آخرین خبرها
تعداد بازدید : 1,474

اولین نشانه های بهبود روابط ايران و غرب

19 ماه پس از تعطيلي سفارتخانه‌هاي ايران و انگليس در لندن و تهران، نشانه هاي بهبود در روابط در حال آشکار شدن هستند.

اين روزها شماري از رسانه ها و محافل سياسي سخنان جک استراو وزير امور خارجه پيشين انگليس را که از تمايل خود براي سفر به ايران سخن گفته است ؛ دستمايه تحليل و گمانه زني هاي خود قرار داده اند .

http://www.aryanews.com/UpLoads/Picture/International01/international24/20130715102146826.jpg

جک استراو طي سال‌هاي 2001 تا 2006 وزير امور خارجه انگليس بود .

وي در دوره‌اي اين مسووليت را برعهده داشت که مذاکرات ايران و تروئيکاي اروپا بر سر مساله هسته‌اي ايران با جديت پيگيري مي‌شد و حسن روحاني رييس جمهور منتخب ايران ؛ در ان مقطع مسئول تيم مذاکره‌کننده هسته‌اي ايران بود. جک استراو به عنوان وزير امور خارجه انگليس نقش مهمي در نزديک کردن تفاهم بين ايران و اروپا ايفا ‌کرد.

هرچند که به علت کارشکني هاي امريکا زمينه‌هاي تفاهم بين ايران و اتحاديه اروپا از ميان رفت و روابط بين ايران و انگليس هم تيره تر شد. بطوريکه در اواخر نوامبر 2011، درپي تشديد اعتراض ها به مداخلات انگليس در تهران ، سفارتخانه‌هاي هر دو کشور تعطيل شدند .

اکنون برخي محافل سياسي براين باورند که پيروزي “حسن روحاني” در انتخابات رياست جمهوري ايران، روزنه اي براي بهبود روابط ايران و غرب ايجاد کرده است .

جک استراو 67 ساله از کهنه سياستمداراني است که نگاهي مثبت و خوشبينانه را به بهبود روابط مطرح کرد.

جک استراو که در حال حاضر نماينده مجلس عوام انگليس و از مسوولان گروه دوستي پارلماني انگليس و ايران است در تازه ترين موضع گيري خود در گفت‌وگويي با بخش فارسي شبکه خبري بي‌بي‌سي ، ابراز اميدواري کرد که روابط دو کشور در اين دوره بهبود پيدا کند و سفارتخانه‌هاي دو طرف در تهران و لندن بازگشايي شود.

در اين راستا ويليام هيگ وزير امور خارجه انگليس نيز روز گذشته /چهارشنبه /در کميته روابط خارجي مجلس عوام گفت: انگليس ديگر سفرنکردن به ايران را به اتباعش توصيه نمي‌کند.
وي تاکيد کرد: «ما آماده‌ايم روابطمان را گام‌به‌گام بهبود بخشيم.» .

ويليام هيگ، وزير خارجه انگليس که تا کنون بارها موضع گيري هاي تندي عليه ايران داشته، در اظهاراتي، بيانيه لندن مبني بر توصيه شهروندان انگليسي را تصحيح کرده و مي گويد، ديگر به انگليسي ها توصيه نمي کند که به ايران سفر نکنند. هيگ بر اين باور است که خطرات ايران براي شهروندان انگليسي کاهش يافته و اين روزها، تهران کمتر عليه انگليس موضع گيري هاي تند دارد.

اين تغيير منحني تنها محدود به انگليس نيست . کاترين اشتون مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا و هماهمگ کننده گفتگوهاي 5+1 با ايران نيز روز سه شنبه در پايان نشستي با نمايندگان اين گروه در بروکسل گفت ؛ گروه 5+1 اميدوار است «هر چه زودتر» مذاکرات با ايران را از سربگيرند.

اين اظهارات نشاندهنده آن است که غرب تمايلي به تداوم فضاي رخوت و سکون در مذاکرات با ايران ندارد .

منبع: آریا

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۳ نظر

  1. ای بابا من که دچار چند گانگی شخصیت شدم ایران بالاخره خوبه بده متوسطه قابل تحمله برم نرم…… ای خداااااااااای من
    کمک کمک کمک…..
    شهروند غیور انگلیسی…..

  2. خدا از دهنتون بشنوه

  3. ایجاد ارتباط به سود هر دو طرف خواهد بود و هر کدوم از طرفین که روی عدم ایجاد ارتباط پافشاری کنه متضرر خواهد شد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*