آخرین خبرها
تعداد بازدید : 2,233

پيام غيردوستانه به حسن روحانی

به گزارش آخرین نیوز، روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:

طرحي در يكي از كميسيون‌هاي مجلس درحال شكل‌گيري است كه عليرغم وجاهت ظاهري، از باطن نه چندان خيرخواهانه و محتواي غيردوستانه‌اي برخوردار است.
در خبرها بود كه چند تن از نمايندگان مجلس، دست به كار اقدامي شده‌اند كه بي‌تعارف، بوي مانع‌تراشي در راه معرفي دولت و تشكيل كابينه جديد، از آن استشمام مي‌شود. ماجرا از اين قرار است كه اين جمع، طرحي را به كميسيون تدوين آئين نامه داخلي مجلس ارائه كرده‌اند كه براساس آن، شاكله رأي اعتماد مجلس به دولت، دچار تغيير خواهد شد. به موجب اين طرح، ضوابطي كه تاكنون براي معرفي وزرا به مجلس وجود داشته، دگرگون شده و رئيس‌جمهور جديد موظف خواهد بود وزرايي را براي كسب رأي اعتماد به مجلس معرفي كند كه حداقل داراي مدرك فوق ليسانس در حوزه مربوطه بوده و 10 سال سابقه كاري و تجربي مرتبط با وزارتخانه پيشنهادي داشته باشند.
طرح مذكور كه در پوشش لزوم تخصص و تجربه‌گرايي در بالاترين سطوح دستگاه اجرايي ارائه شده، هر چند از ظاهري معقول و با وجاهت برخوردار است ولي از عقبه‌اي كاملاً جناحي و اهدافي در جهت سنگ اندازي در گام‌هاي اوليه تشكيل دولت جديد بهره مي‌برد. دست اندركاران اين اقدام هر چند سعي كرده‌اند پوشش اوليه‌شان، خالي از اشكال باشد ولي طرحي را كه پخت و پز نموده اند، شبهاتي را يدك مي‌كشد كه در مجموع، نشان دهنده در پيش گرفتن رويه‌اي غيردوستانه از سوي برخي نمايندگان در آغاز راه دولت جديد است.
طبعاً وزرايي كه جهت كسب رأي اعتماد به مجلس معرفي خواهند شد بايد در حوزه مديريتي خود از تخصص و تجربه لازم برخوردار بوده و مصداق شايسته سالاري باشند. طبعاً با شناختي نيز كه از رئيس‌جمهور منتخب و روحيه اعتدال گرايي، علمي و تخصصي ايشان وجود دارد، حركتي خلاف اين امر انتظار نمي‌رود، اما فلسفه اصلي ارائه اين طرح، معلوم نيست حاكميت تخصص و تجربه باشد.
تنظيم كنندگان اين طرح همانگونه كه به زبان آورده اند، درصدد هستند با رايزني‌هاي همه جانبه، بلافاصله پس از تعطيلات تابستاني مجلس، طرح خود را به امضاي 50 نماينده برسانند تا بتوانند دو فوريت آن را در صحن علني مجلس تصويب كرده و آن را در دستور كار قرار دهند، به گونه‌اي كه تا قبل از 12 مرداد كه زمان آغاز كار دولت جديد است، آنرا به تصويب نهايي مجلس و سپس به تأييد شوراي نگهبان برسانند.
سؤالي كه علاوه بر چرائي علت تعجيل و شتاب زدگي، در ارائه اين طرح به چشم مي‌خورد و ذهن هر مخاطبي را درگير مي‌كند، اينست كه اگر آراء مردم، فرد ديگري را براي رياست جمهوري رقم مي‌زد، آيا باز هم اين طرح مجال ارائه مي‌يافت؟
چگونه است كه در 34 سال گذشته، به ويژه در 8 سال اخير، چنين الزامي در انتخاب وزرا و چينش اعضاي كابينه وجود نداشته است؟ سازمان دهندگان اين طرح كجا بودند وقتي كه در دولت‌هاي گذشته، تخصص، مورد استهزا قرار مي‌گرفت و افرادي با آراي همين نمايندگان در وزارتخانه‌هايي كليدي جا مي‌گرفتند كه فاقد هرگونه دانش و تجربه مورد نياز بودند؟ سكان وزارتخانه‌هاي كليدي و حساسي در دولت نهم و دهم در اختيار افرادي بود كه فاقد شاخص‌هاي لازم تخصصي و مديريتي بودند و حتي در مورد بعضي وزارتخانه‌هاي كاملاً تخصصي، كمتر از يك فرد عادي اطلاعات داشتند و برنامه‌هاي پيشنهادي آنها براي گرفتن رأي اعتماد را نيز ديگران نوشته بودند.
ارائه دهندگان اين طرح اگر بر نظرات خود تأكيد دارند، چرا در 8 سال گذشته كه آسيب‌هاي جدي از ناحيه ورود افراد غيرمتخصص به حوزه‌هاي اجرايي كشور وارد شد، چنين پيشنهاد محدود كننده‌اي را ارائه ندادند؟
اين اصل مسلم و بديهي كه همه دولت‌ها بايد مكلف به رعايت شاخص‌هايي اصولي براي معرفي وزرا باشند، كاملاً متفق عليه است ولي چگونه است كه اين شاخص‌ها در دولت‌هاي سابق ناديده گرفته شد و چنين الزامي براي رئيس دولت در معرفي اعضاي كابينه وجود نداشت، اما اكنون به يكباره و به نحو خلق الساعه، آقايان نسبت به لزوم تخصص گرايي و تجربه محوري، به مرز هشياري رسيده اند؟
سؤال اينست كه همين نمايندگان، در دوره‌هاي قبل به وزرا رأي مي‌دادند، چرا قائل به هيچگونه شاخصي جهت تعيين صلاحيت‌ها نبودند و در پي آن، افرادي در رأس وزارتخانه‌هاي كليدي قرار گرفتند كه به دليل بي‌تجربگي و عدم تخصص، مورد اعتراض بودند؟
طبعاً اين طرح اگر طبق روال عادي و به دور از شتاب زدگي، مراحل كارشناسي خود را طي كرده و پس از تصويب و تأييد نهايي، از سال‌هاي آتي مورد عمل قرار گيرد، هرگز مورد اعتراض واقع نخواهد شد.
قطعاً مخالفان اين طرح ضربتي، به دنبال تثبيت و تأييد عدم احراز تخصص و تجربه در اعطاي مناصب، بويژه پست‌هاي حساس و كليدي نيستند ولي اعتقاد دارند كه واكنش تحريكي و تعجيلي اخير برخي نمايندگان، نمي‌تواند چاره مشكلي باشد كه 34 سال در بالاترين حد تصميم گيري و اجرا، در ميان دولت و مجلس وجود داشته و اكنون با نگاهي نه چندان خيرخواهانه به دنبال پيچيدن نسخه آن هستند.
قدر مسلم اينست كه اقدام اخير چند تن از نمايندگان مجلس براي تغيير نحوه بررسي رأي اعتماد وزيران، حاوي پيام مناسبي به رئيس‌جمهور منتخب نيست و نشاني از خيرخواهي در آن مشاهده نمي‌شود.

