آخرین خبرها
تعداد بازدید : 1,341

پیام انتصاب صالحی به ریاست سازمان انرژی اتمی

تحلیل دو روزنامه غربی از ترکیب کابینه حسن روحانی، بازتاب انتصاب علی اکبر صالحی به ریاست سازمان انرژی اتمی ایران، تبریک وزیر خارجه ترکیه به محمد جواد ظریف بابت کسب رأی اعتماد از مجلس و اظهارات وزیر خارجه عراق درباره ادعای ارسال سلاح از سوی ایران برای سوریه، از جمله مهم‌ترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

اخبار و تحلیل‌های مربوط به ترکیب کابینه دولت یازدهم و انتصابات صورت گرفته در دولت، امروز نیز در مرکز توجه مطبوعات بین‌المللی قرار گرفته است. روزنامه «وال استریت ژورنال» با انتشار تحلیلی درباره ترکیب کابینه بر این باور است که این نوع چینش وزرا، نشانگر پیگیری یک سیاست دو وجهی از سوی دولت جدید است: تغییر در سیاست خارجی و سیاست‌های اقتصادی به منظور کاهش تحریم‌ها و در عین حال، امتیازات اندک در زمینه گشایش فضای سیاسی داخلی و آزادی‌های اجتماعی.

این روزنامه می‌نویسد وزرای خارجه، نفت و صنعت و معدن، تکنوکرات‌های عمل‌گرایی هستند که در زمینه ارتقای وجهه ایران در عرصه جهانی فعالیت خواهند کرد؛ اما وزرای کشور، دادگستری و اطلاعات، «فوق محافظه‌کارانی» هستند که در مسیری مقابل گروه قبلی قرار می‌گیرند.
اما «فایننشال تایمز» از دیدگاهی متفاوت به موضوع کابینه نگریسته و بر این باور است که ترکیب این کابینه، بیانگر بازگشت از سیاست‌های احمدی‌نژاد است. این روزنامه می‌نویسد: «این هفته و زمانی که کابینه اصلاح طلب حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران رأی اعتماد گرفت، هشت سال آزمون و خطای سیاسی در این کشور به پایان رسید».

به عقیده فایننشال تایمز، تأیید صلاحیت نزدیک به همه اعضای کابینه ـ که بیشتر آن‌ها دارای چندین دهه تجربه در پست‌های بالا بوده‌اند‌ ـ در حقیقت به منزله تصدیق این امر است که معرفی نسل جدیدی از سیاستمداران در دوره هشت ساله احمدی‌نژاد، کار نادرستی بوده است. با این حال، این روزنامه اشاره می‌کنند که اعضای کابینه جدید مسئولیت بسیار دشواری برای حل مشکلات کشور در پیش روی دارند.

موضوع انتصاب علی اکبر صالحی به عنوان رئیس جدید سازمان انرژی اتمی کشور، از جمله دیگر تحولات داخلی ایران است که در مطبوعات بین‌المللی بازتاب یافته است. خبرگزاری «رویترز» ضمن پرداختن به این موضوع‌ می‌نویسد، رئیس جمهور ایران، «صالحی عمل گرا» را در رأس برنامه هسته‌ای کشور قرار داده است.

رویترز بر این باور است انتصاب صالحی، نشانه دیگری مبنی بر تمایل روحانی برای پیگیری رویکردی منعطف‌تر نسبت به برنامه هسته‌ای ایران است. این خبرگزاری اشاره می‌کند، هرچند رئیس سازمان انرژی اتمی ایران‌ مستقیم در مذاکرات این کشور با قدرت‌های بزرگ دخالت ندارد، ‌مسئولیت فعالیت تأسیسات هسته‌ای این کشور را بر عهده دارد.
در میان دیگر مطالب، خبرگزاری «ترند» از فرستادن پیام تبریک احمد داوداوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه به جواد ظریف، همتای ایرانی خود‌ به مناسب آغاز به کار رسمی وی خبر داده است. این خبرگزاری می‌نویسد، داوداوغلو در تماس تلفنی با ظریف، ضمن تبریک به وی بابت کسب رأی اعتماد از مجلس، درباره روابط دوجانبه ایران و ترکیه نیز گفت‌و‌گو کرده است. تحولات جاری در منطقه‌ به ویژه مسائل مربوط به مصر و سوریه، از دیگر موضوعاتی بوده که در گفت‌و‌گوی دو وزیر خارجه، مورد بحث قرار گرفته است. داو‌داوغلو پیش از این به نمایندگی از کشورش در مراسم تحلیف روحانی نیز شرکت کرده بود.
در پایان خبرگزاری فرانسه اظهارات وزیر خارجه عراق را مورد توجه قرار داده که درباره ادعای ارسال سلاح از سوی ایران به سوریه با استفاده از حریم هوایی عراق سخن گفته است. به نوشته این خبرگزاری، هوشیار زیباری اظهار داشته ایران پروازهای حامل سلاح‌های خود برای سوریه را کاهش داده، اما عراق نمی‌تواند ‌‌کاملا جلوی این قضیه را بگیرد و بر همین اساس، نباید این کشور را به دلیل جرمی که مرتکب نشده مجازات کرد. این اظهارات در پی انتقادات دوباره ایالات متحده از دولت عراق بیان می‌شود که این کشور را به عدم سخت‌گیری در مقابل آنچه ارسال سلاح از سوی ایران برای سوریه می‌خواند، متهم کرده است.

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۲ نظر

  1. احمدی نژاد یه وزیر آدم حسابی داشت اونم صالحی بود. دکترای مهندسی هسته ای از ام آی تی داره،دمش گرم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*