آخرین خبرها
تعداد بازدید : 6,971

تصاویری خانوادگی از بازیگران

در سال‌هاي اخير تب سينما و ورود به عرصه‌ي بازيگري دغدغه‌ي بسياري از دوستداران و شيفتگان هنر هفتم شده اما علاقه‌مندي جوانان براي دستيابي به روياي بازيگري زمينه سوءاستفاده برخي‌ها را براي اخاذي از اين قشر با ترفندهاي مختلف تبليغاتي فراهم آورده است.
جذابيت‌ها و زرق و برق حرفه سينما چنان علاقه‌مندان ورود به عرصه بازيگري را شيفته كرده كه خيلي‌ها از شرايط ورود به اين عرصه اطلاع درستي ندارند و از طرف ديگر اطلاع‌رساني جوامع و صنوف سينمايي هم براي اين عرصه چندان كارساز نبوده و شايد هم ناقص بوده زيرا طبق برخي آمارها بسياري از هنرمندان يا به صورت اتفاقي كشف شده‌‌اند و يا به لطف خانواده خود وارد اين حرفه شده‌اند. با اين حال عوامل پشت پرده و نامفهوم ستاره پروري در عرصه هنر هفتم براي خيلي‌ها اين تصور را به وجود آورده كه براي بازيگر شدن يا حتما بايد به صورت نسبي يا سببي جزو خانواده بازيگران شد يا با هدف هزينه‌هاي گزاف سالها در انتظار كشف استعداد از طرف آموزشگاه‌هاي متعدد و افراد مختلف شد.
باند فاميل بازان در سينماي ايران
باند فاميل بازان در سينماي ايران
در حاليكه بسياري از بازيگران بزرگ كشور در گذشته با تكيه بر استعداد ذاتي خود و با برخورداري از شرايط سالم و به دور از حاشيه جامعه هنري و به خصوص حرفه بازيگري به جايگاهي والا رسيده‌اند شايد اگر بپذيريم كه به جز انگشت‌شماري از هنرمندان كه به واسطه آموزش آكادميك و يا كلاس‌هاي تخصصي بازيگري، وارد اين حرفه شده‌اند بسياري از حقايق ستاره‌پروري براي علاقه‌مندان ورود به سينما روشن خواهد شد.
باند فاميل بازان در سينماي ايران
باند فاميل بازان در سينماي ايران
چه بسا افرادي كه تنها به واسطه برخي روابط و يا هزينه‌هاي سرسام‌آوري كه براي خريد نقش،‌ پرداخت كرده‌اند،‌ يك شبه ره صد ساله را پيموده‌اند و ستاره بي‌بديل سينماي ايران شده‌اند،‌ اشاره به برخي از هنرمندان كه از طريق خانواده خود وارد حرفه‌ي بازيگري شده‌اند شايد خالي از لطف نباشد هنرمنداني مثل “مهراوه” و “مليكا شريفي نيا” كه از طريق پدر و مادر خود “آزيتا حاجيان” و “محمدرضا شريفي نيا” وارد اين حرفه شدند يا “شقايق فراهاني” كه از طريق خانواده خود يعني “بهزاد فراهاني” و “فهيمه رحيم نيا” بازيگر شد، همين طور “جهانگير كوثري” تهيه كننده و “رخشان بني اعتماد” كارگردان برجسته سينماي كشور كه زمينه ورود “باران كوثري” براي سينماي ايران شدند و يا “سپند” و “كمند اميرسليماني” كه از طريق پدر خود “سعيد اميرسليماني” وارد اين عرصه شدند.
باند فاميل بازان در سينماي ايران
باند فاميل بازان در سينماي ايران
