آخرین خبرها
تعداد بازدید : 11,102

شناسایی مردانی که همسرانشان را دوست ندارند

ابراهیمی روان شناس در گفتگو با باشگاه خبرنگاران بیان کرد: افرادی که در ازدواج خود با ناکامی مواجه می شوند به رفتارهای خشونت آمیز و همسر آزاری دست می زنند اما برای همسر آزاری نیازی به کتک زدن شریک زندگی نیست.
وی افزود: افرادی که به رفتارهای همسر آزاری دست می زنند افراد ناکامی هستند که در ازدواج به انتخاب دلخواه خود دست پیدا نکرده اند و احساس شکست دارند به همین دلیل همسرشان را با اسم های تحقیر کننده صدا می زنند.
بعضی افراد با خشونت کلامی رفتارهایی را از خود بروز می دهند و به جای انتقاد از همسرشان ویژگی های او را به شکلی تحقیر کننده بیان می کنند.
ابراهیمی افزود: افرادی که احساس ناخوشایند نسبت به همسر خود دارند به صورت کلامی و غیر کلامی به رفتارهای پرخاشگرانه ای دست می زنند و نمی توانند خود را در مقابل آن رفتارها کنترل کنند.
وی افزود: افرادی که همسران خود را توهین آمیز صدا می زنند در هر شرایطی به ارتباط زناشویی آسیب می زنند.
به گفته ابراهيمي زندگی با چاشنی خشونت رفتاری، اقتدار شما را در رابطه زناشویی فراوانی نمی دهد و یک رابطه عاشقانه میدان قدرت نمایی برای یکدیگر نیست.
این روان شناس تصریح کرد: همیشه همسر اولین کسی است که هدف رفتارهای بد و غیر قابل کنترل قرار می گیرد و نمی تواند از خود دفاع کند و این مقوله در جامعه ما بسیار به چشم می خورد.
وی اضافه کرد: ناسزا گفتن، داد زدن و به کرسی نشاندن حرف یا ترساندن همسرتان هم در گرو رفتارهای خشونت آمیز جا می گیرد و لحظه ای که رفتار از دایره منطق خارج شود دیگر نمی توان آن را مهار کرد و مدام برای همسرتان خط و نشان می کشید.
افرادی که از ضعف شخصیتی و یا اعتماد به نفس پایین برخوردارند با همسر آزاری به دنبال اعتماد به نفس از دست رفته خود هستند و همسر را تهدید و ناراحت می کنند.
ابراهیمی مقدم روان شناس افزود: همسرتان را حتی به شوخی تهدید نکنید و از خود نرنجانید هرگز مقصر جلوه ندهید و برای اشتباهاتش تحقیر نکنید و همچنین خطاهای همسرتان را به رخش نکشید و از او در مقابل دیگران عیب جویی نکنید به این دلیل که به رابطه زناشویی آسیب جدی می زنید.
وی ادامه داد: همه ی با زندگی را به دوش همسرتان نیندازید و توانایی های او را نادیده نگیرید و از شریک زندگیتان انتظارات زیادی نداشته باشید زیرا که همه ی این رفتارها اگر انجام شود نوعی همسر آزاری در جامعه به شمار می آید.
افراد همسر آزار عمدتا تحت تاثیر یادگیری های اشتباه در فرهنگ خود قرار دارند و به عنوان مثال این افراد این احساس را دارند که با رفتارهای پرخاشگرانه از آنها بیشتر حساب برده خواهد شد و همسر خویش را درتنگنا می گذارند تا به احساس لذت خود دست پیدا کنند.
این روانشناس افزود: برای رسیدن به خواسته هایتان با همسرتان معامله نکنید و هرگز با چشم غره در یک جمع همسرتان را از کاری منصرف نکنید و برای او تعیین تکلیف نکنید و همچنین از کارهایی که دوست دارد دور نکنید زیرا این ها همه همسر آزاری است.
ابراهیمی مقدم در پایان خاطرنشان کرد: همسر آزاری از آسیب های اجتماعی پنهان است و سبب از هم پاشیدگی خانواده می شود و همیشه قربانیان اصلی خشونت در محیط خانه اول زنان بعد کودکان و سالمندان و مردان هستند.
همسر آزاری باید از طریق یادگیری های درست و بالا بردن اعتماد به نفس بالا درمان شود.
کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۱۰ نظر

 1. مقاله جالبي. است وبسياركارشناسي بيان شده

 2. the best wives also sometimes do some that hurts the hub feelings so it is natural some problem occurs between .i love mine but it also sometimes happenend

 3. کاش فقط بجای نقد صورت مسئله راه حل های رفع این معضل هم بیان میشد

 4. همه مواردي كه مطرح شده ، همچون ساير مباحث روانشناسي فقط وقتي صدق مي كند كه بيمار يا شخصي كه با عوارض رواني يا اختلالات رفتاري به اطرافيان خود آسيب مي زند سوژه بحث باشد و در تمام اين نظريات سايرين در سلامت رواني و اخلاقي بسر مي برند. اما در جامعه امروز ايران و كوچكترين عنصر اجتماعي آن يعني خانواده معمولا هر دو عضو خانواده براي همه اين رفتارها دلايلي متعددي از سوابق آسيب هاي رفتاري طرف مقابل دارند كه آنها را مجبور به بعضي رفتارها مي كند.
  بطور مثال : يك مرد اگر مورد اعتراض قرار بگيرد كه چرا در جمع به همسر خود اخم كرده اي يا از او ايراد گرفته اي …حتما به شما پاسخ خواهد داد كه همسرم باره و بارها در ميان جمع رفتار ناشايستي كرده كه سعي كرده ام چشم پوشي كنم و بعدها در خلوت برايش توضيح دهم كه اشتباه كرده ..اما چون تاثيري نداشته تنها راه باقيمانده اين خواهد بود كه در جمع با او برخورد كنم تا او بفهمد كه يك زن نماينده يك خانواده است و هر رفتار اشتباه به حساب آن خانواده نوشته خواهد شد.
  مي بينيد اين گونه نظرات روانشناسي مدنهاست كه ديگر كاربردي ندارد …پس دوستان هيجان زده نشويد

 5. چطور میشه زنانی که همسرانشان را دوست ندارند شناسایی کرد؟چرا همش از دیدگاه مردها مطلب میذارید؟مگه زنها کشکند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 6. بسيار عميق و آموزنده بود
  متشكرم

 7. به همه مردها توصیه میکنم که با زنهاشون مهربون باشند ولی حرف اول و آخر رو تو زندگی خودشون بزنند..مهربونی توام با قاطعیت

 8. خیلی ممنون جالب بود ولی فقط از خوانندگان عزیز می خواهم این مقاله را دو بار بخوانند و در بار دوم خود
  را به جای مظنون یعنی یعنی فرد همسرآزار قرار دهند و کمی فکر کنند تا مصداق مثل خودشکن آیینه شکستن
  خطاست قرار بگیرند تا انشاله فرجی در زندگی شان حاصل شود. پس بدانید ترک صندلی همیشه مدعی
  یک روش برای بهبود روابط زناشویی و حتی اجتماعی است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*