچه ها کاری برنمی‌آید.

آقای فروشنده هم می‌گوید: ما به بازار نگاه می کنیم و مدل های مانتو را به مغازه می آوریم این مدلهای بدون دکمه و شنلی، ارزان تر هستند و رغبت بازار هم نسبت به اینها خوب است.

بیشتر که با فروشنده ها و خریداران صحبت می کنیم مستأصل بودن مردم در برابر موج بی بند و باری را کامل تر حس می کنیم. چرخه ای معیوب و خراب. عده ای با برنامه ریزی دقیق، مدل یا مدل هایی از لباس را تبدیل به الگو می کنند و مدام در برنامه های ماهواره ای خود از آن استفاده می کنند، بخشی از این لباس ها به شکل قاچاق وارد کشور ما می شود و بخشی دیگر دانسته یا ندانسته توسط تولیدکنندگان داخلی کپی برداری و تولید می شود. مدل ها به مغازه ها و بازار فروش راه می یابند. عده ای آنها را بر تن می کنند و در شهر جولان می دهند و بعد از مدتی مثل یک ویروس واگیردار با قیمتی ارزان تر از پوشش اسلامی همه جا را فرا می گیرند. مثلاً «مد روز» می شوند، تا حدی که دیگر پیدا کردن یک لباس اسلامی کیمیا می شود و این موج، تلاش می کند سبک ترها را با خود ببرد.

آنچه در قانون قید شده است مسئولیت 26 نهاد در رابطه با قانون گسترش حجاب و عفاف است اما همه تا حرف از برخورد با بدحجابی و گسترش عفاف در جامعه می شود انگشت به سمت نیروی انتظامی دراز می کنند برای اینکه مبادا مسئولان سایر دستگاه ها از صدا و سیما و وزارت ارشاد گرفته تا وزارت بازرگانی از خواب زمستانی در برابر بی حجابی های فصلی بیدار شوند.

بدحجاب‌ها زیبا هستند؟
زمانی می گفتند بدحجاب ها زیبایی‌های خود را به رخ رهگذران می کشند اما آیا واقعاً بدحجاب های امروزی زیبا هستند یا ترسناک؟ می گویند زیبایی از چشم آقایان با خانم ها فرق دارد به همین دلیل از آقایان درباره بدحجاب ها می پرسیم.

یک آقای جوان دانشجو معتقد است که قیافه همه بدحجاب ها را تقریبا می شود به 2 یا 3 گروه تقسیم کرد. چون تقریباً تیپ و ظاهرشان تقلیدی است حتی عمل های جراحی که روی صورتشان هم انجام می دهند آنها را بیشتر به هم شبیه کرده است. وی درباره اینکه آیا تذکر و برخورد با این افراد، تاثیری بر رفتار آنها می گذارد، هم پاسخ می دهد: فکر نمی کنم شاید برای همان موقع تذکر، خودشان را جمع و جور کنند اما دو قدم آن طرف تر، تازه لج می کنند و بدتر از قبل تیپ می زنند.

آقای طلافروشی هم که خودش دختران نوجوان و جوان دارد، می گوید: من گاهی وقت ها از دیدن بعضی قیافه ها واقعاً می ترسم. بعضی از خانم ها که برای خرید می آیند 100 لایه آرایش کرده اند یا لباس هایی می پوشند که من شرمم می آید به چشمم بخورد. باید اینها را از سطح جامعه جمع کنند وگرنه کل جامعه را فاسد می کنند.

خانم های بدحجاب عمدتاً بر این اعتقاد هستند که حجاب، امری شخصی است و آنها دوست دارند با ظاهری آراسته و زیبا وارد جامعه شوند، اما جدا از اینکه جامعه، فضایی عمومی با قوانین و هنجارهای خاص خود است بیشتر آقایان معتقد هستند که نگاهشان به این بد حجاب های رها در جامعه بیشتر از روی تعجب و تأسف است نه از روی تحسین به خاطر زیبایی!

 

منبع:معادله

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۳۸ نظر

 1. بله زیباترن

 2. are ke ziba taran chon ba hejabha ghasdeshun tahrik,va ya jalbe tavajohe digaran nist haminaro arayesh konid o in lebasaro taneshun konid bebinid kodum ghashangtaran ? andameshun ham ke aksaran shabihe hame shayad ham zibatar ……..!!!!

 3. ما ایرانیها خیلی کم درمورد عقاید خود فکر می کنیم و بیشتر تحت تاثیر جو جامعه هستیم. الان فرهنگی در بین ایرانیها جا افتاده که اگر یک نفر تیپش خوب باشه آرایش زیاد بکنه بینی عمل کنه یعنی خیلی باشعور و باکلاسه.مسلما دختران بی حجاب خیلی زیباتر هستند نمیشه منکر این موضوع شد به هرحال وقتی موهای ادم بیرون باشه این به زیبایی یه خانم افزوده میشه ولی اعتقاد یه ادم خیلی مهمتر از این حرفاست.