نمونه ديگر اين ادعا خانواده معروف “ارجمند” است كه به لطف “انوشيروان” و “داريوش ارجمند” اكثر خانواده از جمله “برزو”، “اميريل” و “بهار ارجمند” پلكان ترقي هنر بازيگري را در سينماي ايران طي مي‌كنند.
باند فاميل بازان در سينماي ايران
“مهدي هاشمي” و “گلاب آدينه” هنرمندان نام‌آشناي سينماي ايران نيز بد نديدند كه فرزند خود “نورا هاشمي” را به سينماي ايران معرفي كنند.
 باند فاميل بازان در سينماي ايران
“ماه چهره خليلي” هر چند پدر و مادر سينمايي نداشت اما به واسطه مادربزرگ خود مرحومه “پروين سليماني” كه زماني از پركارترين بازيگران سينماي ايران بود پا در اين حرفه گذاشت.
 باند فاميل بازان در سينماي ايران
حضور “رضا بنفشه خواه” واسطه‌اي شد براي ورود پسرش “بيژن بنفشه خواه” و برادرش مرحوم “محمود بنفشه خواه” به هنر هفتم كه جزو معدود هنرمندان عرصه تئاتر بودند.
باند فاميل بازان در سينماي ايران
عرصه‌ي بازيگري چنان جذاب است كه نه فقط پدر و مادرها را بلكه فرزنداني هم كه به هر طريقي وارد دنياي سينما و تلويزيون شده‌اند وادار كرده تا نزديكترين افراد خانواده را تا جايي كه بتواند وارد اين حرفه كنند. بعنوان مثال “بهاره رهنما” به تازگي مادر خود “پروين قائم مقامي” و حتي دخترش “پريا قاسم خاني” را با خود همراه كرده و به سريال‌هاي تلويزيوني كشانده است تا شايد به اين طريق استعدادهاي نهفته آن‌ها را شكوفا كند البته “شقايق دهقان” نيز به واسطه رابطه خانوادگي با “بهاره” وارد اين حرفه شد.
“آتيلا پسياني” اگر چه به واسطه‌ي مادر خود مرحومه “جميله شيخي” وارد عرصه‌ي سينما شد اما حالا قصد دارد دختر خود “ستاره پسياني” را در سينما مطرح كند.
باند فاميل بازان در سينماي ايران
“امير جعفري” ابتدا همسر خود “ريما رامين فر” و سپس برادرزاده‌اش “عليرضا جعفري” را به سينماي ايران معرفي كرد.
باند فاميل بازان در سينماي ايران
براي ورود “ليلي رشيدي”، پدرش “داوود رشيدي” و خاله‌اش “مرضيه برومند” كه كارگردان‌ مطرح سينماي ايران مي‌باشد، بي‌تأثير نبوده است.
باند فاميل بازان در سينماي ايران
شاید اگر “مونا و مارال” فرزندان “جلیل فرجاد” نبودند، راه درازی را باید طی می کردند تا ستاره شوند و يا شاید هم هیچگاه پایشان به سینما و تلویزیون باز نمی شد و همین طور “السا و النا فیروز آذر” که از طریق خاله خود “تهمینه میلانی” به یک باره هنرمند سینما شدند.
مرحوم “منوچهر نوذری” به مانند خاطرات ماندگاری که در دهه 60 در ذهن مردم ایجاد کرد جای پای خواهرزاده خود “مهران مدیری” و پسرش “ایرج نوذری “را نیز در سینما و تلویزیون ایران مستحکم کرد و در تازه ترین اقدام هنرمند دوست داشتنی سینما ایران “اکبر عبدی”، برای اینکه از غافله عقب نماند پای دختر خود “المیرا عبدی” را به سینمای ایران باز کرده است و نمونه های دیگری که مجال پرداختن به همه آن ها از حوصله نگارنده خارج است.
باند فاميل بازان در سينماي ايران

