آخرین خبرها
تعداد بازدید : 2,275

پس از مرگ چه اتفاقی برای مغز می افتد

دانشمندان دریافته‌اند بعد از مرگ، فعالیت مغز موشهای صحرایی به مدت ۳۰ ثانیه افزایش پیدا می‌کند. این یافته ممکن است تجربه بعد از مرگ را در کسانی که با احیا قلبی-ریوی (CPR) به زندگی بازگشته‌اند، توضیح دهد.

به گزارش بی بی سی ،این تحقیق که نتایج آن در نشریه “پیشرفت‌های آکادمی ملی علوم آمریکا” منتشر شده اولین تحقیقی است که بشکلی سازمان یافته فعالیت مغز را در لحظه مرگ بررسی کرده است.

برای این پژوهش، دانشمندان با جراحی الکترودهایی را در سطح مغز ۹ موش صحرایی قرار دادند، سپس موشها را بیهوش کردند و با تزریق کلرید پتاسیم قلب آنها را از کار انداختند.

پژوهشگران انتظار داشتند که پس از توقف ضربان قلب و تنفس، فعالیت مغز اندک زمانی باقی بماند اما چیزی که آنها را شگقت‌زده کرد این بود که فعالیت مغز موشها، منسجم و یکپارچه، در ۳۰ ثانیه اول بعد از مرگ افزایش پیدا کرد.

جورج مسحور استاد بیهوشی دانشگاه میشیگان می‌گوید: “در واقع، فعالیت الکتریکی مغز -که نشانه هوشیاری و فعال بودن ذهن خودآگاه است- لحظاتی پس از مرگ بیشتر از زمان هوشیاری و بیداری بود، این نشان می دهد در اولین مراحل بعد از مرگ، مغز کاملا توانایی فعالیت الکتریکی سازمان یافته را حفظ می‌کند.”

آنچه از فعالیت مغز ثبت شد افزایش امواج گاما بود که به معنی افزایش هوشیاری است. این امواج با فعالیتهایی مثل حافظه و قوه تشخیص مرتبط هستند، فعالیتهایی مثل بیاد آوردن چهره یک فرد یا تشخیص یک چهره خاص در میان جمع.

تجربه پس از مرگ از سالها پیش در انسان بررسی شده است.

کسانی که بعد از ایست قلبی به زندگی برگشته‌اند از حرکت در تونلی نورانی یا تونلی که در انتهای آن نوری بوده سخن گفته‌اند

عده ای از کسانی که برای لحظاتی ضربان قلب و تنفس‌شان متوقف شده (تعریف بالینی مرگ) اما با احیا قلبی ریوی به زندگی بازگشته اند از تجربه خود سخن گفته‌اند: احساس حرکت در تونلی که در انتهای آن نوری دیده می شود، احساس بیرون آمدن از جسم و نگریستن به بدن خود و آنچه در اطراف آن می‌گذرد از بیرون، رویارویی با عزیزان و افرادی که مورد علاقه متوفی بوده‌اند و یا مرور سریع زندگی فرد. بعد از این تجربه زندگی بعضی از آنها کاملا متحول شده است.

اما برخی از دانشمندان این تجربه را نوعی توهم می دانند که بدلیل کاهش اکسیژن و قند (گلوکز) در مغز اتفاق می‌افتد و آن را تجربه واقعی ذهن خودآگاه به شمار نمی‌آورند.

ییمو بورییگین، محقق ارشد این پژوهش می‌گوید: “این تحقیق به ما می‌گوید که کاهش اکسیژن و قند (گلوکز) در مغز در زمان ایست قلبی، می تواند باعث فعالیت مغز شود؛ آنهم به شکلی که مشخصه فعالیت مغز در زمان هوشیاری است.”

“پیش از این همه تصور می کردند که پس از ایست قلبی، مغز به دلیل کاهش اکسیژن و قند از کار می‌افتد.”

اما شاید این تحقیق نشان دهد فعالیتهای پیچیده مغز با وجود کمبود اکسیژن کم هم ممکن است ادامه یابد.

با این حال برخی دانشمندان درباره اینکه این تحقیق نکته ای را در مورد لحظه پس از مرگ در انسان روشن کند، ابراز تردید کرده‌اند.