  • بله عاطفه خانم دختر های بی حجاب زیبا ترن ساخته شدن برا شهوت مردا و همه جای دنیا به همین صورته من دلم برا این دخترا میسوزه که خودشونو بازیچه ی شهوت میکنن اگه مردی به این زنان احترام میزاره بخاطر ک…. ببخشید بی ادبی کردم ولی واقعیت همینه

   حالا دخترای بی حجاب بپوشین این ساپورتای تنگ تا مردای شهوت پرست هم به لذت برسند و خودتونو در برابرشون ذلیل کنین

 4. البته که زیبا ترن من که خیلی دوست دارم
  پ ن پ دوست دارید مثل امل ها بیام بیرون

  • عقل و شعور هر فرد به علم، ادب و شعورشه نه لباسش. انیشتن با اون همه سوادش خیلی به قول شما از لحاظ لباس امل بود. علم آموزی سخته ولی تعویض لباس راحت، خیلی بده آدم برای متمایز بودن به ساده ترین کار رو بیاره. خیلی تنبلیه

 5. ملاک های مهمتر از زیبایی برای آقایون هست
  اکثرا وقتی خانم ویا دختری با تیپ های ناجور می بینن با خودش میگن طرف …..س؟ با عرض معذرت!

 6. معلومه که زیباترن پس میخواستین این 4 تا خانم خودشون رو توی گونی بپیچن تا زیباتر به نظر بیان ؟

 7. زیبایی به بدحجاب وباحجاب نیست تومحله ما اکثرا بدحجاب هستند ولی دربین اینا دختری باحجاب کامل هست که جوانان محل راشیفته خودش کرده وبخاطر اون چندین بار درگیری شده من درتعجبم چرا دخترهای زیادی درمحلله ماهست وهر روز برای جلب توجه انواع واقسام لباس وتیپ میزنند به اندازه این دختر جلب توجه نمیشند حتی این دختر بفول معروف گونی هم بپوشد بازهم زیباست ..زیبایی ذاتی دایمی است ریبایی با لباس وارایش موقتی است چرا که بعضی بعد عروسی میفهمند چه چیزی براش انداخته اند

 8. مشخصه که خوشگل ترند.حجاب دل‌ بخواهی،مال املها و عقب افتاده‌های مذهبی‌ست.حیف نیست موهای خوشگل دختر خانمهای خوشگل زیر لچک باشه؟

  • اگر چادری ها و با حجاب ها رو قبول نداری خوب قبول نداشته باش ولی به کسی توهین نکن من خودم چادری نیستم کما بیش حجاب میگیرم ولی به اعتقاد اونا احترام میذارم هر چند میدونم ممکنه بعضی از اونا به اعتقاد من احترام نذارن ولی در شان خودم نمی بینم که به کسی توهین کنم.

 9. اين آسمانيها هم گير داده به حجاب خب بابا ول كنيد ديگه جوونيم دوست داريم خوش تيپ بيايم بيرون اصلا هم براى جلب توجه نيست من كه خودم براى دل خودم تيپ ميزنم و آرايش مى كنم خب خوبه ديگه… آخه چرا خدا مردارو بى جنبه آفريده؟؟!!!!!!!!!!!!!! خب آخه مگه ما به چادريا گير ميديم كه همه به ماها گير ميدن مى تونن چادر بپوشن دمشونم گرم من نمى تونم سرتاپا يه چيزه مشكى بپوشم آخه طبيعيه ديگه جوونيم …

  • سیاه در اسلام مکروهه ولی به اشتباه الان هرکی می خواهد حجاب بگیره معمولا از رنگ سیاه استفاده میکنه یه زمانی مردم چادر رنگی میپوشیدن اما الان فقط سیاه میپوشن.

  • سلام یلدا تو کارت خیلی درسته ،ولی باور کن من بی جنبه نیستم شاید همه مردا منهای من .راستی یلدا خبر داری دیگه از ندا خبری نیست ؟؟؟؟

 10. گیتا خانم مگه قرار نبود شما روی هری چیزی اضهار نظر نکنید./. ای خدا یه عقلی به این بده و یه پولی هم به ما./.

