آخرین خبرها
تعداد بازدید : 10,824

15 توصیه برای زندگی مومنانه از زبان حاج اسماعیل دولابی

15 توصیه برای زندگی مومنانه از زبان حاج اسماعیل دولابی

dolabi

1.      هر وقت در زندگی‌ات گیری پیش آمد و راه بندان شد، بدان خدا کرده است؛ زود برو با او خلوت کن و بگو با من چه کار داشتی که راهم را بستی؟ هر کس گرفتار است، در واقع گرفته ی یار است.
2.      زیارتت، نمازت، ذکرت و عبادتت را تا زیارت بعد، نماز بعد، ذکر بعد و عبادت بعد حفظ کن؛ کار بد، حرف بد، دعوا و جدال و… نکن و آن را سالم به بعدی برسان. اگر این کار را بکنی، دائمی می شود؛ دائم در زیارت و نماز و ذکر و عبادت خواهی بود.
3.      اگر غلام خانه‌زادی پس از سال ها بر سر سفره صاحب خود نشستن و خوردن، روزی غصه دار شود و بگوید فردا من چه بخورم؟ این توهین به صاحبش است و با این غصه خوردن صاحبش را اذیت می کند. بعد از عمری روزی خدا را خوردن، جا ندارد برای روزی فردایمان غصه دار و نگران باشیم.
4.      گذشته که گذشت و نیست، آینده هم که نیامده و نیست. غصه ها مال گذشته و آینده است. حالا که گذشته و آینده نیست، پس چه غصه ای؟ تنها حال موجود است که آن هم نه غصه دارد و نه قصه.
5.      موت را که بپذیری، همه ی غم و غصه ها می رود و بی اثر می شود. وقتی با حضرت عزرائیل رفیق شوی، غصه هایت کم می شود. آمادگی موت خوب است، نه زود مردن. بعد از این آمادگی، عمر دنیا بسیار پرارزش خواهد بود. ذکر موت، دنیا را در نظر کوچک می کند و آخرت را بزرگ. حضرت امیر علیه السلام فرمود:یک ساعت دنیا را به همه ی آخرت نمی دهم. آمادگی باید داشت، نه عجله برای مردن.
6.      اگر دقّت کنید، فشار قبر و امثال آن در همین دنیاقابل مشاهده است؛ مثل بداخلاق که خود و دیگران را در فشار می گذارد.
7.      تربت، دفع بلا می‌کند و همه ی تب ها و طوفان ها و زلزله ها با یک سر سوزن از آن آرام می شود. مؤمن سرانجام تربت می‌شود. اگر یک مؤمن در شهری بخوابد، خداوند بلا را از آن شهر دور می‌کند.
8.      هر وقت غصه دار شدید، برای خودتان و برای همه مؤمنین و مؤمنات از زنده ها و مرده ها و آنهایی که بعدا خواهند آمد، استغفار کنید. غصه‌دار که می‌شوید، گویا بدنتان چین می‌خورد و استغفار که می‌کنید، این چین ها باز می شود.
9.      تا می گویم شما آدم خوبی هستید، شما می گویید خوبی از خودتان است و خودتان خوبید. خدا هم همین طور است. تا به خدا می گویید خدایا تو غفّاری، تو ستّاری، تو رحمانی و…خدا می فرماید خودت غفّاری، خودت ستّاری، خودت رحمانی و… . کار محبت همین است.
10. با تکرار کردن کارهای خوب، عادت حاصل می شود. بعد عادت به عبادت منجر می شود. عبادت هم معرفت ایجاد می کند. بعد ملکات فاضله در فرد به وجود می آید و نهایتا به ولایت منجر می شود.
11. خدا عبادت وعده ی بعد را نخواسته است؛ ولی ما روزی سال های بعد را هم می خواهیم، در حالی که معلوم نیست تا یک وعده ی بعد زنده باشیم.
12.  لبت را کنترل کن. ولو به تو سخت می گذرد، گله و شکوه نکن و از خدا خوبی بگو. حتّی به دروغ از خدا تعریف کن و این کار را ادامه بده تا کم کم بر تو معلوم شود که به راست ی خدا خوب خدایی است و آن وقت هم که به خیال خودت به دروغ از خدا تعریف می کردی، فی الواقع راست می گفتی و خدا خوب خدایی بود.
13.  ازهر چیز تعریف کردند، بگو مال خداست و کار خداست. نکند خدا را بپوشانی و آنرا به خودت یا به دیگران نسبت بدهی که ظلمی بزرگ تر از این نیست. اگر این نکته را رعایت کنی، از وادی امن سر در می آوری. هر وقت خواستی از کسی یا چیزی تعریف کنی، از ربت تعریف کن. بیا و از این تاریخ تصمیم بگیر حرفی نزنی مگر از او. هر زیبایی و خوبی که دیدی رب و پروردگارت را یاد کن، همانطور که امیرالمؤمنین علیه السلام در دعای دهه‌ی اول ذیحجه می فرماید: به عدد همه چیزهای عالم لا اله الا الله
14. دل های مؤمنین که به هم وصل می‌شود، آب کُر است. وقتی به علــی علیه السّلام متّصل شد، به دریا وصل شده است…شخصِ تنها ، آب قلیل است و در تماس با نجاست نجس می شود ، ولی آب کُر نه تنها نجس نمی شود ، بلکه متنجس را هم پاک می کند.”
15. هر چه غیر خداست را از دل بیرون کن. در “الا”، تشدید را محکم ادا کن، تا اگر چیزی باقی مانده، از ریشه کنده شود و وجودت پاک شود. آن گاه “الله”را بگو همه ی دلت را تصرف کند.
کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۵۳ نظر