کانال تلگرام آسمانیها۹۰

۱۱ نظر

 1. جلوی ضرر رو از هرجایی بگیری منفعته اینکه چرا در 34 سال گذشته چنین طرحی تصویب و اجرا نشده مهم نیست چون گذشته ها گذشته و هیچ کاریش نمیشه کرد اما اگر این طرح تصویب بشه و به عنوان قانون لازم الاجرا بشه هر رییس جمهوری هم که بیاد ملزم به رعایت و انتخاب افرادی با تخصص و تجربه بالا در زمینه تحصیلی و شغلی خودش میشه (مدرک حداقل فوق لیسانس و 10 سال سابق کاری(و دیگه جایی برای افراد بسواد و بی تخصص فامیل و دوست و آشناش نمیمونه.بنظر من طرحه خوبیه و حداقل فعلاهیچ منافاتی هم با افکار رییس جمهور منتخب نداره

 2. به نظر من اگه این طرح هر چه زودتر تصویب بشه هم به نفع مردم هست هم به نفع دولت چرا که با اجرای این طرح حداقل افرادی میتونند تو کابینه جا داشته باشند که سابقه حضور تو این دستگاه رو داشتن و به دنبال ازمون وخطا نیستند . وجلوی ورود افراد بی تجربه هم گرفته میشه در ضمن افراد معرفی شده در اون وزارتخونه یک کارنامه ایی از قبل دارند که بشه در موردشون قضاوت کرد
  در ضمن به قول دوستمون جلوی ضرر رو از هر جا بگیریم منفعت داره
  زنده باد دولت اعتدال زنده باد دولت تدبیر وامید

 3. حالا هی را به راه طرح تصویب کنین

 4. مگه بده که واسه اون کسی که میخواد یه مسئولیت مهم وزارت رو بگیره این شرط رو گذاشتن.چه خوبه که به غیر از مواردی مثل تعهد به نظام و این جور چیزها سابقه مدیریتی هم لحاظ بشه .تا کی ما فقط باید بگیم که تعهد به نظام و … شرط اصلی وزارت و وکالت و … هستش .من که به این مانع تراشی نمیگم میگم آینده نگری

 5. امیدوارم بذارن اقای روحانی اونجوری که به مردم وعده داده بتونه عمل کنه و مانع تراشی نکنند

 6. امیدوارم سابقه کاری مرتبط بخوان نه سابقه کاری حزبی و سیاسی که هیچ فرقی نمی کنه.

 7. با سلام.
  دوستان در متن این موضوع هیچ بدی دیده نمیشه .ولی اگر در پس این خیر خواهی غرض دیگری نهفته باشه اونوقته که اشکال پیش میاد.مثلا” اینکه از جناح مخالف کسانی مد نظر بوده و از پیش آماده عمل شده باشند که در این صورت هیچ تضمینی بر بهبود نیست.ولی من گمان میکنم آقای روحانی حواس جمعی داره و فریب نمیخوره مگر سنبه بسیار پر زور بشه .

 8. سیاست چیز کثیفیه و یک سیاستمدار باید بیشتر از همه ذکاوت داشته باشه که آقای روحانی داره

 9. خوب فوق لیسانس که سه سوت ردیفه سابقه کارم که هیچکس 10 سال سابقه مدیریت تو نهاد ریاست جمهوری بصورت مستمر نداره پس یعنی همون کابینه قبلی فقط مورد تاییدن البته این قضیه قطعا با توافق قبلی بوده امیدوارم مظلوم نمایی نباشه

 10. اگر دوستانی که نظر موافق با این طرح داده اند همه مطلب رابخوانند میبینند که نویسنده روی اصل موضوع اعتراضی نداره و فقط باید دید چرا این طرح در چند ماه و چند سال گذشته تصویب نشده و این طور با عجله داره تهیه وارائه برای تصویب میشه؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*