 11. حالا گیر بده به این که من نوشتم اضهار- از دست تو اشتباه نوشتم میدونم اظهار این طوری می نویسن -ولی جان من یه کم سنگین باش-آفرین

  • دفعه اخرت باشه درموردگیتاخانوم اینجوری صحبت میکنی.می بینی یه سفر میفرستمت کره ماه تا هوات عوض شه.باشاتل مخصوص……….ولی زیبایی به حجاب نیست فقط نادیده ها بهتر دیده میشن

 12. چهارتا شگفت انگيز ،در كل بدشون نيست .خدا نصيبه جوونا كنه از من كه ديگه گذشته.

 13. به نظر من مانتو باز با شلوار گشاد هیچ ایرادی نداره اما با ساپورت تنگ و موافق نیستم . رنگ پوشششونم که عالیه آدم روحش تازه میشه .واقعا حجاب تو ایران یعنی پوشیدن رنگ مشکی .
  همیشه به شلوار تنگ خانم ها با مانتو بالا زانو و لباس روشن گیر میدن یکی نیست بگه آخه بی انصافا این همه مرد شلوار تنگ ، فاق کوتا ، آستین کوتاه ، یقه باز ، خیلی ها هم که فکر میکنن خیییییییییییییییییییلی جذابن موهای سینشون و میندازن بیرون اما تا حالا ندیدم گشت بگیرتشون به خاطرهمین از اسلام ایرانی بیزارم چون نهی منکر و امر به معروفش فقط برای زن اجرا میشه .اگه گناه که مرد موی و هیکل زن نامحرم و ببینه پس آقایون غیرتی چرا فیلم های خارجی نگاه میکنید.
  یکم دیدتون و از عصر حجر بیارید بیرون

  • قرار نيست از عصر حجر بيايم بيرون بريم توعصر قجر
   مامسلمونيم يه حد وحدودي چه براي زن وچه براي مرد تعيين شده بايد رعايت كنيم

 14. بلاخره خاطر خواه گیتا خانم هم پیدا شد -خدا برا هم ساختتون-حیف که دستم بهت نمیرسه آرمان وگرنه بهت میگفتم کره ماه جای تو یا من؟

 15. تا چشات درآد

 16. من زیبایی دراین عکسهاندیدم اماوقاحت رو چرا.برای زنها و دختران بدحجاب متاسفم برای مردهایی هم که این تیپ زنها رو می پسندند به دلیل بی غیرت بودن متاسفم.

  • بچه ها فکر میکنم باید یه خورده جانب ادب رو رعایت کنیم و هر حرفی رو اینجا نزنیم.

   • آخه عاطفه خانم ميدوني چيه بعضي ها ميان سالي يه بار كامنت ميذارن تو يه بارم ذات خودشونو نشون ميدن.آخه كسي نيست بهشون بگه عزيز دلم چهار تا كامنت حسابي بذار حالا يه بارم از دست در رفت فحش دادي، به اون چهارتا در.

 17. منظورت با منه امیر؟تو دیگه چرا

 18. من میگم آزادی حق آدماست آزادی فکر،اندیشه هرکی هرجوردوست داره باید زندگی کنه و خوشبخت بشه چ با چادر چ بی چادر….

 19. حجاب مثل صدف، گوهر وجودی زن رو محفوظ میکنه. زنهای خارجی اگه روسری ندارن اما شرف دارن به بعضی از زنهای ایرانی.
  قابل توجه بعضیها که میگن حجاب یعنی امل بودن، بعضی از متمدنین با حیوانات ازدواج میکنن، از تکنولوژی عقب نیفتن.

 20. اگر با رعایت یکسری اصول به این افراد زیاد توجه نکنن این تیپها ومدها خیلی زود دمده میشوند ومثل خیلی مدهای داغ به تاریخ میپیوندند ولی پوششهای اصیل هیچگاه دچار نوسانات مد نمیشوند این داستان درامدی برای طراحان لباس است ضمن اینکه باید حرمت جامعه را نگهداشت وگرنه فرزندان خود ما با مشکلات روح وروانی مواجه خواهند شد ایا شما به خوشبختی فرزندانتان علاقه مند نیستید؟
  ایا قبول دارید یکسری ناهنجاریهای اجتماعی بدلیل تحریک امیزی نوع لباس است ؟پس باید منطقی فکر کرد نه احساسی ونه برای خوشامدن بعضی ها

 21. زیبا بودن حق خانم هاست ویک پسوند خوب برای خانمها به شرطی که خودشون رو با ماهیت کلی جامعه درحال حاضر جور بدن .و اینم نمیشه که یکسری مردها مرتب وتمیز نباشن .واینکه همه باید سطح منطق فکر رو ببرن بالا

 22. کی گفته من از دخترای بد حجاب خوشگل ترم اون هایی که بد حجابند اینده ندارند دس دس دس دس اوه اوه اوه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*