 1. موافقم 100 در 100 دوستان من بارها تجربه کردم فقط خدا خدا خدا

 2. موافقم
  فقط خدااااااااا

 3. چه عالي بود
  كاش ميگفتين كلام كي بود

 4. عالی بود……همینطوره

 5. با سلام فک کنم سخنان آقای حاج اسماعیل دولابی بود ولی بازم مطمئن نیستم.

 6. خیلی قشنگ و زیبا بود .کاش من هم یه روزی به این واقعیت ها برسم

 7. خدا رحمت کند حاج اسماعیل دولابی را و تمام صاحب نفسانی که حتی یادشان به قول نیما یوشیج باعث روشنی اند…

 8. هرچند نمیدونم از کجا اینا رو اوردین ولی بدک نبود

 9. بسیار زیبا بود امیدوارم که بتوانم به این توصیه های انسان ساز عمل کنم

 10. بسیار زیبا و درست بود بنده افتخار داشتم در منزل این مرد بزرگ از نزدیک شبهای دوشنبه بسیار بیش از اینها از دو لب گهر بارشان بشنوم ! واقعا لذت بردم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! احسنت و آفرین به این سلیقه ! امیدوارم آخرین بار نباشد

 11. سلام و روز بخیر
  خدا خیرتان دهد بسیار عالی بود
  از شما متشکرم

 12. سلام جملات خیلی شیرین و عالیست اما کاش مثالها آورده میشد تا بهتر به یادبماند چون درآن حالت وخیم هر انسانی فراموش میکند مگر مومنی که اطلاعات کامل دارد.اما با امثال زیاد وتمرین میشه کاری کرد

 13. سلام خیلی ممنون دستتون درد نکنه
  من میخواستم یه کاری انجام بدم پشیمون شدم
  مرسیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

 14. salam
  delam khili gerefte bood matalebe zibai bood shayad barha shenide boodam. vali tasir khobi dasht.halam behtar shod

 15. انقدر انسان مومن نما دورم زیاد شده که دارم خفه می شوم چه برسه به …

 16. سلام
  واقعا مطالب عالی بودن ممنون.
  همین که یه مطلب ذهن آدمو به خودش درگیر کنه خیلی ارزش داره دوس دارم از این مطالب بیشتر برام بفرستید.