آنها می گویند تنها یک پنجم افرادی که از ایست قلبی به زندگی بازگشته‌اند تجربیاتی مثل حرکت در تونل یا بیرون آمدن از جسم را تجربه کرده‌اند در صورتیکه در این تحقیق تمام موشها افزایش فعالیت مغزی نشان دادند.

برخی دیگر نیز استدلال می‌کنند در انسانهایی که دچار ایست قلبی شده‌اند افزایش فعالیت امواج مغزی دیده نشده است.

ییمو بورییگین می گوید دلیل این موضوع شاید این باشد که پس از ایست قلبی فعالیت الکتریکی مغز ضعیف است بنابراین نمی توان آن را از روی جمجمه ثبت کرد در حالیکه در این تحقیق الکترودها با جراحی مستقیما روی سطح مغز نصب شده بودند.

دانشمندان می‌گویند انجام آزمایش برای اینکه مشخص شود لحظاتی پس از مرگ در ذهن انسان چه می‌گذرد بسیار دشوار است و فقط موارد بسیاری نادری امکان آن فراهم می‌شود.

با این حال این تحقیق شاید به درک بهتری از آنچه در این لحظات در مغز می‌گذرد کمک کند هر چند دانشمندان بسیاری هم درباره اینکه از این تحقیق بتواند نتیجه‌ای قابل اعتنا در باره انسان بدست دهد تردید کرده‌اند.

قدس

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۷ نظر

 1. Ina daqiqan dalayele mokhalef bodane man ba dine,takid mikonam din,eslam masihiat…. Ama manzoram iman v ensaniat nist
  Baste shodame maqz v paziroftane qesehaie sine b sine naql shode baes mishe k age donya daste adamie motedaien bod…alan hanoz arabeh ham ekhtera nashode bod
  Hamidreza

  • سلام دوست من
   درک شما از دین درست نیست معنی کلمه دین در ضمیر آن به معنی بدهی که ما نسبت به خودمون و حضرت پروردگار داریم بسط پیدا میکنه که روش استفاده از آن هم توسط پیامبران و جانشینان به حق اونها به ما رسیده – پس دین و دیانت باعث میشه انسان راه انسانیت رو پیدا کنه که ارابه ساختن تا شاتل ساختن هم شامل همین موضوعه – البته بنده رو اشتباه نگیری چون بنده واعظ مذهبی و دینی نیستم بنده خلبانی هستم که لطف خداوند و فرستاده هاش رو بارها و بارها لمس کردم.ممنون

 2. محمدرضا جان کاش نظرتو فارسی مینوشتی اینجور خیلی راحتتر میتونی نظرتو به دیگرون اعلام کنی.
  ممنون بابت مشارکتت

 3. خیلی جالب بود ولی خواهشا به دین و مذهب ربطش ندین

 4. به نظر من این امر توسط روح انجام میشود نه مغز.
  زیرا پس از مرگ هر چه که مربوط به ماده است نهایتا فعالیت خود را از دست میدهد و فقط آنچه که غیر مادی است میماند.
  از آنجایی که در متن بالا مشهود است ،افراد مورد آزمایش فاصله ی زمانی بیهوش ماندنشان را اینگونه شرح دادند :” ما وقتی که به طرف نوری در حال حرکت بودیم،از جسم خود جدا بوده و به آن مینگریستیم” پس نتیجه میگیریم که آنها توسط جسمشان و چشمان مربوط به آن جسم و آن مغز مربوط به آن جسم ،جسم خود را نمیدیده اند بلکه باچیزی غیر مادی(روح)آن را مشاهده میکرده اند.
  ودر پایان خلاصه ای از یکی از آیات قرآن کریم را بیان میکنم:
  “ما در شب هنگامی که شما به خواب فرو رفته اید، روح های شما را میستانیم و سپس روح هایتان را به بدن هایتان باز میگردانیم،و آنکه را که بخواهیم نزد خود نگه میداریم”.

 5. دانشمندان این دنیا حالا حالا مونده خدای ما را درک کنند و به دین ما پی ببرند.نسرین21ساله تهران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*