جدای از شانس و اقبال ، برخی رابطه ها در ستاره پروری سینمای ایران حرف اول را می زنند هر چیز می گویند هنرمند سفارشی و فاقد استعداد به مرور زمان خود به خود حذف می شوند اما پشتیبانی این روابط دوام آن ها را در پرده نقره ای بیشتر و بیشتر می کند تا جایی که پیش آمده برخی از بازیگران مطرح علاوه بر دستمزد های سنگین به طور مشروط و در قبال تامین خواسته خود بر سر صحنه حاضر می شوند با اینکه دنیای هنر هفتم بی کران و اشباع نشدنی است اما آنچه باعث نگرانی شده عدم وجود یک چهار چوب ق5انونی در ورود هنر مندان برای سینما است.

حمید سلیمی در این زمین می گوید ورود برخی از بازیگران به واسطه حضور خانواده خود به سینما به نوعی بیانگر وجود شرایط نا برابر در این هنر است که به طوریکه برخی از آثار به ایفای نقش می پردازند و به این صورت نه تنها بر کیفیت کار تولیدی تاثیر می گذارند بلکه ضربه بزرگی نیز به صنعت سینما وارد می کنند.

وی معتقد است سازمان سینمایی و وزارت ارشاد وظیفه سنگینی در این مورد بر عهده دارد تا ضمن کنترل کیفیت کار بازیگران، زمینه ورود ی عادلانه برای مقام علاقه مندان را فراهم آورند اما جبار آذین دیگر منتقد سینما با اشاره به استعداد های بازیگری می گوید.

این موضوع را در سطح جهان نیز شاهد هستیم و برخی افراد نه به واسطه استعداد هنر بازیگری بلکه به واسطه روابط مختلف وارد سینما می شوند.

وی اضافه می کند؛ این افراد به دلیل نداشتن تحصیلات آکادمیک مرتبط به صورت کوتاه مدن در برخی از آثار حضور می یابند اما هیچ گاه حضور بلند مدت و موفق نداشته و نخواهند داشت آذین نیز معتقد است که باید با برنامه ریزی های دقیق مانع ورود افرادی شوند که تنها به جهت برخورداری از پول و پارتی وارد این حرفه شده و باعث تضعیف کیفیت سینمای ایران می شوند.

طهماسب صلح جو منتقد سینما ضمن تاثیر وجود روابط خانوادگی در ورود به عرصه سینما و تلویزیون می گوید: استعداد بازیگری در بسیاری از افراد ذاتی بوده این استعداد در بسیاری از مواقع از طریق پدر و مادر به فرزندان خود رسیده است البته ذات هنر خبر این نیست.

وی اضافه می کند: از نظر من ایرادی به این که فرزند هنرمندان ادامه دهنده راه پدر و مادر باشند وارد نیست اما معتقدم مراکز استعداد یابی تحت نظارت ارشاد باید در کشور بیشتر شوند تا امکان ورود همه افراد فراهم شود.

پس با این حال جنون شهرت و دستمزد بالاي بازیگران سینما خیلی از جوانان کشور را به سمت هدفی رهنمون ساخته که در بیشتر مواقع جز سرابی بیش نیست به طوریکه فرصت ها و آرزوهای زیادی از جوانان در آموزشگاه ها و کلاس مختلف با وعده های واهی تباه می شوند.

باشگاه خبرنگاران
کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۴ نظر

 1. كلا سينماي ايران داره خانوادگي ميشه و فكر كنم كم كم بايد قيد استعدادهاي خلاق و مستعد رو زد.پس انتظار نداشته باشيم سينماي كشورمون رونق سالهاي گذشته رو داشته باشه.بيچاره اونايي كه تحصيلات آكادميك وكلي علاقمند اين رشته هستندكه بايد ساليان سال پشتكار داشته باشند كه به حقشون برسن .

 2. آآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآسسسسسممممماااااااااانننننننننننیییییییییییییییییییییی
  واقعأأأأأأ آسمانی !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  اون عکسای قدیمی …………..
  اشک و لبخند و خنده

  اصلأ قاتی !!!!!!

  مثه سلطانی !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  آسمانی واقعأ آسمانی

  آسمانت آبی

  آبیه پر رنگ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  اصلأ هفت آسمانی ………………….

  آسمانت تووووووووووووووووووووووووووووووو حلقم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. اول در مورد شعر دوستمون تنم به لرزه در اومد به دوسستان به نظرتون شعر نو بود!!!!! در مورد هنرمندا هم باید اینو گفت که تلویزیون و سینما موروثی شده نسل در نسل باید به دست عزیزان بچرخه

 4. در مورد شعر دوستمون باید بگم تنم به لرزه در اومد به نظرتون شعر نو بود!!!!!! در مورد هنرمندا هم باید گفت که تلویزیون و سینما برا عزیزان موروثی شده نسل در نسل باید بین عزیزان بچرخه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*