 17. من هم موافقم خیلی خوب بود و تکان دهنده

 18. سلام از اینکه برای روشنگری و یاد اوری وقت گذاشتید بی نهایت سپاسگزارم خداوند این توفیق را به همه بدهد تا ااینگونه مطالب را بکار گرفته و حد اقل ذخیره اخرت خود کنیم توفیق شما را ارزو مندم

 19. خیلی ممنون کاش بازم از بزرگانی چون حاج اسماعیل دولابی بازم مطالب اخلاقی برام بفرستید التماس دعا…

 20. بسیار ساده و عمیق بود

  آسمانیها90 به خاطر همه چیزهای خویت ازت متشکریم

  تو سایت برگزیده و دوست داشتنی ما هستی

 21. مرسی عزیزم.فوق العاده بودن:)

 22. آفرین خیلی خوب بود

 23. بسیار عالی بود من غیر از اتکائ به خداوند مثل یک مرده متحرک هستم

 24. باسلام واقعا عالی بود بعضی هاش برای من ثابت شده هستش

 25. به نام خدا مطلب تان عالی بود و در این دوره که دین داری خیلی کمرنگ شده خیلی کمک کننده است برای روزهای بسیار سختی که می گذرانیم امیدوارم این نوع مطالب استمرار داشته باشد.

 26. فوق العاده بود
  اشک توی چشمام جمع شده ، من خیلی خدا را توی زندگیم حس کردم
  خداااایا شکرت

 27. من اين توفيق را داشتم ،كه از محضر ايشان بد فعات استفاده ببرم، خدايش رحمت كند ،او هر شب شريك دعاي منست

 28. ازنوشتار و اطلاعات درج شده در سایت به آدم آرامش میدهد کمال تشکر و قدردانی از همه دست اندرکاران بعمل می آید.

 29. تمام صحبتهاي اينمردخداوساير مردان خدا در يك جمله خلاصه ميشود وآن اين است كه انسان درهيچ شرايطي حق انجام گناه ندارد ……اگر ترك لذت -لذت بداني دگر لذت نفس لذت نخواني (سخت است اما شدني با تمرين وممارثت)

 30. بسیار عالی و آموزنده بود
  لطفا از این مطالب بیشتر بگذارید تا هر چند گاه هم که شده یاد مون باشه که برای چی به این دنیا اومدیم و هدف وارزش انسانی خودمون قدر بدونیم

 31. سلام.مطالبش خیلی زیبا و آموزنده بود ولی کاش تاثیرش موندگار باشه نه فقط تو لحظه رومون اثر کنه و حالمونو عوض کنه ولی چند دقیقه بعد یادمون بره که چی بهمون گفته بود . خدایا به هر کی غیر خودت امید داریم، امیدمونو ناامید کن…

 32. خیلی عالی بود.ممنون.
  عااااااااااااااااااااااااااااااشقتم خدا جون…

 33. این مطلب هم لطف خداوند بود در حق دوستان که این جملات زیبا و تاثیر گذار را مشاهده کنند

 34. بسیار زیبا و آموزنده بود
  ممنون

 35. روحش شاد عالي بود ممنونم

 36. ممنون واقعا زیبا بود کاش همیشه از این مطالب برامون ارسال کنید مطمئن باشید همه لذت می برن بازم ممنون از سایت بی نظیرتون

 37. بسیار خوب بود امیدوارم همیشه خوب عمل کنیم. انشااله

 38. ممنون واقعا فوق العاده بود به امید روزی که مطالب خوبی که می خونیم از یادمون نره.به امید حق

 39. خدايش رحمت كند ، كلمات وسخنان ارزشمند اين بزرگوار را خواندم اميدوارم توفيق عمل به آنهاراداشته باشم .انشاا..

 40. فقط خدای مهربان…
  واقعا عالی بود خدا خیرتان بدهد خیلی تاثیر گذار بود واقعا متشکرم

 41. فوق العاده بود.ممنون از مطلب بسیار خوبتون.

 42. مردان خدا پرده ی پندار دریدند
  یعنی همه جا غیر خدا یار ندیدند

 43. با سلام خیلی جالب بود و ممنون که مطالب آموزنده و گاهی طنز می دین واقعا مستفیض می شیم لطفا مطالب علمی مثل فناوری های روز رو هم ایمیل کنید با تشکر

 44. منبع رو ذکر نمیکنید؟

 45. وقتی سیاسی نباشه چقدر عالی میشه .خدا رحمتش کنه واقعا دلم ارامش گرفت.راست راست یاد خدا باعث ارامش دل میشود

 46. از متن عالی شما تشکر می کنم و امیدوارم از این کارهای خوب بیشتر انجام دهید.

 47. عالــــــــــــــــــــــــــــــی بود
  روحش شاد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*