آخرین خبرها
تعداد بازدید : 3,333

استقبال از پادشاه عمان در تهران (+عکس)

تصاویر منتشر شده از محل استقبال رسمی حسن روحانی رئیس جمهور ایران از سطان قابوس پادشاه عمان در کاخ سعدآباد تهران از خوش سلیقگی و تیزبینی مسؤولان ایرانی در رعایت نکات ظریف و جزئی اما موثر و مهم در تشریفات دیپلماتیک حکایت دارد.

در محل استقبال رئیس جمهور روحانی از سلطان قابوس، سان دیدن آنها از گارد تشریفات و حضور در تالار ملاقات، در کنار پرچم ایران، به جای پرچم رسمی عمان، پرچم “سلطنتی” عمان نصب شد و این موضوع نشان دهنده نکته بینی میزبان است؛ چرا که عمان به مانند تعدادی از کشورهای پادشاهی، دارای دو پرچم رسمی و سلطنتی است. در تمامی برنامه های رسمی بدون حضور پادشاه، از پرچم رسمی و معمولی این کشور استفاده می شود اما اگر شخص پادشاه در برنامه یا مراسمی حاضر باشد در این صورت از پرچم سلطنتی عمان استفاده خواهد شد.

حال در مراسم استقبال رسمی رئیس جمهور روحانی از سلطان قابوس در تهران بر خلاف گذشته از پرچم سلطنتی استفاده شد.

این در حالی است که در سفر قبلی سلطان قابوس به تهران در سال 1388، در کنار پرچم ایران از پرچم معمول و رسمی عمان استفاده شد و نه پرچم سلطنتی این کشور.

پرچم سلطنتی عمان

البته استفاده از پرچم رسمی و معمول کشور عمان در مراسم ها و نشست هایی با حضور سلطان عمان، اقدام نادرستی نیست و نمی توان به آن خرده گرفت ولی برافراشتن پرچم سلطنتی این کشور نشان دهنده احترام مضاعف و رعایت ریزه کاری های حوزه تشریفات است که قطعا در میزبانی های بعدی طرف عمانی انعکاس خواهد داشت.

پرچم سلطنتی عمان که با پرچم رسمی این کشور متفاوت است؛ تنها در کاخ سلطان قابوس و  مراسم های خاص با حضور شخص پادشاه در داخل و خارج از عمان استفاده می شود.
این پرچم همچنین در سالن ها و تالارهای کاخ پادشاه عمان به هنگام جلسات و دیدارهای رسمی او نیز نصب می شود.

 پرچم رسمی عمان

البته این موضوع محدود به عمان نیست و برخی دیگر از کشورهای پادشاهی در جهان از جمله اردن و بریتانیا نیز از چنین شیوه هایی در استفاده از پرچم کشورشان، بهره می برند.

 صحبت از نصب و استفاده از پرچم های ملی در ایران در چند سال اخیر با حاشیه هایی همراه بوده است. نصب معکوس پرچم جمهوری آذربایجان به هنگام استقبال از الهام علی اف رئیس جمهور این کشور در تهران، استفاده از پرچم ایران با تصاویر عجیب و غریب به هنگام استقبال از محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران در ویتنام، استفاده چندباره از پرچم ایران با رنگی آبی به جای سبز و عدم نصب پرچم بزرگ ایران در ملاقات رئیس جمهور ایران با همتای تایلندی اش در کویت از جمله این حاشیه های چند سال اخیر بوده اند اما به نظر می رسد با تغییر دولت در تهران نه تنها شاهد رعایت موارد اولیه تشریفات هستیم بلکه به ظریف کاری ها هم توجه می شود.

استفاده از پرچم سلطنتی عمان در دفتر سلطان قابوس (پرچم سمت چپ)

استفاده از پرچم سلطنتی عمان در کنار پرچم کویت در ملاقات رسمی سران دو کشور

استفاده از پرچم رسمی عمان در سفر سلطان قابوس به تهران

استفاده از پرچم سلطنتی عمان

بازدید از صفحه اول

sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۱۱ نظر

 1. ببین کار به کجا رسیده
  خدایا چه خاکی بر سرم شد /که ……نوکرم بود شوهرم شد

 2. غضنفر نکنه از دار و دسته احمدی نژادی؟اسمت که اینو میگه

 3. ببین پول ما مردمو خرج چه کون ناشورایی میکنن خدایا

 4. خیلی بی ادبی گیتا

 5. زشیرشترخوردن وسوسمار عرب رارسیده است جایی کار که تخت کیانی کند ارزو !

 6. بابا عرب عرب
  مثل خر که خر :ِ

 7. boboخیلی بی شعوری تربیت بهت ندادن چطوری حرف بزنی؟

 8. یادتون باشه ما هم وطنای عرب هم داریم این حرف شما واقعا برای اونا ناراحت کننده است

 9. ناراحت نشوعزیزم من خودم عربم.الله یطول عمرکل شعب عربی

 10. همین پادشاه عمان سالی 10تا دختر جوان ایرانی از بعضیا هدیه می گیره………..نگاه کنید به سن و سالش

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*